گزارش، ادلب و آینده اردوغان

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، بعضی از تحلیل گران بر این باورند که اقدام مخاطره آمیز ارتش ترکیه در ادلب٬ می تواند به حیات سیاسی اردوغان و آکپارتی خاتمه دهد. اما واقعیت این است که حمایت ملی گرایان و محافظه کاران از اردوغان ادامه دارد و مداوما٬ او را به مداخله تشویق می نمایند.

گزارش، ادلب و آینده اردوغان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ چانه زنی مقامات ترکیه در برابر مقامات نظامی و سیاسی روسیه همچنان ادامه دارد. تیم سیاسی - امنیتی اردوغان٬ از سویی در حال کوشش برای سازش با مسکو است و از دیگر سو٬ خود اردوغان هم به دنبال آن است که با زبان تهدید و ارعاب٬ بشار اسد رئیس جمهور سوریه را بترساند و او را وادار کند که نیروهای تحت امر خود را به خطوط مرزی توافق ادلب بازگرداند.

درگیری همزمان در چندین جبهه

سخنان دیروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در خصوص وقایع ادلب و لیبی٬ موجب واکنش منفی بعضی از رسانه های ترکیه شد. ظاهراً چند نظامی ترکیه در لیبی کشته شده اند که یکی از آنان دارای رتبه نظامی سرهنگی بوده و رسانه های مخالف حزب حاکم معتقدند که دولت می خواهد او و همقطارانش را بی سر و صدا به خاک بسپارد تا افکار عمومی ترکیه حساس نشوند.

اردوغان در این مورد گفت:در لیبی چند دانه شهید داده ایم. استفاده اردوغان از لفظ عجیب و نامتعارف چند دانه (Birkaç tane)٬ واکنش های منفی به دنبال آورد و حالا هم در فضای مجازی و هم در روزنامه ها٬ کم نیستند کسانی که خطاب به دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه می گویند: باید از باتلاق ادلب خارج شویم.

حالا ارتش ترکیه به طور همزمان در این مناطق در حال اجرا حملات گسسته و درگیری است:

سوریه: شرق فرات و مناطقی حمله موسوم به عملیات چشمه صلح.

سوریه: غرب فرات٬ عفرین و مناطق حمله موسوم به شاخه زیتون.

سوریه: غرب فرات و منطقه ادلب.

شمال عراق و جنگ با پ.ک.ک.

مرزهای ترکیه و جنگ با پ.ک.ک.

شرق مدیترانه و لیبی.

علاوه بر این٬ در حوزه امنیتی نیز٬ سرویس اطلاعاتی میت و پلیس ترکیه به دنبال اعضای برجسته گروه فتح الله گولن است.

این همه درگیری و قدرت نمایی نظامی ترکیه٬ هزینه های سیاسی و مالی فراوانی بر دست ترکیه گذاشته است. اما ائتلاف جمهور یعنی حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی٬ معتقدند که در تمام این حوزه ها٬ ارتش ترکیه باید با تمام قدرت به فعالیت خود ادامه دهد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه در این مورد گفته است: نمی توانیم بگوییم ادلب و لیبی به ما ربطی ندارد. اگر امروز مبارزه نکنیم٬ در آینده باید هزینه های سنگینی بدهیم.

ابراهیم کالین سخنگو و مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترکیه نیز در این مورد گفته که ترکیه حاضر نیست محل فعالیت نظامیان خود در 12 نقطه دیده بانی ادلب را تغییر دهد و آنکارا تا به امروز نقشه پیشنهاد شده از سوی روسیه را نپذیرفته اما همچنان به گفت وگو و مذاکره ادامه می دهد.

متین فیضی اوغلو حقوقدان مشهور و رئیس کانون وکلای مدافع ترکیه نیز معتقد است که تمام تصمیمات و اقدامات دولت ترکیه در سوریه٬ ادلب و لیبی صحیح است اما ضروری است که دولت ترکیه هر چه زودتر به شکل مستقیم با بشار اسد وارد مذاکره گردد. ما در شمال سوریه٬ پ.ک.ک را از بین بردیم. نباید کاری کنیم که بشار اسد تمام مرزهایی را که پاکسازی نموده ایم به پ.ک.ک تحویل دهد.

پروفسور یالچین آکدوغان از مشاورین اردوغان که در خصوص او دیدگاهی اغراق آمیزی داشته و اردوغان را به عنوان رهبری در قد و قامت برخورداری از تغییر جهت تاریخ قلمداد می نماید٬ مسئله ادلب را به عنوان مسئله امنیت ملی ترکیه ارزیابی نموده و معتقد است که ترکیه باید قدرت خود را نشان دهد.

فخرالدین آلتون مدیر بخش اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری ترکیه و از معتمدین نزدیک اردوغان نیز در مود ادلب٬ با زبانی تهدیدآمیز گفته است: صبر ما در خصوص بشار اسد٬ از خیلی وقت پیش٬ به خاتمه رسیده است. توصیه می کنیم هیچ کسی صبر و توان ما را امتحان نکند.

ادلب و آینده آکپارتی

هم در رسانه های منطقه و هم در داخل ترکیه٬ بعضی از تحلیل گران بر این باورند که اقدام مخاطره آمیز ارتش ترکیه در ادلب٬ می تواند به حیات سیاسی اردوغان و آکپارتی خاتمه دهد. اما واقعیت این است که حمایت ملی گرایان و محافظه کاران از اردوغان ادامه دارد و مدام او را به مداخله تشویق می نمایند.

عبدالباری عطوان از تحلیل گران عرب بر این باور است که اقدامات اردوغان در ادلب٬ نه تنها تکلیف معارضین اسد را روشن می نماید٬ بلکه موجب آن خواهد شد که تکلیف قدرت نمایی های ترکیه از دوران سلجوقیان و عثمانیان تا به امروز٬ به فرجام نهایی برسد.

در داخل ترکیه نیز بسیاری از روزنامه ها و تحلیل گران٬ ادلب را به مثابه یک دام و باتلاق قلمداد و اعلام نموده اند که ترکیه باید خود را از این دام مهلک برهاند. این رسانه ها معتقدند که این دام٬ روابط ترکیه و روسیه را تهدید می نماید و موجب آن می گردد که یک بار دیگر ترکیه٬ به آمریکا وابسته گردد.

گروهی دیگر نیز معتقدند که ادامه این وضعیت٬ موجب کشته شدن نظامیان ترکیه می گردد و خون سربازان این کشور٬ در یک جنگ بدون دستاورد بر زمین می ریزد. روزنامه های سوزجو و جمهوریت که هر دو از تریبون های مهم کمالیست ها و حزب جمهوری خلق هستند٬ آشکارا٬ ترکیه را در سوریه و ادلب را به عنوان یک کشور شکست خورده توصیف می نمایند.

ادلب و دوقطبی داخلی ترکیه

نگاهی به مواضع سران احزاب سیاسی ترکیه و همچنین رویکرد منتقدین و مخالفین٬ این واقعیت را به نمایش می گذارد که دوقطبی سیاسی - اجتماعی موجود در فضای داخلی ترکیه که بارها موجب دردسرهای بزرگی برای دولت و ملت ترکیه شده٬ در رسانه و سیاست خارجی نیز مشهود است و مخالفین اردوغان بر این باورند که ماشین تبلیغاتی عظیم آکپارتی٬ در هفته های اخیر٬ جنگ در ادلب را به یک موضوع حماسی مرتبط با بقای ملی ترکیه تبدیل نموده اند تا مردم را بترسانند.

این در حالی است که پیش تر مسئله ترس از شکست در انتخابات شهرداری استانبول نیز به مسئله بقا و حیات و ممات ترکیه تبدیل شده بود و پس از پیروزی اکرم امام اوغلو معین شد که این توصیف اغراق آمیز هیچ نسبتی با واقعیت نداشته و مسئله قدرت نمایی ارتش ترکیه در ادلب نیز نمی تواند بخشی از بقا و امنیت ملی این کشور باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 321

به "گزارش، ادلب و آینده اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ادلب و آینده اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید