افزایش احتمال جنگ چین و آمریکا

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، نمایش 72ساعته چین از موشک ها، کشتی های جنگی و جت های جنگنده که تایوان را محاصره کرده بودند، در واقع برای ایجاد دیوار آتش طراحی شده است؛ هشداری ترسناک که از پکن به آمریکا صادر شد.

افزایش احتمال جنگ چین و آمریکا

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، زو گوانگ گونگ، کاپیتان نیروی دریایی چین در ویدئویی از ارتش آزادی بخش خلق درباره این تمرینات که انتظار می رفت در روز یکشنبه خاتمه یابد، گفت: ما در حالت آماده باش بالا هستیم، همیشه آماده نبرد هستیم و می توانیم در هر زمان بجنگیم.

او اضافه کرد: ما عزم و توانایی داریم که یک حمله مستقیم دردناک علیه هر مهاجمی که اتحاد سرزمین مادری را به هم می زند و هیچ رحمی نشان نمی دهد، انجام دهیم. اما حتی اگر نمایش قدرت نظامی چین دیگر سیاستمداران غربی را به تقلید از نانسی پلوسی که با سفر به تایوان خشم پکن را برانگیخت، دلسرد کند، امیدها برای پیروزی بر جزیره از طریق مذاکرات را کاهش می دهد. تاکتیک های شوک و هیبت پکن ممکن است شک و تردید را در تایوان افزایش دهد و این سوال را ایجاد می کند که تایوان می تواند با حزب کمونیست چین به یک توافق صلح آمیز و پایدار دست یابد یا نه به ویژه تحت رهبری شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که رویکرد سرسختانه تری نسبت به این جزیره دارد.

لی ونته، یک ماهیگیر بازنشسته 63ساله در لیوکیو، جزیره ای در سواحل جنوب غربی تایوان که در 6مایلی تمرینات نظامی چین قرار گرفته است، گفت: هیچ چیز بعد از این تمرینات نظامی تغییر نخواهد کرد و ما شاهد این رویه از این به بعد خواهیم بود. او گفت: آنها مثل همیشه قلدری می کنند او یک ضرب المثل چینی را به گفته های اضافه کرد: در خاک نرم حفاری می کنند. این به آن معناست که به آنها رو بدهید، آسترش را هم می خواهند.

شی اکنون نشان داده که مایل است یک چوب نظامی ترسناک را از آستین خود بیرون بیاورد تا بتواند آنچه را که پکن به عنوان اتحاد خطرناک مخالفان تایوانی و آمریکا می داند، شکست دهد. مانورهای نظامی چین در شش منطقه در اطراف تایوان که در روز یکشنبه شامل تمرینات هوایی و دریایی مشترک برای تقویت قابلیت های حمله هوایی دوربرد بود، به ارتش اجازه داد تا در صورت تهاجم، جزیره را محاصره کنند. درحالی که قرار بود تمرینات روز یکشنبه در تایوان به خاتمه برسد، مقامات تایوانی از انجام آن مطمئن نبودند و ارتش چین نیز به صراحت اعلام نکرد که این تمرینات تکمیل شده است. همه چیز در تعلیق قرار داشت. در مواجهه با فشارهای مستمر، سیاست هویج و چماقی که چین برای ترغیب تایوان به سوی اتحاد استفاده کرده، ممکن است اثر چندانی نداشته باشد. در دوره های قبلی که روابط بهتر بود، چین از سرمایه گذاری ها، کالاهای کشاورزی و سرگرمی های تایوان استقبال می کرد.

نتیجه ممکن است عمیق تر شدن بی اعتمادی متقابل باشد که برخی کارشناسان هشدار می دهند که می تواند در نهایت، پکن و واشنگتن را وارد درگیری همه جانبه کند. کوین راد، نخست وزیر سابق استرالیا که قبلا به عنوان دیپلمات در پکن کار می کرد، گفت: این بمب قرار نیست فردا منفجر شود؛ اما احتمال بحران، درگیری یا حتی جنگ با آمریکایی ها بر سر تایوان را افزایش می دهد. تایوان هرگز از طریق حزب کمونیست اداره نشده است؛ اما پکن معتقد است که از نظر تاریخی و قانونی بخشی از قلمرو چین است. نیروهای ملی گرای چینی که در سال1949 پس از شکست در جنگ داخلی به تایوان گریختند نیز مدت ها مدعی بودند که این جزیره بخشی از چین بزرگی است که آنها بر آن حکومت می کردند. اما از زمانی که تایوان به عنوان یک دموکراسی در دهه 1990 ظهور کرد، تعداد فزاینده ای از مردم آنجا خود را از نظر ارزش ها و فرهنگ بسیار متفاوت از جمهوری خلق چین می دانند. با توسعه روابط اقتصادی تایوان با سرزمین اصلی، این بدبینی سیاسی نسبت به چین اقتدارگرا ادامه یافته و حتی عمیق تر شده است. وو جیه مین، دانشمند علوم سیاسی در آکادمی سینیکا، آکادمی تحقیقاتی برتر تایوان گفت: جذابیت هویج در سیاست چین و تایوان - مشوق های اقتصادی - اکنون به پایین ترین حد خود از خاتمه جنگ سرد رسیده است.

او تصریح می کند که اقدامات اخیر چین خطر تهدید نظامی را بالاتر می برد و ادامه این تمرینات می تواند مقدمه ای برای استفاده از زور علیه تایوان باشد. به گفته این دانشمند، یک روز استفاده از حمله تمام عیار نظامی یک گزینه مطلوب برای پکنی ها خواهد شد. از دهه 1970 و از دوره دنگ شیائوپینگ و سایر رهبران چینی، تلاش شده است تا تایوان را ضمیمه سرزمین مادری کنند و نام آن را یک کشور و دو سیستم گذاشته اند. این سیستم می گوید تا زمانی که تایوان حاکمیت چین را بپذیرد، در چارچوب استقلال اعطاشده، حق آزادی مشخص سیاست و خط مشی های اقتصادی و مذهبی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1615

به "افزایش احتمال جنگ چین و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال جنگ چین و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید