اسب ها چه زمانی اهلی شدند؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تهران (پانا) - دانشمندان با آنالیز ژنوم اسب های باستانی از منطقه ها مختلف دنیا شامل ایبریا، آناتولی، اوراسیای غربی و آسیای مرکزی، توانسته اند زمان اهلی شدن اسب ها از طریق انسان را تخمین بزنند.

اسب ها چه زمانی اهلی شدند؟

به گزارش آخرین خبر، اهلی شدن اسب تغییرات زیادی در جابه جایی های انسان و همچنین شرایط جنگ ها ایجاد کرده است. با این حال هنوز منشاء ژنتیکی و جغرافیایی اسب های اهلی مُدرن ناشناخته به جای مانده است.

در حال حاضر شواهدی از وجود تیره ای از اسب های اهلی در آسیای مرکزی در حدود 3،500 سال قبل از میلاد مسیح پیدا شده است. با این حال این اسب های باستانی هیچ ارتباطی با اسب های اهلی مدرن ندارند.

در واقع محققین حدس می زنند که اهلی شدن اسب های بین 4000 تا 6000 سال پیش رخ داده است، ولی تا به امروز شاهدی بر این مدعا نداشتند. برای یافتن شواهد متقن در این زمینه، محققین بقایای 273 اسب باستانی را از سایت های باستان شناسی متعددی جمع آوری کردند تا به این ترتیب بتوانند ارتباط این اسب ها را با اسب های مدرن آنالیز کنند.

آنالیز دی ان ای استخراج شده از این نمونه ها نشان داده است که در منطقه ها غربی اوراسیا در جنوب رود ولگا، مکانی برای اهلی کردن اسب ها وجود داشته است که حدود 4،200 سال پیش اسب های اهلی از این منطقه به بقیه منطقه ها دنیا فرستاده می شده اند.

داده های تاریخی نشان دهنده جمعیت بسیار زیاد اسب های این منطقه ها بوده است که مشابه و معادل آن در 100 هزار سال گذشته وجود نداشته است. در واقع در این مکان انسان ها بر روی تولید مثل اسب ها کنترل داشته اند و آن ها را به تعداد زیاد تولید کرده اند.

توانایی سواری دادن اسب ها و همچنین قابلیت استفاده از اسب در جنگ ها دو خصوصیتی است که اهلی کنندگان اسب ها روی آن ها تمرکز داشته اند و به مرور ژن اسب هایی که این قابلیت ها را داشته اند تکثیر داده شده اند و جایگزین دیگر اسب ها شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1452

به "اسب ها چه زمانی اهلی شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسب ها چه زمانی اهلی شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید