مرگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکایی در بحبوحه اعتراضات ضدنژادپرستی

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ایرنا نوشت: جان رابرت لوئیس نماد و رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکا و عضو مجلس نمایندگان این کشور در میانه اعتراضات ضدنژادپرستی درگذشت.

مرگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکایی در بحبوحه اعتراضات ضدنژادپرستی

شبکه خبری سی ان ان روز شنبه گزارش داد لوئیس که یکی از شش سخنرانان راهپیمایی بزرگ سال 1963 واشنگتن علیه نژادپرستی بود، در سن 80 سالگی درگذشت. در این راهپیمایی مارتین لوتر کینگ نیز سخنرانی مشهوری داشت. لوئیس جوانترین این سخنرانان بود که به شش بزرگ مشهور شده و آن راهپیمایی را رهبری کردند.

لوئیس به مدت بیش از سه دهه عضو مجلس نمایندگان آمریکا و به خاطر چندین دهه مبارزه بدون خشونت علیه نژادپرستی، نمادی اخلاقی در کنگره این کشور بود. او از سازمان دهندگان تظاهراتی بود که در سال 1965 برای حق رای سیاهپوستان انجام و به سرکوب خونین منجر شد.

این تظاهرات که به دلیل خشونت بیش از حد پلیس و سرکوب شدید آن به یکشنبه خونین مشهور شد و حتی جمجمه لوئیس نیز در آن آسیب دید، باعث ایجاد موجی از اعتراض در سراسر آمریکا شد که در نهایت منجر به تصویب قانونی برای اعطای حق رای به سیاهپوستان در همان سال گشت.

لوئیس در سال 1940 در مزرعه ای در ایالت آلاباما به دنیا آمد و کودکی و نوجوانی خود را جامعه ای گذراند که از لحاظ نژادی تفکیک شده بود. در ایالت های جنوبی آمریکا همه اماکن عمومی به لحاظ قانونی امکان تفکیک سفیدپوستان را از دیگران داشتند.

این سیاستمداری آمریکایی پس از 50 سال مبارزه برای حقوق مدنی سیاهپوستان، در سال 2011 بالاترین مدال غیرنظامی آمریکایی یعنی مدال آزادی ریاست جمهوری را از باراک اوباما اولین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا دریافت کرد.

اوباما در بیانیه ای به مناسبت درگذشت لوئیس گفت که او حتی پس از مرگش نیز مثل یک فانوس دریایی به عنوان نماد جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان زنده خواهد بود.

مرگ لوئیس در حالی روی می دهد که آمریکا پس از قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوستان آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست در خردادماه امسال، به طول مداوم درگیری تظاهرات اعتراضی علیه نژادپرستی ساختاریافته در جای جای این کشور بوده است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 620

به "مرگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکایی در بحبوحه اعتراضات ضدنژادپرستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ رهبر حقوق مدنی سیاهپوستان آمریکایی در بحبوحه اعتراضات ضدنژادپرستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید