واکنش احترام برومند به سردیس هنرمندان در باغ هنر

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، این روزها که بسیاری از برنامه های فرهنگی و هنری به دلیل گسترش ویروس مرگبار کرونا تعطیل شده است، انتشار چند عکس در فضای مجازی از سردیس بعضی از هنرمندان نام آور کشورمان، انتقادهای زیادی در پی داشته است.

واکنش احترام برومند به سردیس هنرمندان در باغ هنر

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به تازگی تصاویری منتشر شده مبنی بر اینکه برخی از مسئولان شهرداری و البته شورای شهر با حضور در باغ هنر، سردیس تعدادی از هنرمندان کشورمان را در فضای مقابل خانه هنرمندان ایران نصب نموده اند، اینکه این اتفاق در این مقطع زمانی چقدر ضرورت داشته، یک بحث است ولی مبحث مهم تر، کیفیت این سردیس هاست. به طوری که اغلب آنها شباهت زیادی به آن چهره هنری ندارند و بدون خواندن نام آن چهره، نمی توان تشخیص داد که این سردیس ِکدام هنرمند است.

یکی از این سردیس ها متعلق به داود رشیدی است که در مقایسه با تعدادی دیگر، شاید شباهت بیشتری به این هنرمند داشته باشد. با این حال درباره کلیت این ماجرا با احترام برومند همسر این هنرمند، گفت و گویی انجام دادیم.

برومند در این زمینه به خبرنگاران می گوید: در موقعیتی که بسیاری از مردم درگیر کرونا، تنگناهای مالی و هزار و یک مشکل دیگر هستند، کمی سخت است که درباره موضوعی مانند کیفیت و چند و چون سردیس هنرمندان و نام آوران صحبت کنیم.

این هنرمند ادامه می دهد: متاسفانه روزهای دشواری را سپری می کنیم. از سویی بخش زیادی از مردم بویژه آنان که از نظر مالی ضعیف تر هستند، درگیر بیماری شده اند و از سوی دیگر هر روز خبر درگذشت یکی از همکاران مان، کام ما را تلخ می نماید. ولی این سردیس ها هم گوشه ای از زندگی ما در تهران و ایران هستند و درباره ساخت آنها نکاتی وجود دارد که شاید مطرح کردنش، نتیجه ای در پی داشته باشد.

او نصب سردیس و مجسمه چهره های تاثیرگذار را در شهرهای مختلف، رسمی خوشایند می داند و اضافه می نماید: این اتفاق به خودی خود، رسم زیبایی است که در هر شهری، سردیس یا مجسمه چهره های تاثیرگذار آن شهر نصب شوند.

برومند شرح می دهد: توجه به چهره های نام آور کشورمان اتفاقی شایسته است ولی برای انجام چنین کاری که نیت خیری پشت آن است و فکر و بودجه و انرژی هم صرف آن می گردد، باید فرایند ای درست و حرفه ای طی گردد تا نتیجه ای قابل قبول داشته باشد.

او درباره سردیس هایی که به تازگی در مقابل خانه هنرمندان ایران نصب شده اند، می گوید: درباره سردیس هنرمند خاصی صحبت نمی کنم ولی به طور کلی برخی از این سردیس ها به صاحبان شان شباهتی ندارند. در حالیکه ضروری است شخصیت آن چهره در سردیس او کاملا مشهود باشد چراکه هر شخصیتی ویژگی های خاصی دارد که در چهره اش نمایان است و می تواند نگاه، لبخند یا اخم آن چهره خاص باشد.

برمند تاکید می نماید: برای اینکه ساخت سردیس ها به درستی رخ بدهد، سازنده یا باید با آن چهره آشنایی و نزدیکی زیادی داشته باشد، یا اینکه درباره او تحقیق و پژوهش کافی انجام دهد، به آنالیز آثار او بپردازد و از همه مهم تر اینکه از روز نخست با خانواده یا یکی از نزدیکان آن شخصیت در ارتباط باشد چون وقتی ساخت سردیس به نقطه خاصی رسید، دیگر امکان تغییر عمده ای در آن نیست.

این هنرمند با تاکید بر اینکه ضروری است ساخت سردیس و مجسمه چهره های شاخص به هنرمندان توانمند سپرده گردد، شرح می دهد: مایه خوشحالی است که هنرمندان جوان در این زمینه دست به کار شوند اما به این شرط که فرایند ای حرفه ای شکل بگیرد و از مشورت و یاری استادان مجسمه سازی و هنرهای تجسمی، استفاده نمایند.

اواضافه می نماید: نمی دانیم ساخت سردیس ها بر چه اساسی به مجسمه سازان سپرده می گردد اما ای کاش بر اساس عُلقه، نزدیکی و احساس خاص آن مجسمه ساز به آن هنرمند صورت بگیرد.

احترام برومند در انتها تاکید می نماید: هنوز هم برای جبران اشتباه دیر نشده و می توان برخی از این سردیس ها را که شبیه صاحبان شان نیستند، کنار گذاشت و مجددا ساخت آنها را به کسانی سپرد که از کارشان مطمئن هستند. خوب است مسئولان این امر از نظرات مشاوران خود استفاده نمایند و سردیس های جدیدی با تامل و وسواس بیشتر بسازند. هر زمان که آدمی در پی اصلاح اشتباهش بر بیاید، نه تنها ایرادی ندارد، بلکه خیلی هم خوب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 767

به "واکنش احترام برومند به سردیس هنرمندان در باغ هنر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش احترام برومند به سردیس هنرمندان در باغ هنر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید