هشدار جدی همه گیری کرونا در افغانستان

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تعدادی از مقامات و رسانه های غربی با هشدار شیوع ویروس کرونا در افغانستان هشدار دادند در صورت همه گیری کرونا در این کشور که از کمبود مراکز بهداشتی و درمانی رنج می برد، تعداد جان باختگان بر اثر این ویروس از جنگ بیشتر خواهد شد.

هشدار جدی همه گیری کرونا در افغانستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اسکات میلر فرمانده نیرو های آمریکایی در افغانستان با تاکید بر آتش بس فوری در افغانستان گفت که اگر جنگ در افغانستان متوقف نشود، ویروس کرونا و ادامه جنگ نتیجه خطرناکی برجا خواهد گذاشت.

وی روز گذشته (سه شنبه) در کابل خاطرنشان کرد کرونا به تنهایی کشور های پیشرفته دنیا را به زانو درآورده، در حالی که در افغانستان افزون بر شیوع این ویروس، جنگ هم ادامه دارد.

تلویزیون پی بی اس نیز در گزارشی خاطرنشان کرد احتمال بحران شیوع ویروس کرونا در افغانستان جدی است، زیرا آن ها مراکز بهداشتی دولتی و مراکز زیر اداره طالبان را آنالیز نموده و هیچ تجهیزاتی در این مراکز وجود ندارد.

این منبع با توجه به نبود ابزار، تجهیزات و زیرساخت ها هشدار داده است که سیستم بهداشتی افغانستان قابل اعتبار نیست و ویروس کرونا بحران جدی در این کشور به وجود خواهد آورد.

این شبکه افزوده است که مردم در مناطق زیر اداره طالبان حتی آگاهی لازم در خصوص ویروس کرونا را ندارند.

این تلویزیون تأکید نموده است که افغانستان احتیاج به همکاری و اقدامات جدی جامعه دنیای برای مبارزه با ویروس کرونا دارد.

مجله فارن پالیسی هم در گزارشی تهدید کرونا را مرگبارتر از ترویسم و طالبان برای مردم افغانستان دانسته و براساس الگوی پیش بینی شده گفته است که امکان مبتلا شدن 25 میلیون نفر به این بیماری وجود دارد که می تواند 110 هزار فوتی داشته باشد.

در این گزارش آمده است که اگر این پیش بینی درست باشد، شمار قربانیان کووید19 بیشتر از جنگ افغانستان خواهد بود؛ جنگی که طی 18 سال جان یکصدهزار غیرنظامی را گرفته است.

فارن پالیسی نوشته است که در کنار تهدید ویروس کرونا افغانستان در آستانه از دست دادن حمایت اقتصادی و نظامی آمریکا نیز قرار گرفته است.

وزارت بهداشت افغانستان هم طی روز های گذشته بار ها از مردم این کشور بویژه در شهر های عظیم خواسته است که در منازل خود بمانند و در غیر آن منتظر فاجعه باشند.

از حدود دو ماه پیش که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در هرات افغانستان ثبت شد تا به امروز 6هزارو 600 آزمایش اجرا شده است که از این تعداد یکهزارو 92 مورد مثبت بوده است.

براساس آمار وزارت بهداشت افغانستان، ویروس کرونا در افغانستان تا به امروز به مرحله اوج بیماری نرسیده و به دلیل کمبود ابزار های تشخیصی از جمله کیت بسیاری از بیماران ناقل ویروس شناسایی نشده اند.

در کنار آن چالش عظیم دیگر برای دولت افغانستان فقر است که براساس آمار وزارت اقتصاد این کشور 70 درصد مردم این کشور زیرخط فقر زندگی می نمایند و این خانواده ها با خانه نشینی درآمد اندک خود را نیز از دست داده اند.

هرچند دولت افغانستان حدود 20 روز پیش برنامه ای یاری غذایی را اعلام و گفت که 70 هزار تن گندم را بین مردم احتیاجمند توزیع می نماید، اما میزان ان درحدی نیست که بتواند احتیاج های آنان را تامین کند.

اکنون رئیس جمهوری افغانستان تصمیم گرفته است خانواده های که بصورت واقعی با خطر گرسنگی روبرو اند، را شناسایی و نسبت توزیع غذای آماده و نان اقدام کند.

به گفته کارشناسان توزیع یاری های نقدی و مواد غذایی در کشوری که فساد مال و اداری افزایش بالایی دارد کار آسانی نیست.

براساس گزارش های منتشر شده فساد گسترده ای در بخش خرید و توزیع تجهیزات بهداشتی و درمانی اجرا شده است.

فساد گسترده، جنگ، حملات تروریستی و شیوع کرونا باعث شده که کارشناسان نسبت به وقوع فاجعه انسانی در افغانستان هشدار بدهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 497

به "هشدار جدی همه گیری کرونا در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار جدی همه گیری کرونا در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید