قیمت خانه های بورسی چقدر است ؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، زمزمه های انتشار اوراق سلف مسکن در بورس کالا قوت گرفته و طبق آنچه تا به امروز اعلام شده، هر فرد می تواند به میزان سرمایه ای که دارد از یک متر تا یک واحد کامل به وسیله اوراق سلف خانه پیش خرید کند.

قیمت خانه های بورسی چقدر است ؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا ، به گفته مسئولان قرار است در بازار سرمایه بستری فراهم گردد تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید نمایند. در واقع قرار است این امکان فراهم گردد که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا از این طریق قدرت خرید پس انداز خود را نگه دارند؛ بنابراین مسکن به قطعات کوچک تبدیل شده و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه فراهم می گردد.

به عبارت دیگر، بورس کالا به دنبال آن است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استاندارد مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته گردد و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند، انجام دهد.

همچنین اگر در سررسید، سازنده تعهدات خود را ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتمالی خریدار جبران گردد.

این طرح در حال حاضر با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه بوده و در مرحله تدوین مقررات واقع شده است.

در بازار اوراق سلف موازی مسکن، بازار ثانویه وجود دارد؛ یعنی امکان خرید یا فروش مجدد برای افراد محیا است؛ بنابراین اگر افراد بتوانند در زمان سررسید اوراق به اندازه متراژ یک واحد اوراق در اختیار داشته باشند می توانند آن واحد را تحویل بگیرند و اگر تمایل به تحویل نداشتند اقدام به تسویه نقدی نمایند.

برای مثال فردی که سرمایه 100 میلیون تومانی در اختیار دارد و امکان خرید یک واحد آپارتمان را نداشته باشد با استفاده از طرح فروش متری در بورس و تعیین قیمتی واحد برای هر آپارتمان توسط انبوه سازان (به عنوان مثال هر متر آپارتمان 10 میلیون تومان) این امکان فراهم می گردد که 10 متر آپارتمان پیش خرید کند و ریسک نوسانات قیمت را به این اندازه برای خودش پوشش دهد و در آینده با پس انداز هایی که ایجاد می نماید می تواند مجددا اوراق سلف خریداری نموده و یک واحد را خریداری کند.

لازم به ذکر است؛ جزئیات کامل این طرح هنوز اعلام نشده و قرار است به زودی شرایطش تعیین و اعلام گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 919

به "قیمت خانه های بورسی چقدر است ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت خانه های بورسی چقدر است ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید