انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، انتخابات دور دوم شهرداری ها در فرانسه به نوعی یک همه پرسی درباره عملکرد دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه بود. نتیجه این انتخابات نشان داد که شهروندان این کشور از سیاست های حزب جمهوری به پیش امانوئل ماکرون سلب اعتماد نموده اند.

انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، انتخابات دور دوم شهرداری ها در فرانسه به نوعی یک همه پرسی درباره عملکرد دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه بود. نتیجه این انتخابات نشان داد که شهروندان این کشور از سیاست های حزب جمهوری به پیش امانوئل ماکرون سلب اعتماد نموده اند.

نامزدهای شهردار شدن جمهوری به پیش، حزبی که جوان ترین رئیس جمهوری فرانسه آن را تأسیس نموده است، در هیچ یک از شهرهای عظیم کشور نتوانسته اند پیروز باشند. هر چند نامزدهای این حزب در بعضی از این شهرها از جمله لیون، دومین شهر فرانسه، با راست های میانه رو هم ائتلاف کردند اما در نهایت این سبزها بودند که با اقتدار به پیروزی رسیدند.

لیون، بوردو و استراسبورگ در کنترل سبزها

به جز لیون، شهرداری قطب های تاریخی و مالی فرانسه از جمله بوردو و استراسبورگ پس از دهه ها به دست ائتلاف چپ و یا سبزها افتاد. این دومین انتخابات متوالی در فرانسه است که در آن سبزها پیروز می شوند بهترین رکورد را از آن خود نمایند. در انتخابات اروپایی سال گذشته نیز سبزهای فرانسه پیروز به کسب یک پیروزی بی سابقه شده بودند.

قرار بود در آخرین هفته ماه مارس دور دوم انتخابات شهرداری ها برگزار گردد که شیوع بیماری کووید-19 آن را بیش از سه ماه به تعویق انداخت. در این انتخابات حدود 60 درصد از واجدان شرایط از رفتن به پای صندوق های رأی سرباز زدند و حدود 40 درصد در انتخابات شرکت کردند.

با این حال میزان پایین شرکت در انتخابات نیز باعث نشد نامزدهای مورد نظر امانوئل ماکرون به پیروزی برسند. در پاریس شهردار کنونی، آن ایدالگو، نامزد حزب سوسیالیست و مورد تائید سبزهای فرانسه پیروز شد با اقتدار دو رقیب دیگر خود، انیس بوزین، حزب جمهوری به پیش و رشیدا داتی، حزب جمهوری خواستار را از رسیدن به هتل دو ویل پاریس بازدارد. ان ایدالگو بیش از 50 درصد آرای ماخوذه در پایتخت فرانسه را از آن خود کرد.

نخست وزیر و حفظ شهرداری در لووآور

تنها سیاستمدار پیروز دولت که در انتخابات اخیر پیروز به پیروزی شد نخست وزیر، ادوارد فیلیپ بود که البته او هم کارت عضویت حزب جمهوری به پیش را ندارد و جزو راست های میانه و عضو پیشین جمهوری خواستار فرانسه است. اما ادوارد فیلیپ هم پیروز شهر عظیمی نبود و توانست در شهر کوچک و بندری لوآور نفر اول انتخابات پایانی باشد.

در شهر مارسی هم میشل روبیرولا، عضو حزب سبزها، هر چند پیروز نشد با کسب اکثریت شهردار شدن خود را تحمیل کند اما رأی بالا به او، شرایط رقیبش که از سوی حزب جمهوری به پیش حمایت می شد را سخت کرد و حالا پس از 25 سال احتمال این وجود دارد که شهرداری این بندر مهم جنوب فرانسه آدینه آینده از کنترل راست ها خارج گردد. شورای شهر درباره انتخاب شهردار به علت نزدیکی رأی دو نامزد رقیب، تصمیم گیری خواهد نمود.

احتمال ترمیم کابینه دولت ماکرون

پیروزی عظیم سبزها بی تردید امانوئل ماکرون را وادار به واکنش خواهد نمود. بسیاری از کارشناسان تشکیل دولت و نخست وزیر جدید را در این شرایط محتمل می دانند. اما یانیک جادو، رهبر سبزهای فرانسه صبح دوشنبه در تبادل نظر با رسانه ها تأکید کرد که حزب او قصد ورود به کابینه جدید دولت را ندارد و از رئیس جمهوری خواست به جای بازی های سیاسی سیاست های حمایت از محیط زیست را اجرایی کند.

به جز پیروزی بی سابقه سبزها در فرانسه، در قدرت ماندن دو عضو مهم حزب سوسیالیست در پاریس و لیل به عنوان شهردار، اعتبار از دست رفته سوسیالست ها در انتخابات اخیر را تا اندازه ای به آنها بازگرداند. به جز ان ایدالگو در پاریس، مارتین اوبری در شهر شمالی لیل نیز پیروز شد در رقابتی پایابی دوره پنجم کار خود در هتل دو ویل را شروع کند.

در انتخابات شهرداری ها رأی دهندگان کنترل دست کم ده شهر عظیم کشور را به زنان واگذار کردند. اتفاقی کم سابقه در جمهوری پنجم فرانسه که همچنان در میزان برابری بین زنان و مردان نقض های فراوانی دارد.

حزب راست گرای افراطی اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن هم پیروز شد پس از دو دهه کنترل یک شهر بالای 100 هزارنفری، پرپینیان در جنوب شرقی فرانسه را بدست آورد. این حزب پیش از این شهرداری های بزیر و فرژوس در همین منطقه را به کنترل خود درآورده بود.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 593

به "انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات شهرداری ها در فرانسه؛ پیروزی سبزها و شکست حزب حاکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید