بازاری که ایران به آمریکا واگذار کرد ، ضرر میلیارد دلاری، بیخ گوش کشاورزی

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، او با بیان اینکه با چنین شرایط در حال واگذاری عرصه به رقبا هستیم، گفت: رقیب اصلی ما در این حوزه، آمریکا است که فراوری انبوه و بازاریابی قوی ای که دارد و بدین ترتیب بازار پسته ما در اروپا و چین دچار چالش جدی شده است.

بازاری که ایران به آمریکا واگذار کرد ، ضرر میلیارد دلاری، بیخ گوش کشاورزی

ایران در حال از دست دادن بازار پسته خود در جهانست و این مساله محدود به اروپا نمی گردد و حتی در حال واگذاری بازار پسته چین به رقیب اصلی خود یعنی آمریکاست. این، خبر و هشداری است که رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان می دهد.

به گزارش اکوایران، پسته و خرما اصلی ترین محصولات صادراتی استان کرمان محسوب می شوند. پسته بیشترین صادرات این استان است و بعد از آن هم خرما، مزیت دوم کشاورزی و تجارت کرمان است که سهم زیادی هم در بازار داخلی این محصول در کل کشور دارد.

مسائل این حوزه اما از معضلات زیست محیطی و آب و هوایی آغاز می گردد و به عدم مدیریت صحیح در حوزه کشاورزی می رسد و در نهایت تجارت استان و در نتیجه کل کشور را تحت تاثیر قرار می دهد؛ تاثیری که وقتی به رقبای اصلی ایران در این حوزه ها نگاه کنید، رنگ و بوی استراتژیک تری هم به خود می گیرد.

مهدی طبیب زاده - رئیس اتاق بازرگانی کرمان - یادآوری می نماید که پسته و خرما دو مزیت رقابتی مهم استان کرمان است، اما به علت مسائل متعدد، این مزیت در حال از بین رفتن است.

طبیب زاده کمبود آب و نامناسب بودن کیفیت آب را از جمله دلایل این امر عنوان می نماید و از یک آمار نگران نماینده پرده برمی دارد. او می گوید به علت مسائل مختلف، عملکرد استان کرمان در برداشت پسته اصلا مناسب نیست، بطوریکه میانه برداشت این استان از هر هکتار پسته حدود 500 کیلوگرم است. این در حالی است که ضعیف ترین رقبای ما در جهان کمتر از دو تن از هر هکتار برداشت نمی نمایند.

او با بیان اینکه با چنین شرایط در حال واگذاری عرصه به رقبا هستیم، اظهار داشت: رقیب اصلی ما در این حوزه، آمریکا است که فراوری انبوه و بازاریابی قوی ای که دارد و بدین ترتیب بازار پسته ما در اروپا و چین دچار چالش جدی شده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان ادامه داد: سال گذشته بیش از 90 درصد محصول پسته کرمان دچار سرمازدگی شد و بیش از 20 هزار میلیارد تومان به کشاورزی استان زیان وارد شد. صادرات پسته کرمان که 85 درصد صادرات از گمرکات استان را شامل می شد به شدت کاهش پیدا نموده است.

طبیب زاده به مسائل فراوری و صدارات خرما هم اشاره نمود و گفت: استان کرمان تامین حدود 30 درصد خرمای کشور را بر عهده دارد، اما این محصول هم دچار آفت زدگی شدید شده و مسائل جدی دارد.

رئیس اتاق کرمان تاکید می نماید که اگر برای جلوگیری از سرمازدگی، افزایش بهره وری و بهبود کیفیت آب و دفع آفات اقدامی صورت نگیرد، کرمان هر دو مزیت خود را از دست می دهد. این در حالی است که سالانه یک میلیارد دلار از محل صادرات پسته و خرما وارد کرمان می گردد و در صورت از دست رفتن این مزیت ها، هم ضرر مالی وارد می گردد و هم به اشتغال ضربه وارد می گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1755

به "بازاری که ایران به آمریکا واگذار کرد ، ضرر میلیارد دلاری، بیخ گوش کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازاری که ایران به آمریکا واگذار کرد ، ضرر میلیارد دلاری، بیخ گوش کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید