11 فایده مسافرت برای سلامت روان

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، مسافرت یکی از برترین روش های به آرامش رسیدن و زدودن خستگی روزها کار و کوشش از بدن خود است. سفر کردن فواید متعددی برای جسم و روح دارد. در سفر می توانیم با ساختن خاطره های دوست داشتنی، روزهای سخت و پرمشغله زندگی روزمره را بهتر تحمل کنیم.

11 فایده مسافرت برای سلامت روان

نادیا زکالوند: سفر فواید بسیاری دارد. افرادی که سفرهای متعددی تجربه می نمایند، افق دید بازتر و مهارت های ارتباطی بهتری دارند.

در ادامه به بعضی از مزایای متعدد سفر رفتن اشاره نموده ایم:

سلامت جسم و روان

سفر رفتن درست مثل این است که یک دوره کوتاهی در زندگی تان، آغاز دوباره ای داشته باشید. با محیط، آدم ها و غذاهای نوی آشنا می شوید و تجربه های خاطره انگیز دلچسبی کسب می کنید. افسردگی و اضطراب های ناشی از کار و زندگی با سفر کردن تا حد زیادی از بین می روند و ممکن است بعد از بازگشت از سفر به سراغ فعالیت های نوی بروید و زندگی تان را بهتر از قبل کنید. به طور کلی با سفر کردن می توانید روح و روان و زندگی سالم تری داشته باشید.

بعلاوه معمولا در مسافرت، فعالیت های فیزیکی تان بسیار بیشتر از مواقع عادی می گردد، به ویژه اگر قصد طبیعت گردی داشته باشید. در سفر، بدن تان از کرختی در می آید و پس از بازگشت از سفر معمولا سرشار از انرژی می شوید.

مهارت های ارتباطی

اگر زندگی پرمشغله ای دارید و نمی توانید ارتباط موثری با دیگران داشته باشید، سفر این کمبود را برایتان جبران می نماید. روزهایی که در سفر هستید، با انتخاب مقصدی آرام و بی سروصدا نه تنها می توانید فکر تان را آرام کنید، بلکه با ارتباط با افراد محلی مهارت های ارتباطی تان را تقویت کنید. این موضوع در سفرهای خارج از کشور که زبان و فرهنگ کاملا متفاوتی دارند، خود را نشان می دهد. صحبت با مردم بومی منطقه ای که به آن سفر نموده اید، اثر فوق العاده ای روی مهارت های ارتباطی تان دارد.

زندگی آرام بدون فناوری

هنگام سفر، به ویژه وقتی به طبیعت گردی می روید، از جهانی پرمشغله ای که مملو از فناوری ها و جهانی مجازی است مدتی دور می مانید. در این روزها می توانید از تماشا مکان های مختلف جهان، مانند دریا، نواحی سرسبز، خیابان های متنوع و منطقه ها باستانی لذت ببرید و آرامش داشته باشید. سفر یاری می نماید تا احساس خوب و فکر مثبتی داشته باشید.

کشف فرهنگ های دیگر

در سفر نه تنها با مکان های نو و نقاطی که هرگز ندیده اید آشنا می شوید، بلکه با فرهنگ مردم بومی آن منطقه ها هم آشنا می شوید و فرصتی می یابید که دیدتان به جهان و هرآنچه در آن است، بازتر گردد. وقتی با مردمان متفاوت از شهر و محله خود آشنا شوید، توانایی سازگار شدن با محیط در شما افزایش می یابد. بعلاوه مطلعی هایتان هم بیشتر می گردد و بعدها می توانید از مردم شهرهای مختلف که فرهنگ های متفاوتی دارند با دیگران صحبت کنید. درضمن روبه رو شدن با فرهنگ های متفاوت، تحمل تان را در برابر افرادی که در بافت فرهنگی کاملا متفاوت از شما بزرگ شده اند و سبک زندگی و سنت های مختلفی دارند افزایش می یابد. درواقع یاد می گیرید چگونه به ارزش ها و باورهای دیگران احترام بگذارید.

افزایش خلاقیت

سفر به شما یاری می نماید تا راه چاره های نو و گزینه های بهتری برای شرایط فعلی تان بیابید. درواقع با تماشا آدم های مختلف که باورهایی غیر از باورهای شما دارند یا برای مسائل یکسان، روش های دیگری به کار می گیرند، خلاقیت تان پرورش می یابد و یاد می گیرید مسائل تان را با روش های خلاقانه تری حل کنید و به طورکلی مطلعی هایتان بالاتر رفته و زندگی تان را بهتر مدیریت کنید.

آشنایی با غذاهای نو

اگر از امتحان کردن غذاهای نو لذت می برید، مسافرت برترین زمان برای این کار است. هر شهر و منطقه ای، غذاهای بومی خود را دارد که می توانید آنها را امتحان کنید و حتی دستور پخت آنها را یاد بگیرید. خوردن غذاهای خوشمزه محلی، یکی از اتفاق های خاطره انگیز سفر رفتن است.

شناخت خود

هنگام سفر با غریبه های متعددی روبه رو می شوید که ممکن است رفتاری متفاوت با افراد منطقه زندگی تان داشته باشند. چگونگی برخوردتان با این افراد و همینطور موقعیت های نو یاری می نماید تا خود را بهتر بشناسید و بدانید آیا می توانید از پس شرایط مختلف برآیید یا خیر. حتی اگر به تنهایی سفر کنید، به شناخت دقیق تری از خود دست می یابید.

ساختن خاطره های فراموش نشدنی

یکی از برترین کارهایی که می توان در سفر انجام داد، ثبت خاطرهای زیبای سفر است. وقتی از منظره ها سرسبز یا منطقه ها سنتی شهرهای مختلف عکس می گیرید، بعدها با تماشای آنها خاطرات خوب تان زنده می گردد. بعلاوه در سفر اگر از نظر مالی بتوانید هزینه نموده و برای خانواده خود سوغاتی بیاورید، گشتن در بازارهای سنتی شهری که به آن رفتید، خاطره خوبی برایتان می سازد.

کاهش اضطراب و نگرانی

زندگی روزمره و پرمشغله امروز موجب اضطراب و نگرانی دایمی مان شده است. از وظایف شخصی گرفته تا کارهای مربوط به حرفه مان، جمعیت و سروصداهای اطراف مان، روح و جسم مان را به شدت خسته و گاه درمانده می نمایند. اما وقتی فرصتی برای مسافرت پیدا می کنیم، از تمام این مسائل برای مدتی دور می شویم، هوای تازه تنفس می کنیم، غذاهای نو می خوریم و فعالیت هایی غیر از کارهای روزمره انجام می دهیم. این شرایط حتی اگر مدت آن کوتاه باشد، اضطراب و نگرانی را از ما دور می نماید و آرام تر می شویم و پس از سفر با روحیه ای تازه به کار و زندگی باز می گردیم.

توجه به محیط زیست و طبیعت

سفر و گشت وگذار در طبیعت و تماشا مکان هایی مانند جنگل ها، دریاها، کوهستان و هر محیط زیبایی که به آنجا سفر می کنید، حس قدردانی تان را از طبیعت و محیط زیست بالا می برد و در عین حال هنگام صحبت با محلی ها و افراد مطلع یاد می گیرید از طبیعت چگونه مراقبت کنید.

افزایش اعتمادبه نفس

سفر رفتن همانقدر که مجذوب کننده است، سختی های خودش را دارد. مثلا، ممکن است گرفتار هوای به شدت گرم منطقه ای که به آن سفر می کنید شوید. یا راهتان را گم کنید یا با مشکل زبان یا شوک فرهنگی در منطقه ای کاملا ناآشنا و غزیبه روبه رو شوید. زمانی که بتوانید از پس این مسائل برآیید و باز هم سفر خوبی داشته باشید، اعتمادبه نفس و عزت نفس تان افزایش می یابد.

با سفر می توانید از فواید آن بهره ببرید. بنابراین همین حالا، برای سفر آینده تان برنامه ریزی کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 فروردین 1402 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1723

به "11 فایده مسافرت برای سلامت روان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 فایده مسافرت برای سلامت روان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید