همه چیز درباره بیمه کارگران فاقد کارت خاتمه خدمت

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، کارت انتها خدمت و انجام خدمت سربازی دغدغه بسیاری از مردان است. مردانی سربازی را مانعی بزرگ بر سر راه رشد و پیشرفت خود می دانند. آیا کارگران فاقد کارت انتها خدمت با مسائل خاصی روبه رو هستند؟ برای پاسخ این سؤال با ما همراه باشید.

همه چیز درباره بیمه کارگران فاقد کارت خاتمه خدمت

بدون کارت سرانجام خدمت چه کارهایی نمی توان کرد؟

افرادی که کارت سرانجام خدمت ندارند، یا افرادی که قصد رفتن به سربازی را داشته اند اما حالا منصرف شده اند، خوب است بدانند که نداشتن کارت سرانجام خدمت سربازی چه مشکلاتی را برای آنها به وجود می آورد. مطمئناً نداشتن کارت سرانجام خدمت محرومیت هایی را برای افراد به وجود می آورد که برخی از آنها بسیار مهم هستند:

1- تعلق نگرفتن برخی وام ها به افراد بدون کارت سرانجام خدمت

در برخی موارد، به افرادی که کارت سرانجام خدمت ندارند، وام تعلق نمی گیرد؛ اما این مورد، محدودیت زیادی ایجاد نمی کند.

2- استخدام نشدن افراد فاقد کارت سرانجام خدمت

یکی از محدودیت هایی که نداشتن کارت سرانجام خدمت به وجود می آورد، استخدام نشدن در مراکز و ادارات وابسته به دولت است. بعلاوه در مراکز خصوصی هم کارفرما اجازه ندارد افراد بدون کارت سرانجام خدمت را استخدام کند و در صورت انجام این کار، باید جریمه بپردازد.

بعلاوه خوب است بدانید افرادی که کارت سرانجام خدمت ندارند، نمی توانند از کشور خارج شوند.

شرایط بیمه کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت

جالب است بدانید که برای پرداخت حق بیمه کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت مسئله ای وجود ندارد و کارفرما می تواند برای این افراد حق بیمه بپردازد. هر چند که استخدام کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت غیرقانونی است، اما نمی توان به بهانه نداشتن کارت، از پرداخت حق بیمه سر باز زد.

شرایط بیمه اجباری برای کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت

افرادی که دوران خدمت سربازی خود را سپری نموده اند، می توانند با مراجعه به بیمه تامین اجتماعی، مدت زمان سربازی خود را جزو سوابق بیمه لحاظ نمایند. البته افرادی که کارت سرانجام خدمت ندارند هم می توانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند و از آن استفاده نمایند.

شرایط بیمه اختیاری برای کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت

کارت سرانجام خدمت جزو مدارک لازم برای ثبت نام و بهره مند شدن از خدمات بیمه نیست و افرادی که کارت سرانجام خدمت سربازی ندارند، می توانند بیمه دلخواه خود را انتخاب نمایند؛ این یعنی حتی بدون داشتن کارت سرانجام خدمت سربازی هم می توانید از خدمات بیمه بهره ببرید.

شکایت کارگران بدون کارت سرانجام خدمت از کارفرما

همانطور که قبل تر هم به این موضوع اشاره کردیم، نداشتن کارت سرانجام خدمت فقط مانع استخدام افراد برای کار می گردد؛ اما کارفرما به این بهانه نمی تواند از بیمه کردن کارگر شانه خالی کند و در صورت نپرداختن حق بیمه، کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت هم می توانند از کارفرما شکایت نمایند.

استخدام افرادی که کارت سرانجام خدمت ندارند

کارکردن افرادی که کارت سرانجام خدمت ندارند، تا وقتی مسئله ای ندارد که استخدام نشده باشند. البته پرداخت حق بیمه آنها الزامی بوده و وابسته به داشتن کارت سرانجام خدمت نیست. اما استخدام افراد بدون داشتن کارت سرانجام خدمت، جرایم سنگینی را برای کارفرما در پی خواهد داشت.

جریمه استخدام کارگرانی که کارت سرانجام خدمت ندارد

برای افراد غیر دولتی، جریمه استخدام افراد بدون داشتن کارت سرانجام خدمت، برای بار اول هزینه سالانه یک سرباز خواهد بود. اما گفتنی است که برای بار دوم و بیشتر از آن، جریمه به هزینه سالانه سه سرباز افزایش پیدا خواهد نمود.

بیمه بازنشستگی کارگران بدون کارت سرانجام خدمت

همانطور که برای بیمه شدن نیازی به کارت سرانجام خدمت نیست، دریافت بیمه بازنشستگی هم نیازی به کارت سرانجام خدمت ندارد.

بیمه بیکاری کارگرانی که کارت سرانجام خدمت ندارد

تا مدتی پیش، برای پرداخت بیمه بیکاری به کارگران فاقد کارت سرانجام خدمت مشکلاتی به وجود می آمد و افراد نمی توانستند بیمه بیکاری خودرا دریافت نمایند. اما حالا تبصره ها فرق نموده اند و دریافت بیمه بیکاری حتی بدون داشتن کارت سرانجام خدمت هم ممکن است.

بیمه مشاغل آزاد بدون کارت سرانجام خدمت

برای بیمه شدن مشاغل آزاد، نیازی به ارائه کارت سرانجام خدمت نظام وظیفه نیست؛ در نتیجه، افرادی که مشاغل آزاد دارند و می خواهند از خدمات بیمه استفاده نمایند، می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

کارت سرانجام خدمت برای بیمه کارگران ساختمانی

کارفرما موظف است کارگران ساختمانی را حتی بدون داشتن کارت سرانجام خدمت بیمه کند و به طور منظم حق بیمه آن ها را بپردازد.

منبع: دیوار
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1594

به "همه چیز درباره بیمه کارگران فاقد کارت خاتمه خدمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره بیمه کارگران فاقد کارت خاتمه خدمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید