پذیره نویسی اولین صندوق بورسی دولتی؛ آیا اصلاح بزرگ بازار سهام نزدیک است؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، بالاخره دولت نحوه پذیره نویسی اولین صندوق ETF را اعلام کرد، بر این اساس هر فردی ایرانی می تواند تا سقف دو میلیون تومان در این صندوق ها سرمایه گذار کند، همچنین پذیره نویسی صندوق بانکی و بیمه ای از 15 اردیبهشت ماه به مدت دو هفته ادامه خواهد شد.

پذیره نویسی اولین صندوق بورسی دولتی؛ آیا اصلاح بزرگ بازار سهام نزدیک است؟

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرد.

پذیره نویسی واحد های این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک های منتخب صورت می پذیرد.

همچنین داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی الزامی نیست. لیکن متقاضیان برای انجام معامله این واحد ها که از 2 ماه به بعد از تخصیص امکان پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام کنند.

این صندوق ها نقدینگی بورس را جمع خواهند کرد

فردین آقا بزرگی مدیر عامل کارگزاری بانک دی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه پذیره نویسی اولین صندوق ETF، شامل سهام دولت در سه بانک و دو بیمه می تواند فرایند جریان ورود نقدینگی به بورس را متعادل کند، گفت: با توجه به اینکه این صندوق و دو صندوق دیگری که در ادامه کار پذیره نویسی آن ها انجام می شود، توسط مدیران حرفه ای بورسی مدیریت خواهند شد، به طور قطع عملکرد خوبی از خود برجای خواهند گذاشت.

وی افزود: از ابتدای سال تا کنون به دلیل پمپاژ نقدینگی بسیار زیادی که به بازار بورس اجرا شده، تمامی نماد های بازار چه بنیادی ها و چه سایر نماد ها با رشد بسیار خوبی روبرو بودند، از سوی دیگر این فرایند باعث می شود که به زمان اصلاح بازار نزدیک تر شویم، اما با جذب نقدینگی توسط صندوق ها، از شدت سیل بی محابای نقدینگی به طور مستقیم از بورس، تا میزان زیادی کاسته خواهد شد و این امر فرایند رشد شارپی شاخص کل را متوقف خواهد کرد.

آقابزرگی با تاکید بر اینکه از دیدگاه بنده زمان اصلاح بازار بعد از جذب نقدینگی توسط صندوق های دولت خواهد بود، گفت: بعد از آغاز به کار صندوق ها نقدینگی که سهام داران خرده و تازه وارد به بورس می آورند، با توجه به تبلیغاتی که برای آن ها اجرا شده، جذب این صندوق ها می شود و به تبع این موضوع ورود نقدینگی به بازار کند خواهد شد و این امر سرآغاز استراحت شاخص کل و اصلاح قیمتی بسیاری از سهم های بازار خواهد بود.

بیشتر بخوانید: جزئیات عرضه عمومی سهام؛ کد ملی به جای کد بورسی/چه شرکت هایی سهام شان عرضه می شود؟

این کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه NAV یا خالص ارزش دارایی های صندوق های ETF بر اساس قیمت روز سهام شرکت های بانکی و بیمه ای محاسبه خواهد شد، بیان داشت: بنابراین این سهام صندوق ها بسیار جذاب خواهد بود و مردم می تواند به منظور سرمایه گذاری، از این امکان استفاده کنند، از سوی دیگر به دلیل اینکه از طریق این صندوق ها سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم خواهد بود، در نتیجه ریسک افراد کاهش خواهد یافت، چرا که اگر یک فرد تازه وارد بخواهد خود به صورت مستقیم در بازار سرمایه گذاری کند، به طور قطع با ضرر و زیان روبرو خواهد شد، چرا که امروز قیمت سهام بسیاری از شرکت های بورسی نسبت به ارزش ذاتی ها آن ها بیشتر است و همین امر ریسک سرمایه گذاری مستقیم در بورس را افزایش می دهد.

به نظر می رسد اصلاح بزرگ بازار سرمایه نزدیک باشد؟

ریسک سرمایه گذاری در صندوق ها کمتر است

وی افزود: از سوی دیگر به طور طبیعی همان طور که ریسک سرمایه گذاری از طریق صندوق نسبت به ورود مستقیم به بورس کمتر است، میزان سوددهی و بازدهی صندوق ها نیز بسیار کمتر خواهد بود، از سوی دیگر علاوه بر صندوق های سرمایه گذاری، افرادی که قصد ورود به بازار را دارند می توانند از طریق سبدگردان های اختصاصی نیز به بازار سهام ورود کنند، در چنین صورتی سبدگردان ها مدیریت پرتفوی بورسی افراد را یه دست می گیرند و عواید حاصل از سرمایه گذاری در بورس به طور مستقیم به جیب افراد خواهد رفت.

این فعال بازار سهام با اشاره به اینکه این سه صندوق بورسی عطش سرمایه گذاری در بورس را خواهند گرفت، ادامه داد: با توجه به اینکه ارزش این صندوق ها به چندین هزار میلیارد تومان می رسد، به طور طبیعی نقدینگی که در بازار وجود دارد، جذب این صندوق ها خواهد شد و در چنین صورتی بازار به سمت اصلاح خواهد رفت، چرا که در حال حاضر P/B کلی بازار عدد 19 است که بسیار زیاد بوده، از سویی در حال حاضر P/B بسیاری از سهام های ارزنده بازار هنوز جا برای رشد دارد، اما به دلیل اینکه در فرایند اصلاحی همگی شرکت ها با هم افت خواهند کرد، بنابراین باید منتظر یک اصلاح جمعی بود.

آقابزرگی ادامه داد: برخی از شرکت های که در بازار حضور دارند، زیان ده بوده و قیمت سهام فعلی آن ها در قیاس با ارزش ذاتی شان فاصله خیلی زیادی دارد، بنابراین آن ها یک اصلاح را در پیش خواهند داشت، این شرکت ها تنها به دلیل فشار نقدینگی و تقاضا با افزایش روبرو بودند، بر همین اساس، قیمت آن ها حباب دارد و سرمایه گذاران بورسی لازم است توجه داشته باشند که هر شرکتی تنها بر اساس هیجان و احساس سرمایه گذاری نکنند، چرا که ممکن است آن ها دچار ضرر و زیان شوند.

این کارشناس بورس با بیان اینکه کلیت بازار سهام درسالجاری مثبت خواهد بود، گفت: به دلیل اینکه دولت حمایت بسیار خوبی از بازار سرمایه به عمل آورده و این امر همچنان ادامه خواهد داشت، فرایند صعودی بورس به صورت تدریجی ادامه دارد، از سوی دیگر به دلیل عدم جذابیت بازار های موازی، سیل نقدینگی به سوی بورس سرازیر شده، بنابراین می توان انتظار داشت، بورس تا خاتمه سال رشد متعادلی را تجربه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 496

به "پذیره نویسی اولین صندوق بورسی دولتی؛ آیا اصلاح بزرگ بازار سهام نزدیک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیره نویسی اولین صندوق بورسی دولتی؛ آیا اصلاح بزرگ بازار سهام نزدیک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید