جزئیات شکار ابوبکر البغدادی از زبان مقامات اطلاعاتی عراق

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام اطلاعاتی عراقی جزئیات دیگری از چگونگی شناسایی ردی از سرکرده داعش و شکار وی منتشر کرد.

جزئیات شکار ابوبکر البغدادی از زبان مقامات اطلاعاتی عراق

به گزارش گروه بین الملل باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات اطلاعاتی عراقی گزارش داد که در راستا طولانی شکار ابوبکر البغدادی تیم های اطلاعاتی عراقی در فوریه 2018 و زمانی که یکی از دستیاران ارشد بغدادی اطلاعاتی درباره چگونگی فرار وی طی این سال ها در اختیار آن ها گذاشت به یک نقطه کلیدی دست یافتند.

اسماعیل اتاوی بعد از اینکه توسط ترکیه بازداشت و به مقامات عراقی تحویل داده شد گفته بود که ابوبکر البغدادی بیشتر مواقع، مذاکرات خود با سرنموده های داعش را در مینی بوس هایی که برای رد گم گنی میوه و سبزیجات حمل می کردند برگزار می کرد.

یک مقام عراقی در این زمینه گفت: اتاوی اطلاعات ارزشمندی داد که به آژانس های مختلف اطلاعاتی عراق یاری کرد قطعات گمشده پازل تحرکات، رفت و آمد ها و مکان هایی که وی از آن ها استفاده می کرد را تکمیل نمایند.

این مقام عراقی به رویترز گفته؛ اتاوی اطلاعاتی درباره 5 مرد به ما داد از جمله خودش، که با بغدادی در خاک سوریه و در جا های مختلف دیدار می کردند.

این گزارش اضافه نمود: توجه به افرادی نظیر اتاوی برای عوامل اطلاعاتی که به دنبال ردی از بغدادی بودند بسیار حیاتی بود.

مقامات اطلاعاتی عراق به اتاوی به عنوان یکی از 5 دستیار ابوبکر بغدادی نگاه می کردند. او در سال 2006 به القاعده پیوسته بود و از سوی آمریکا در سال 2008 بازداشت شده بود و حتی 4 سال نیز در زندان بود.

بغدادی بعد ها به اتاوی کار های مهمی نظیر رساندن پیغام ها و دستورات دینی خود و همچنین انتخاب فرماندهان داعش را محول نموده بود. بعد از شکست های داعش در سال 2017 وی به همراه همسرش به سوریه گریخته بود.

یک مقام اطلاعاتی دیگر عراقی نیز گفت: نقطه عطف بعدی در امسال و عملیات مشترکی بود که در آن عوامل اطلاعاتی عراق، آمریکا و ترکیه چند مقام ارشد داعش از جمله 4 عراقی و یک سوری را بازداشت کردند.

مقامات عراقی می گویند که این افراد اطلاعات بسیار مهمی از مکان هایی که با بغدادی درون خاک سوریه دیدار می کردند ارائه کردند و ما نیز تصمیم گرفتیم که این اطلاعات را با سیا درمیان بگذاریم تا عوامل جاسوسی بیشتری را در این مناطق پراکنده کنیم.

مقامان اطلاعاتی عراقی می گویند، در اواسط 2019 ما متوجه شدیم که ادلب جایی است که ابوبکر بغدادی به همراه خانواده اش روستا به روستا جایش را عوض میکند.

مطلعین سپس در سوریه یک مرد عراقی را از روی نقاب در بازار ادلب و از روی یک عکس شناسایی کردند. او اسماعیل اتاوی بود و با دنبال کردن وی به مکانی رسیدند که بغدادی در آن اقامت داشت.

مقامات عراقی اضافه کردند که این اطلاعات را در اختیار سیا قرار داده اند و آن ها با استفاده از تصاویر ماهواره و پهپاد به مدت 5 ماه مکان مورد نظر را زیر نظر داشتند.

آن ها می گویند که دو روز پیش بغدادی محل استقرارش را با خانواده ترک کرد و با یک مینی بوس به روستایی در همان نزدیکی رفت.

این منابع می گویند که تصاویر ماهواره نیز محل اختفای سرکره داعش را در نزدیکی روستای باریشا در ادلب سوریه در روز 28 سپتامبر 2019 شناسایی کرد و تصاویر دستی دیگری نیز در 27 امتبر 2019 از همین مکان به دست آمد، این لحظه ای بود که به زندگی ابوبکر البغدادی سرانجام داد.

نشریه نیوزویک بامداد امروز (یکشنبه) به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی از عملیات بالگردی نیرو های ویژه ارتش این کشور در استان ادلب سوریه علیه ابوبکر البغدادی سرنموده گروه تروریستی داعش خبر داده و نوشته است که واشنگتن با اطمینان بالا معتقد است که بغدادی در این حمله کشته شده است.

ساعاتی بعد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در یک نشست خبری گفت که آمریکا توانسته ابوبکر البغدادی سرنموده گروهک تروریستی داعش را از بین ببرد. ترامپ میگوید که به وسیله آزمایش DNA، هویت البغدادی تائید شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 4

به "جزئیات شکار ابوبکر البغدادی از زبان مقامات اطلاعاتی عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شکار ابوبکر البغدادی از زبان مقامات اطلاعاتی عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید