آیا دوربین گوشی ها به لطف هوش مصنوعی از دوربین های DSLR پیشی می گیرند؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، امروزه گوشی های پرچم دار از نظر عکاسی و فیلمبرداری حرف زیادی برای گفتن دارند. اما آیا به زودی دوربین گوشی ها می توانند از دوربین های گران قیمت DSLR پیشی بگیرند؟ برای دست یافتن به پاسخ این سوال، سایت Android Authority با جاد هیپ، نائب رییس بخش دوربین شرکت کوالکام، صحبت کرده که در ادامه به بخش هایی از این مصاحبه می پردازیم.

آیا دوربین گوشی ها به لطف هوش مصنوعی از دوربین های DSLR پیشی می گیرند؟

هوش مصنوعی؛ مبنای آینده

دوربین گوشی ها طی سال های اخیر به طور گسترده ای به بهره گیری از یادگیری ماشینی روی آورده اند. در همین زمینه هم جاد هیپ بر این باور است که این تمرکز در چند سال آینده هم حفظ می شود و به گفته او، در آینده از هوش مصنوعی برای تشخیص بهتر موارد موجود در صحنه استفاده خواهد شد.

خوشبختانه به لطف افزایش قدرت پردازشی گوشی ها، همین حالا هم برخی گوشی ها برای کارهایی مانند فیلمبرداری می توانند به طور همزمان تغییراتی را اعمال کنند. به عنوان مثال برخی گوشی ها می توانند به طور همزمان تاثیر حالت شب را نشان دهند و از سوی دیگر گوگل هم به طور همزمان برای ویدیو های HDR چنین کاری را انجام می دهد.

به گفته آقای هیپ، نقش هوش مصنوعی در عکاسی را می توان به 4 مرحله تقسیم کرد. مرحله اول بسیار ساده است و هوش مصنوعی به طور کلی برای درک یک چیز خاص در تصویر استفاده می شود. در مرحله دوم، هوش مصنوعی باید به طور اتوماتیک چیزهایی مانند فوکوس، وایت بالانس و تنظیمات نوردهی را کنترل کند. این مقام ارشد کوالکام بر این باور است که در حال حاضر در گام سوم قرار داریم؛ جایی که هوش مصنوعی برای درک بخش ها یا عناصر مختلف موجود در صحنه استفاده می شود.

به عنوان مثال در حال حاضر برخی گوشی ها می توانند با تشخیص چهره، نوردهی مربوط به چهره افراد را بهبود ببخشند. اما در رابطه با مرحله چهارم، به نظر می رسد 3 تا 4 سال با عملی شدن مرحله چهارم فاصله داریم که در این مرحله هوش مصنوعی می تواند تمام بخش های تصویر را پردازش کند. در این مرحله، می توانید یک عکس را در اختیار هوش مصنوعی قرار دهید و از آن بخواهید که عکس شما را از نظر رنگ و نور و باقی جزئیات، به شکل مشابه عکس موردنظر در بیاورد.

آیا دوربین گوشی ها بر دوربین های DSLR غلبه می کنند؟

سونی چند ماه قبل مدعی شد که دوربین گوشی ها تا چند سال دیگر از دوربین های DSLR پیشی می گیرند. با وجود اینکه در حال حاضر دوربین گوشی های هوشمند با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند، اما از نظر اندازه قطعات فیزیکی همچنان محدودیت های زیادی دارند.

جاد هیپ بر این باور است که قدرت پردازشی موجود در گوشی ها، مهم ترین مزیت آن ها نسبت به دوربین های DSLR محسوب می شود. با توجه به اینکه نسل های تازه تراشه های پرچم دار در زمینه عکاسی و فیلمبرداری امکانات بسیار مجذوب کننده تری را ارائه می کنند، باید ببینیم در چند سال آینده این تراشه ها چه ویژگی هایی را امکان پذیر خواهند کرد. اما در کل بسیاری از مدیران و متخصصان بر سر اینکه دوربین گوشی ها در آینده نزدیک قادر به پشت سر گذاشتن دوربین های DSLR هستند، اتفاق نظر دارند.

مگاپیکسل ها در برابر اندازه سنسور

در حال حاضر برخی گوشی ها مانند شیائومی 12S اولترا و اکسپریا پرو مارک 1 از سنسور دوربین غول پیکر 1 اینچی بهره می برند. در کنار این موضوع، در چند سال اخیر نبرد بر سر مگاپیکسل ها بار دیگر داغ شده است. در سال 2018 و 2019 دوربین های 48 مگاپیکسلی مورد توجه گسترده ای قرار گرفتند. اما بعد از آن دوربین های 108 مگاپیکسلی همه گیر شدند. حالا هم که شرکت ها در حال استفاده از دوربین 200 مگاپیکسلی هستند و حتی گفته می شود گلکسی S23 اولترا با چنین دوربینی راهی بازار خواهد شد.

در حال حاضر تراشه های سری دایمنسیتی 9000 مدیاتک از دوربین های 320 مگاپیکسلی هم پشتیبانی می کنند. مقام ارشد کوالکام هم بر این باور است که بعد از دوربین های 200 مگاپیکسلی، نوبت به دوربین 320 مگاپیکسلی می رسد. البته او می گوید که مانند دوربین های DSLR، شرکت ها باید به دوربین های 40 یا 50 مگاپیکسلی بسنده کنند و در عوض به افزایش اندازه پیکسل ها توجه نشان بدهند. با این حال در صنعت گوشی های هوشمند، شرکت ها می خواهند در هر دو جهت حرکت کنند.

با توجه به محدودیت های فیزیکی بدنه موبایل، سنسور های دوربین تا چه حد می توانند بزرگ تر شوند؟ جاد هیپ می گوید که به لطف فناوری های نوآورانه ای مانند لنزهای آنامورفیک، افزایش اندازه سنسور دوربین موبایل امکان پذیر خواهد شد. اما در کوتاه مدت شاهد عملی شدن این پیش بینی نخواهیم بود و تا اطلاع ثانوی شرکت ها نمی توانند از سنسور های بزرگ تر از 1 اینچ استفاده کنند.

آینده چیپ های اختصاصی و فیلمبرداری

این روزها برخی گوشی ها از چیپ اختصاصی برای پردازش تصویر استفاده می کنند. در حال حاضر تمرکز اصلی این چیپ ها معطوف به بهبود پردازش فیلمبرداری است. همچنین به نظر می رسد به زودی برای پردازش های تخصصی تر پردازش هم چیپ های جداگانه ای تعبیه خواهد شد.

با وجود اینکه برخی گوشی ها به پشتیبانی از فیلمبرداری 8K با سرعت 30 فریم در ثانیه روی آورده اند، اما در کل در آینده نزدیک نباید انتظار پشتیبانی از 8K با سرعت 60 فریم در ثانیه را داشته باشیم. به طور کلی در حال حاضر شرکت ها ترجیح می دهند کیفیت ویدیو های 8K/30 را بهبود ببخشند و افزایش فریم ریت ویدیو های مبتنی بر این رزولوشن در اولویت آن ها قرار ندارد.

دوربین های زیر نمایشگر رقیب قدرتمندی نخواهند شد

با وجود اینکه در چند سال اخیر چند گوشی از شرکت های مختلف با دوربین زیر نمایشگر راهی بازار شده اند، اما هنوز کیفیت این دوربین ها چندان خوب نیست. بنابراین به طور کلی افرادی که به عکس های سلفی علاقه زیادی دارند، خرید این نوع گوشی ها را توصیه نمی کنیم. جاد هیپ بر این باور است که کیفیت این دوربین ها در نهایت معمولی خواهد بود و به دلیل محدودیت های گسترده، به هیچ عنوان نمی توانند کیفیت عالی را به ارمغان بیاورند.

کنار گذاشتن دوربین زوم

دوربین زوم از سال 2016 به بخش کلیدی گوشی های هوشمند تبدیل شده است. در حال حاضر هم برخی گوشی ها از دوربین پریسکوپی با زوم 10 برابری بهره می برند. اخیرا سونی برای اکسپریا 1 مارک 4 از دوربین تله فوتو با زوم متغیر استفاده کرده که این یعنی دیگر نیاز به استفاده از دو دوربین تله فوتو و پریسکوپی را برطرف می کند.

اما مقام ارشد کوالکام پیش بینی می کند که در آینده، شرکت ها استفاده از دوربین های زوم را کنار می گذارند و همان دوربین اصلی قادر به انجام وظیفه به عنوان دوربین تله فوتو خواهد بود. با این کار تعداد دوربین ها هم کاهش پیدا می کند و این موضوع منجر به کاهش مصرف انرژی هم می شود.

البته بدون شک استفاده از دوربین های مبتنی بر فاصله کانونی متغیر چالش های فنی زیادی را ایجاد می کند و حتی اگر شرکت ها این ایده را عملی کنند، باید ببینیم چنین دوربین هایی ماندگار خواهند شد یا نه.

پیشرفت روز افزون دوربین گوشی ها

در چند سال اخیر اندازه سنسور دوربین ها به طور قابل توجهی بزرگ تر شده اند، چیپ های اختصاصی برای پردازش تصویر طرفداران بیشتری پیدا کرده اند و در زمینه پردازش نرم افزاری هم شاهد پیشرفت های حیرت انگیزی هستیم. با توجه به اینکه گوشی های هوشمند در دیگر حوزه ها عملا جای پیشرفت زیادی ندارند، شرکت ها به ناچار باید بیش از پیش به دوربین گوشی ها توجه نشان بدهند و در چند سال آینده در این زمینه شاهد پیشرفت های مجذوب کنندهی خواهیم بود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1644

به "آیا دوربین گوشی ها به لطف هوش مصنوعی از دوربین های DSLR پیشی می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دوربین گوشی ها به لطف هوش مصنوعی از دوربین های DSLR پیشی می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید