استاد دانشگاه امام صادق: فرایند اعتراضی در آمریکا تشدید خواهد شد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، هشتمین برنامه از سلسله پیش رویدادهای همایش بین المللی افول آمریکا؛ فرایند گذشته و تحولات آینده با عنوان افول آمریکا در آیینه بحران های جاری به میزبانی شورای راهبردی روابط خارجی و با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران این حوزه برگزار گردید.

استاد دانشگاه امام صادق: فرایند اعتراضی در آمریکا تشدید خواهد شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، ابوذر گوهری مقدم، عضو هیات علمی و مدیر دفتر مطالعات آمریکا دانشگاه امام صادق (ع) در این همایش گفت: تصویری که از آمریکای مقتدر و رویای آمریکایی به عنوان یک مدل مطلوب حکومتی در برابر جهانیان ارائه می شد اکنون مخدوش شده است. آمریکا از درون درگیر کشمکش های بسیاری است؛ اکنون بخشی از آمریکایی ها در حال مهاجرت از این کشور هستند که این موضوع نمایانگر افول هژمونی نرم آمریکا است. یکی از مطالبات مردم سرانجام دادن به نژاد پرستی سیستماتیک است که منجر به خشونت بی حد پلیس این کشور می گردد؛ اما ساختار حاکم بر ایالات متحده می خواهد این اعتراضات را صرفاً به اعتراض علیه خشونت موردی پلیس تقلیل داده و این مطالبه راهبردی را به یک مطالبه صنفی تنزل دهد. علاوه بر این ساختار آمریکا از روانه شدن این اعترضات به سوی حاکمیت فدرال ممانعت می نماید. دولت های محلی سپر بلای دولت فدرال بوده اند و اغلب اعتراضات تا پیش از این به سختی به سطح ملی می رسیدند و در سطح دولت های محلی باقی می ماند، اما این آتش زیر خاکستر اکنون برافروخته شده است.

گوهری مقدم اضافه نمود: اگر اعتراضات با دیگر شکاف های موجود در جامعه آمریکایی تلاقی پیدا کند، می تواند تأثیرات دامنه دار و انقلابی تری باقی بگذارد. آمریکا کشوری است که علی رغم قوانین حمل سلاح، به دست آوردن سلاح در آن چندان سخت نیست؛ بنابراین اگر اعتراضات به سمت و سوی مسلحانه برود و با شکاف های یاد شده پیوند بخورد، مدیریت این بحران حتی با ورود ارتش هم سخت خواهد شد و اثرات ماندگار بسیاری بر جای خواهد گذاشت. با درک بهتر مردم از تأثیرات، معنا و مفهوم پدیده های سیاسی جاری، فرایند اعتراضی در آمریکا تشدید خواهد شد، حتی اگر در مقاطعی مسکن هایی به بدنه جامعه تزریق گردد زمینه اعتراض همچنان باقی خواهد ماند و در نهایت منجر به تحول می گردد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در اعتراضات آمریکا، در بیش از نیمی از ایالت ها نیروهای نظامی وارد صحنه شدند و به جای این که از سلاح های مرسوم ضد شورش استفاده نمایند، تجهیزات جنگی را به میدان اعتراضات آوردند؛ پلیس هیچ گاه تا این حد خشونت به خرج نداده بود. بر اساس آمارها، 60 تا 65 درصد آمریکایی ها از اعتراضات حمایت می نمایند و نزدیک به 60 درصد از مردم، مخالف نوع مدیریت ترامپ و دولت های محلی آمریکا در نوع مواجهه و مدیریت این اعتراضات هستند. بیش از 11 هزار نفر فقط در 30 ایستگاه پلیس بازداشت شده اند که البته آمار دقیق و واقعی قطعاً بیش از این میزان است؛ سالانه صرفا 1000 آمریکایی در اثر خشونت های پلیس کشته می شوند.

مدیر دفتر مطالعات آمریکا دانشگاه امام صادق (ع) توضیح داد: اعتراضات ساختاربراندازانه، از پرچم سوزی تا پایین کشیدن نمادهای آمریکایی که بیش از 300 سال آمریکا به این نشانه ها می بالید، نشان دهنده تغییر سطح و کیفیت اعتراضات در آمریکا است. اکنون شاهد حجم بزرگ اعترضات چپ و ضد سرمایه داری در ایالات متحده هستیم؛ این جریان ضد سرمایه داری به شکل جدی خودش را معرفی نموده و مردم معتقدند که نظام سرمایه داری، پاسخ گوی احتیاج آن ها نبوده و شیوه مطلوب اداره کشور نیست. یکی از دلایل وسعت این اعتراضات، رسانه است. قرار دریافت زانوی پلیس آمریکایی بر گردن یک شهفرایند سیاه پوست آن هم به مدت 8 دقیقه، توسط جهانیان مشاهده و قضاوت شد. افراد زیادی توسط پلیس کشته می شدند، اما عمدتاً جریان سازی رسانه ای صورت نمی گرفت، در حالی که در اعتراضات اخیر رسانه بسیار اثرمند وارد میدان شد.

گوهری مقدم در سرانجام تأکید کرد: بخش قابل توجهی از شعارهای ترامپ مبتنی بر اصلاح زیرساخت های ایالات متحده بود که ناتوانی در تحقق این شعارها و شرایط شیوع کرونا در ماه های اخیر، به افول آمریکا دامن زد. کاهش تعهدات آمریکا در ابعاد نظامی و ناتوانی این کشور در نبرد چندجبهه ای، از جنبه ای دیگر این افول را نشان می دهد. اگرچه افول قطعی ممکن است سال ها زمان ببرد، اما اتفاق خواهد افتاد. آمریکایی ها با گرایش به شرق آسیا کوشش می نمایند این افول را به تغییر بیندازند. در یک دوره، گذار برای ایجاد یک نظم نوین در ابعاد جهانی را شاهد هستیم و این که چه زمانی محقق خواهد شد به این بستگی دارد که چین چه زمانی مؤلفه های قدرت خود را نمایان کند. رویارویی میان آمریکا و چین به معنای جنگ نیست، بلکه اصطکاک میان قدرت ها اجتناب ناپذیر است. البته چینی ها هوادار پیروزی بایدن هستند تا در فرصتی که در این مدت فراهم می گردد، پایه های قدرت خود را با تاخیر در این رویارویی تثبیت و مستحکم نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 700

به "استاد دانشگاه امام صادق: فرایند اعتراضی در آمریکا تشدید خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاد دانشگاه امام صادق: فرایند اعتراضی در آمریکا تشدید خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید