لاوروف: اقدامات ضدایرانی آمریکا، اقتدار شورای امنیت را از بین می برد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، وزیر خارجه روسیه ضمن نسنجیده خواندن استدلال های آمریکا برای فعالسازی مکانیسم ماشه، تأکید کرد که برنامه ایالات متحده برای احیای تحریم های ایران، در نهایت اقتدار شورای امنیت را از بین می برد.

لاوروف: اقدامات ضدایرانی آمریکا، اقتدار شورای امنیت را از بین می برد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه-1، هشدار داد که طرح آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ایران می توان به از بین رفتن اقتدار شورای امنیت منتهی گردد.

وی در این گفت وگو که بخشی از آن در وب سایت وزارت خارجه روسیه قرار گرفته بود، توضیح داد که کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ایران احتمالا به رسوایی جدی در شورای امنیت سازمان ملل منجر خواهد شد و در نهایت اقتدار این سازمان را تضعیف کند.

این دیپلمات روس که احتمال داد ایالات متحده آمریکا کوشش کند تا با توسل به روش های قانونی و شبه حقوقی تحریم های الزام آور بین المللی را علیه ایران بازگرداند، گفت: ما با شرکای آمریکایی و دیگر اعضای شورای امنیت در نیویورک و دیگر پایتخت ها در حال همکاری هستیم. متوجه شدیم که اکثریت قریب باتفاق کشورها متوجه نادرستی و غیرسازنده بودن این کوشش (آمریکا علیه ایران) هستند. به هرحال این کوشش نتیجه ای نخواهد داشت اما ممکن است در نهایت به رسوایی و شکاف بسیار جدی در شورای امنیت سازمان ملل منتهی گردد و ارزیابی های نهایی، اقتدار این سازمان را تضعیف کند.

لاوروف با اشاره به این مواد ادامه داد: به طورکلی، فکر می کنم که آنها می دانستند نتیجه چه خواهد بود اما بدیهی است که می خواستند پیامی را درباره عزم خود برای حل این موضوع ابلاغ نمایند و کوشش نمایند تا تصویب یک قطعنامه جدید را تضمین نمایند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه توضیح داد که کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم های ایران، نمونه روشنی از چگونگی کوشش کشورهای غربی برای جایگزین کردن مفهوم حقوق بین الملل با نظم مبتنی با قانون است.

این دیپلمات روس در این خصوص شرح داد: نمونه های زیادی از این مورد وجود داشته است و روز به روز هم بیشتر می گردد. این یک رویه خطرناک است.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد گرچه ایالات متحده نمی تواند قطعنامه شورای امنیت را نقض کند اما همچنان می تواند به شورای امنیت آسیب وارد آورد.

لاوروف گفت: ما تمامی کوشش خود را به کار خواهیم گرفت تا شرکای آمریکایی خود را از چنین اقدامات بی مهابایی منصرف کنیم.

اوایل ماه آگوست، ایالات متحده بار دیگر ایران را به نقض برجام متهم کرد و پس از تحمل شکست سخت در شورای امنیت، تأکید کرد که به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران به وسیله فعالسازی مکانیسم ماشه است.

در تاریخ 20 آگوست (30 مردادماه)، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به سازمان ملل اعلام نمود که واشنگتن میخواهد فرایند بازگرداند تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران را شروع کند. واشنگتن بر این باور است که تحریم ها ظرف 30 روز آیند اجرایی خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه با یادآوری خروج دو سال پیش دولت ترامپ از برجام گفت: مسئله اینجاست که یکی از کشورهای حامی قطعنامه مورد توافق درباره برنامه هسته ای ایران (قطعنامه 2231) اعلام نمود که به تعهداتش پایبند نخواهد بود اما در عین حال از دیگران تقاضا می نماید که از پیشنهادات و توصیه های این کشور پیروی نمایند.

وی سپس اینگونه ادامه داد: آنها اعلام نمودند که هیچ کشوری نمی تواند در تنبیه ایران برای نقض توافقی که

آمریکا از آن خارج شده است، مانع ایالات متحده گردد. گرچه بسیار متناقض و نسنجیده به نظر می رسد، اما اوضاع به این شکل است. آمریکا اعلام نموده که به تعهداتش (ذیل برجام) برای عدم وضع تحریم های جدید علیه ایران، لغو محدودیت های فعلی و صدور مجوز به ایران برای مشارکت کامل در تجارت بین المللی و تبادلات مالی پایبند نخواهد بود. ایالات متحده می گوید که آنها به این تعهدات عمل نخواهند کرد و بعلاوه، بقیه را نیز از عمل به تعهداتشان در قبال ایران منع خواهد نمود.

لاوروف در ادامه کوشش های آمریکا برای به روز رانی برجام از جمله کوشش برای تمدید تحریم های تلیحاتی علیه ایران که در اکتبر 2020 (27 مهرماه) منقضی می گردد، اشاره نمود و گفت که نه روسیه و نه دیگر طرفین برجام هیچ گونه اساس قانونی، سیاسی یا اخلاقی در به استهزاء دریافت تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل و خود شورا به این شیوه ظالمانه نمی بینند.

وی با اشاره به اقدام اخیر واشنگتن در ارائه قطعنامه تمدید تحریم های ایران در شورای امنیت گفت: ما به وضوح برای شرکای آمریکایی خود شرح دادیم اما با اینحال، آنها تصمیم خود را برای ارائه قطعنامه مربوطه اتخاذ نموده بودند. تنها یک کشور-جمهوری دومینیکن- به همراه ایالات متحده از آن حمایت کرد. روسیه و چین به مخالفت با آن پرداختند. 11 عضو به جامانده شورای امنیت از جمله کشورهای اروپایی از دادن رأی به آن امتناع ورزیدند بنابراین حتی احتیاجی به استفاده از وتو نشد زیرا تنها زمانی احتیاج (به استفاده از حق وتو) می گردد که آراء کمتر از 9 مورد نباشد. اینبار فقط دو رأی وجود داشت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 680

به "لاوروف: اقدامات ضدایرانی آمریکا، اقتدار شورای امنیت را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: اقدامات ضدایرانی آمریکا، اقتدار شورای امنیت را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید