آسیب ساخت وساز های غیر مجاز، ترویج فرهنگ بی اعتنایی به قانون است

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، رحمانی فضلی گفت: یکی از آسیب های بی توجهی به قوانین و مقررات در ساخت و ساز های غیر مجاز این است که فرهنگ بی اعتنایی به قانون در جامعه را رواج می دهد و این مخرب ترین نتیجه ممکن است.

آسیب ساخت وساز های غیر مجاز، ترویج فرهنگ بی اعتنایی به قانون است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نشست بررسی شرایط و چالش های مقابله با ساخت و ساز های غیرمجاز، صبح امروز دوشنبه 27 مردادماه با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، جمعی از معاونین وزارت کشور و استانداران تهران، مازندران، گیلان، گلستان و البرز در سالن پیامبر اعظم برگزار شد.

رحمانی فضلی در این نشست پس از استماع گزارشی از شرایط ساخت و ساز غیرقانونی در کشور و اقدامات استان های حاضر در جلسه، با اشاره به پیگیری های مسبوق و مکرر بعمل آمده و تلاش های مستمر و موفقیت های خوب در این عرصه گفت: با اینحال کماکان شاهدیم که این مسئله متوقف نشده است.

وزیر کشور به همین دلیل به آسیب های ناشی از افزایش ساخت و ساز غیرقانونی در کشور اشاره کرد و با یادآوری اینکه عده ای سطحی و جزئی نگر هستند و فقط منفعت های آنی را می بینند، اما متوجه ضرر های مهم آینده نیستند، گفت: یکی از آسیب های بی توجهی به قوانین و مقررات در ساخت و ساز های غیر مجاز این است که فرهنگ بی اعتنایی به قانون در جامعه را رواج می دهد و این مخرب ترین نتیجه ممکن است.

وی با اشاره به برخی از چالش ها و خلأ های قانونی در این زمینه و پراکندگی مسئولیت ها میان نهاد های حاکمیتی مختلف در این جهت گفت: انتظار این است که مسئولان و مجریان امر، منفذ های قانونی را پیدا کرده و راه حلی برای آن تدارک ببینند. بعلاوه؛ استانداران و فرمانداران باید با تمرکز بر اختیارات قانونی خود، اجرای مسئولیت سایر دستگاه ها را مطالبه کنند و در این جهت از ظرفیت مراجع قضایی هم بهره مند شوند.

رحمانی فضلی با تاکید بر تدوین طرح های کارشناسی برای برطرف قانونی نیاز های موجود به ساخت و ساز خصوصا در استان های شمالی کشور، شرح داد: این موضوع پیش از این به دولت ارائه و تصویب شده و بر اساس آن پهنه های مشخصی تعریف می شود تا با اعمال کافی نظارت های قانونی و در یک فرایند کاملا قانونی، نیاز های موجود برطرف و همچنین از ساخت و ساز غیرقانونی خصوصا در اراضی ملی جلوگیری می شود.

وزیر کشور ضمن انتقاد از تغییر بی رویه کاربری اراضی کشاورزی، گفت: در فرایند های ساخت و ساز و تغییرکاربری اخذ چندین مجوز با چند متولی جداگانه، در مقررات قانونی موجود وجود دارد که درصورتی که این نهاد ها به درستی کار خود را انجام دهند، امکان انجام و پیشرفت کار برای متخلفین وجود ندارد.

وی با اشاره به برخی زمینه های مبنائی در این عرصه، به تفاوت فاحش ارزش اضافه کرده در فعالیت های مختلف مالی مرتبط با زمین اشاره کرد و گفت: باید مناسباتی اعمال شود که با اصلاح موازنه ارزش های اضافه کرده، حرکت در جهت های تولیدی مثل کشاورزی تشویق شود، اما در هر حال بایستی قانون اجرا، از ساخت و ساز های غیرقانونی پیشگیری و درصورت نیاز به اصلاح مقررات قانونی، پیگیری های لازم انجام شود.

وزیر کشور با اشاره به طرح آزادسازی سواحل کشور گفت: گرچه این طرح برای سال های متمادی مطرح بود، اما طی یک سال با تمرکز در نوع پیگیری ها و اهتمام حداکثری مدیران مرتبط با این امر، توانستیم اقدامات لازم را انجام دهیم و به نتیجه مطلوب برسیم. این موضوع نشان می دهد که اگر بخواهیم می توانیم کاری را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه ما مأمور به انجام وظیفه قانونی هستیم و اینکه به چه میزان به اهداف نزدیک شویم، به کار و تلاش ما بستگی دارد، افزود: اگر از هرگونه سهل انگاری اجتناب شود، متخلفان خواهند دانست که با گذر زمان هم کاری از پیش نمی برند و دیر یا زود با آن ها به جد برخورد می شود، و در این صورت تا حد بسیار زیادی شاهد ساخت و ساز های غیر قانونی نخواهیم بود.

رحمانی فضلی بر یکپارچه کردن صدور پروانه ها در کشور تاکید کرد و گفت: یکپارچه و ساختارمند کردن صدور پروانه ها در شهر و روستا می تواند جلوی بخش عمده ای از تخلفات را بگیرد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه دستگاه قضایی در پیگیری و رسیدگی به تخلفات ساخت و ساز های غیرقانونی بیش از گذشته فعال شده است؛ تاکید کرد: تحقق همکاری دستگاه قضا در این جهت و استفاده از این ظرفیت، کمک کننده خواهد بود. البته مجموعه های استانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اراضی کشاورزی، مجوز جلوگیری از ساخت و ساز های غیرقانونی را دارند، اما استفاده حداکثری از ظرفیت همکاری با قوه قضاییه در تسریع رسیدگی به پفراینده ها و جلوگیری از تداوم تخلفات می تواند بسیار مفید باشد.

رحمانی فضلی بر برگزاری مستمر جلسات ستاد ساماندهی، پیشگیری و مقابله با ساخت و ساز های غیرقانونی در استان ها و ارسال گزارش های سه ماهه این ستاد ها به وزارت کشور تاکید کرد و افزود: نتیجه گزارش ها و پیشنهادات موجود به بخش های مختلف ارائه می شود و همچنین مدیرانی که در این فرایند همراهی نمی کنند، از بخش های ذیربط پیگیری خواهند شد.

وی همچنین بر اجرای کامل طرح کاداستر در کشور تاکید کرد و گفت: این طرح یکی از طرح های مبنایی کشور است که چند دهه است آغاز شده، اما هنوز به نتیجه کامل نرسیده است و با توجه به اینکه یکی از موانع اجرای آن منابع درآمدی است، لازم است که برای کمک به منابع مالی این طرح در استان ها، همراهی و همکاری شود.

رحمانی فضلی در انتها بر فعال کردن بیش از پیش بازرسی های استانداری ها در رسیدگی به ساخت و ساز های غیرمجاز و همچنین آموزش دهیاران و نظارت مستمر بر فعالیت های دهکمک ها تاکید کرد و به موازات آن، خواستار استفاده از ظرفیت کاملا مؤثر شبکه های رادیو تلویزیونی استانی برای گسترش آموزش ها در عرصه پیشگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز شد.

استانداران حاضر در این نشست، ضمن ارائه گزارش پیشرفت های بعمل آمده در مبارزه با ساخت و ساز های غیر قانونی و تشریح موفقیت های مهم بدست آمده در این عرصه در سال های اخیر، به موانع مهم اصلی یا حاشیه ای در این زمینه پرداختند و موضوعاتی، چون وجود تعارضات قانونی، مداخلات بخش های مختلف، ناکارآمد بودن طرح های عمران شهری و روستایی و اتکای شهرداری ها بر درآمد فروش تراکم را از عوامل موثر بر عدم توقف کامل ساخت و ساز غیرقانونی بر شمردند.

ایجاد راه های مواصلاتی بدون بسترسازی و آمادگی مقصد، عدم صرفه کافی مالی برای تعداد زیادی از محصولات کشاورزی و ریسک موجود در فعالیت های کشاورزی، طولانی بودن فرایند صدور پروانه و پاسخ استعلامات ساخت مسکن، برخی از دیگر محور های مطرح شده از سوی استانداران بود که در شمار عوامل اصلی یا فرعی مانع از توفیق کامل در مبارزه با ساخت و ساز غیر قانونی در نشست امروز با وزیر کشور مطرح شد.

استانداران با طرح این موضوع که با آسیب شناسی فرایند مبارزه با این پدیده، می توان راه حل های منطقی، علمی و کارشناسی مؤثر تری را تدارک کرد، بر نقش موثر شکل گیری و فعالیت های ستاد ساماندهی، پیشگیری و مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز از بدو حضور دکتر رحمانی فضلی در وزارت کشور تاکید کردند و استمرار برگزاری و فعالیت قدرتمند این ستاد در استان ها را یکی از راه های مهم جلوگیری از تخلفات اعلام کردند.

حل همپوشانی های وظایف دستگاه ها در این عرصه، پیگیری اجرای دقیق طرح های هادی روستایی و تامین منابع مالی و لجستیکی جهادکشاورزی در استان ها برای نظارت بیشتر بر اراضی کشاورزی از درخواست های استانداران در راستای کمک به فرایند پیشگیری از ساخت و ساز های غیرقانونی و مقابله با آن بود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 670

به "آسیب ساخت وساز های غیر مجاز، ترویج فرهنگ بی اعتنایی به قانون است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب ساخت وساز های غیر مجاز، ترویج فرهنگ بی اعتنایی به قانون است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید