اقدامات شهرداری برای مقابله با کرونا ، اغذیه فروشی های مترو تعطیل شد ، مشخص محل ویژه دفن جان باختگان کرونا

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با بیان اینکه اگر مردم خودمراقبتی را انجام ندهند کنترل این ویروس بسیار سخت خواهد بود، گفت اعلام شرایط اپیدمی با شهرداری تهران است و ضمن اعلام اقدامات شهرداری در ارتباط با پیشگیری از کرونا درباره شرایط مترو و اتوبوس های تهران نیز شرح داد.

اقدامات شهرداری برای مقابله با کرونا ، اغذیه فروشی های مترو تعطیل شد ، مشخص محل ویژه دفن جان باختگان کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در نشست خبری امروز (شنبه 3 اسفند) خود که با موضوع تشریح اقدامات شهرداری تهران در جهت مقابله با ویروس کرونا برگزار گردید، گفت: از هفته گذشته که آگاه شدیم مواردی در ایران دیده شده است، جلساتی برگزار و موضوع به صورت جدی پیگیری شد. وزارت بهداشت نیز بیش از یک ماه پیش دستورالعمل هایی در این خصوص ابلاغ و برای اطلاع رسانی پرسنل شهرداری تهران نیز شرکت شهر سالم اقدامات خود را شروع نموده و پوسترهایی منتشر شده است.

وی اضافه نمود: با مشاهده افرادی مبتلا به بیماری کرونا در قم و فوت دو نفر، فعالیت های ویژه ای شروع شد که از جمله آن ها می توان به گندزدایی و ضدعفونی کردن وسایل حمل و نقل عمومی، آموزش جدی پرسنل و توجه جدی تر به گرمخانه ها و سامان سراها به ویژه سامان سراهایی که در آن ها بیمارانی که بیماری های زمینه ای دارند، اشاره نمود.

 • تبلیغات محیطی در مورد ویروس کرونا از امروز

محمدی ادامه داد: تبلیغات محیطی در مورد ویروس کرونا از امروز در سطح شهر در ابعاد بیشتری قابل مشاهده خواهد بود و در این خصوص از حداکثر توان به ویژه در بیلبوردهای فرهنگی و شهری استفاده خواهیم کرد.

 • برگزاری جلسه در مورد ویروس کرونا با مسئولان دستگاه های مختلف

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به برگزاری جلسه امروز با مسئولان دستگاه های مختلف در مورد ویروس کرونا اشاره نمود و اضافه نمود: جلسات ما از روزی که آگاه شدیم این بیماری به سمت تهران می آید شروع شد و امروز جلسه ای با حضور اورژانس، روسای دانشگاه های علوم پزشکی، مدیریت بحران شهرداری تهران و سایر دستگاه های ذی ربط برگزار و در آن ها گفتگو در این مورد و همچنین عملکرد شهرداری تهران در مقابله با این ویروس انجام و تصمیماتی اتخاذ شد.

وی اضافه نمود: مهم ترین مساله جلسه این بود که برای کنترل شیوع ویروس بزرگ ترین ابزار ما مشارکت و آموزش مداوم مردم خواهد بود. در حقیقت اگر مردم خودمراقبتی را انجام ندهند کنترل این ویروس بسیار سخت خواهد بود. در این راستا آموزش های مورد تأیید وزارت بهداشت با یاری شهرداری تهران به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی ادامه داد: در این جلسه مصوب شد با حداکثر توان تبلیغاتی به یاری مقابله با این ویروس بیاییم و در مترو، اتوبوس و تاکسی که روزانه چندین میلیون نفر جابه جایی مسافر دارد از این توان تبلیغاتی بهره خواهیم گرفت.

 • افراد در سامان سراها قرنطینه نیستند

وی تأکید کرد: سامان سراهای ما به صورت 24 ساعته فعال هستند اما علی رغم این فعالیت، 24 ساعته بعضی از افراد به بیرون رفت و آمد دارند. لذا مقرر شد این سامان سراها فعالیت خود را 24 ساعته ادامه دهند و توان خود را برای حضور دائمی این افراد افزایش دهند. در حال حاضر این افراد قرنطینه نیستند ولی مقرر شد این موضوع را وزارت بهداشت آنالیز کند و در حال حاضر نیز این امر مدیریت شده تا افراد کمتر به بیرون رفت و آمد داشته باشند. همچنین اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد در اتاق های ایزوله تعبیه شده نگهداری خواهند شد اما تا به امروز مورد مشکوکی نداشته ایم.

 • تصمیمات شهرداری برای مقابله با کرونا ویروس در همه ایستگاه های اتوبوس و مترو

محمدی با اشاره به اینکه برای همه ایستگاه های اتوبوس و مترو تدارکاتی در جهت مقابله با کرونا ویروس جدید اتخاذ شده است، اضافه نمود: برای توزیع ماسک، با توجه به نظرات مختلفی که وجود داشت، ظاهرا خیلی موثر نیست و از سوی دیگر تأمین این حجم از ماسک در شرایط فعلی کار پیچیده ای است. لذا موضوع توزیع رایگان ماسک فعلا وجود نخواهد داشت ولی گندزدایی و ضدعفونی مداوم انجام خواهد شد.

وی اضافه نمود: برای اماکن ورزشی شهرداری تهران نیز امکان کنترل همه افراد وجود ندارد لذا در درب ورودی این اماکن در قالب بنرهایی به مردم اعلام شده که اگر مورد مشکوکی دارند و یا مشکوک به ابتلا به این ویروس هستند از مراجعه به این اماکن خودداری نمایند. بی تردید برای تعطیلی مراکز مختلف موضوع تنها توسط وزارت بهداشت آنالیز و اعلام خواهد شد.

 • تعبیه دستمال هایی در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ادامه داد: در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز با توجه به اینکه افراد با اقلام عرضه شده تماس دارند، دستمال هایی تعبیه شده تا مردم هنگام خرید خود از آن ها استفاده نمایند و فرایند خرید آن ها ادامه داشته باشد. همچنین در مترو تمامی اغذیه فروشی ها و آبخوری ها تعطیل شده است.

وی بیان نمود: شهفرایندان باید توجه داشته باشند که اگر کاهش خدماتی در شهرداری است، دلیل آن صیانت از سلامت مردم است. در حقیقت این کاهش خدمت رسانی به دلیل تأمین سلامت مردم است و ان شاءالله با برطرف شدن نگرانی ها خدمات به حالت سابق برگردد.

 • تقاضای بعضی دستگاه ها برای نیروهای خدماتی جهت ضدعفونی و گندزدایی اماکن مختلف

محمدی ادامه داد: بعضی دستگاه ها از شهرداری تهران تقاضای نیروهای خدماتی برای فرایند ضدعفونی و گندزدایی اماکن مختلف داشتند که این نیروها در اختیار آن ها نهاده شد. همچنین نیروها و تجهیزات جمع آوری پسماند در شهر افزایش پیدا نموده تا در کمترین زمان ممکن زباله ها جمع آوری شوند و مدت کمتری در سطح شهر باقی بمانند. همچنین توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران سایت جدیدی در حال تدارک است تا جمع آوری زباله ها سریع تر انجام گردد.

 • بهشت زهرا (س) انتقال تا دفن ویژه بیماران مبتلا به ویروس کرونا را در دستور کار قرار داده است

وی تأکید کرد: بهشت زهرا (س) در هماهنگی کامل با وزارت بهداشت فرایندی با پروتکل های مورد تأیید وزارت بهداشت از انتقال تا دفن ویژه بیماران مبتلا به ویروس کرونا را در دستور کار قرار داده اما خانواده های مبتلا به این ویروس ضمن عرض تسلیت به آن ها باید همکاری لازم را در این فرایند داشته باشند. محل ویژه ای در بهشت زهرا (س) برای دفن این افراد در نظر گرفته شده و استفصاحات لازم نیز در این خصوص توسط بهشت زهرا (س) اخذ شده است. همچنین تمامی مواردی که در میادین میوه و تره بار در دستور کار نهاده شده در مراکز عرضه پرنده ها نیز در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تأکید بر اینکه تمام گزارش ها به وسیله اداره کل سلامت شهرداری تهران ارائه خواهد شد، اضافه نمود: پایش شرایط سلامت کارکنان توسط شرکت شهر سالم انجام می گردد و در مورد بودجه های لازم نیز با توجه به اختیارات شهردار با استفاده از بودجه 4 درصدی مواقع بحران تصور می کنیم مسئله ای وجود نداشته باشد. اما شورا نیز در زمینه آنالیز بودجه لازم برای این موضوع اعلام آمادگی نموده است.

 • تشکیل ستاد کنترل کرونا توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران

محمدی ادامه داد: برای هماهنگی، ستادی با عنوان کنترل کرونا توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تشکیل شده که اطلاع رسانی آن نیز توسط روابط عمومی شهرداری تهران انجام می گردد.

 • کاهش سرفاصله خطوط مترو با هدف کاهش حضور مردم در ایستگاه ها

وی تأکید کرد: در حوزه مترو سرفاصله قطارها در خطوط با هدف کاهش حضور مردم در ایستگاه ها در حال اجرا است اما به شهفرایندان نیز توصیه می کنیم که از بلیت های الکترونیک استفاده نمایند و از خرید بلیت های کاغذی در جهت کاهش ارتباطات خودداری نمایند.

 • تأمین مواد ضدعفونی نماینده برای استقرار در ایستگاه های مترو و اتوبوس پیچیده است

محمدی در پاسخ به سوالی در مورد تأمین مواد ضدعفونی نماینده برای استقرار در ایستگاه های مترو و اتوبوس گفت: تأمین این مواد بهداشتی در حجم بالا پیچیدگی هایی دارد که باید از سوی دولت به ما یاری گردد اما ما در این زمینه اعلام آمادگی کردیم.

وی اضافه نمود: تدارکاتی برای پرسنل در ساختمان های شهرداری در جهت استفاده از مواد ضدعفونی نماینده و کاهش انگشت زنی صورت گرفته اما برای مترو و اتوبوس و تدارک این مواد متولی امر وزارت بهداشت است و در صورت تصمیم گیری و تأمین آن ها ما اعلام آمادگی لازم را انجام داده ایم.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در تشریح مبتلا شدن شهردار منطقه 13 به ویروس کرونا نیز گفت: در شورا و شهرداری در مورد آزمایش افرادی که با شهردار در ارتباط بودند توجه ویژه صورت گرفته و تدارکات لازم دیده شده تا افرادی که با ایشان در ارتباط بودند از جمله خانواده ایشان آزمایش های لازم برای آن ها انجام گردد.

وی اضافه نمود: برای نیروهای خدماتی شهرداری نیز مقرر شده در محل اسکان کارگری و نیروهای نظافتی شهرداری، گندزدایی و ضدعفونی محل و لباس های آن ها انجام گردد.

 • شروع آموزش های کرونا ویروس در سراهای محلات

محمدی تأکید کرد: فرایند تست و آزمایش ویروس کرونا پیچیده و نیازمند ابزارهای خاصی است لذا ما نمی توانیم رأسا این اقدام را انجام دهیم. بر همین اساس بیمارستان هایی برای انجام این تست ها اعلام شده اند. همچنین هر پزشکی نمی تواند این آزمایش ها را انجام دهد. ما متولی این موضوع نیستیم و تنها یاری نماینده وزارت بهداشت هستیم و طبق نظر آن ها عمل خواهیم کرد. از سوی دیگر، پزشکان پرسنل ما در شرکت شهر سالم محدود هستند و وظیفه این شرکت پایش سلامت کارکنان شهرداری تهران است اما در حوزه آموزش ها اداره کل سلامت شهرداری در سراهای محلات آموزش ها را شروع نموده اند.

 • مواد ضدعفونی نماینده و مایع دستشویی در سرویس های بهداشتی عمومی

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ادامه داد: در سرویس های بهداشتی عمومی مقرر شده مواد ضدعفونی نماینده و مایع دستشویی سریعا تزریق و این موضوع روزانه پایش گردد.

محمدی تأکید کرد: قطعا وزارت بهداشت مسئول اعلام آمار است و حتی بهشت زهرا (س) نیز افرادی را که مبتلا به این ویروس هستند هنگامی که دفن می نماید باید آمار آن با تأیید علوم پزشکی تهران باشد.

 • تعطیلی باشگاه ها و اماکن ورزشی با نظر وزارت بهداشت خواهد بود

وی در مورد لغو همایش های شهرداری تهران در جهت مقابله با ویروس کرونا و انتشار آن گفت: کلیه همایش های شهرداری تهران اگر به تشخیص مراجع بالای شهرداری غیرضروری باشد، کنسل خواهد شد. باشگاه ها و اماکن ورزشی فعلا فعالیت خود را ادامه می دهند و آموزش ها به صورت مداوم پیگیری خواهد شد. تعطیلی این مراکز با نظر وزارت بهداشت خواهد بود.

 • برای دورکاری پرسنل هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اضافه نمود: سازمان فاوای شهرداری تهران مقرر شده برای ارتباطات درون شهرداری و همچنین افزایش توان بلیت های الکترونیک مترو تمهیدات ویژه را در نظر بگیرد. کوشش خواهد شد ارتباطات به صورت مجازی محقق گردد. برای دورکاری پرسنل نیز هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی در مورد ضدعفونی کردن تاکسی ها با اشاره به اینکه تاکسی ها در چند دسته تقسیم بندی می شوند، اضافه نمود: به تاکسی های اینترنتی اعلام شده که موظف هستند تدارکاتی در این خصوص در نظر بگیرند. برای تاکسی های زیرمجموعه سازمان تاکسیرانی نیز این کار در حال اجرا است.

محمدی در مورد آمادگی شهرداری تهران برای اعلام شرایط اپیدمی این ویروس گفت: اعلام اپیدمی این بیماری با وزارت بهداشت است. قطعا در چنین شرایطی همه مواردی که در کشورهای دیگر مد نظر قرار می گیرد، آنالیز خواهد شد. سازمان مدیریت بحران برای بحران سناریوهایی دارد که می تواند با کشورهای دیگر شباهت داشته باشد اما ما در همه تصمیمات و عملکرد خود تابع تصمیمات وزارت بهداشت هستیم. از امروز نیز بیلبوردهای آموزش مقابله با ویروس کرونا تحت عنوان کمپین برای پیشگیری از کرونا در سطح شهر نصب خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 316

به "اقدامات شهرداری برای مقابله با کرونا ، اغذیه فروشی های مترو تعطیل شد ، مشخص محل ویژه دفن جان باختگان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات شهرداری برای مقابله با کرونا ، اغذیه فروشی های مترو تعطیل شد ، مشخص محل ویژه دفن جان باختگان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید