برای لاغری به هیچ وجه نباید از این روش ها استفاده کرد!

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، بسیاری از انسان ها برای لاغر شدن، به سمت روش هایی می روند تا بتوانند زودتر به نتیجه برسند غافل از اینکه این روش های نادرست عواقب جدی برای سلامتی دارند.

برای لاغری به هیچ وجه نباید از این روش ها استفاده کرد!

به گزارش برنا، تصمیم و اصرار برای وزن کم کردن و لاغر شدن می تواند شما را به سمت رژیم های لاغری درست و منطقی و یا روش های ناسالم و نادرست پیش ببرد که بدون شک عواقب جدی برای سلامتی دارند. افرادی که تمام تمرکز خود را روی کاهش وزن می گذارند ممکن است به جایی برسند که دست به امتحان کردن روش های غیرعلمی و خطرناک بزنند و بدین ترتیب خود را درگیر مسائل سلامتی نمایند. در این مطلب به چند روش خطرناک و ناسالم برای لاغری می پردازیم:

گرسنگی کشیدن یا در پیش گرفتن رژیم های غذایی بسیار کم کالری

کالری مصرفی را به شدت کم کردن ممکن است منجر به کاهش وزن گردد، اما وزن از دست رفتهٔ شما به قیمت کاهش عضلات مهم و کُندی سوخت وساز بدنتان تمام می گردد. اگر کالری مصرفی تان را به حد زیادی کاهش دهید به سمت افزایش درصد چربی انباشته در بدن نیز خواهید رفت که ریسک سندرم متابولیک و دیابت نوع دوم را افزایش می دهد.

هیچ وقت کالری مصرفی روزانه خود را از 1200 کمتر نکنید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه نموده باشد. دریافت کالری بسیار کم باعث می گردد مواد مغذی کافی به بدنتان نرسد تا انرژی برای فعالیت های خود داشته باشید و به گرسنگی تان پاسخ بدهید. یادتان باشد وقتی سریع وزن کم می کنید، بیشتر محتمل است این وزن برگردد، آن هم با چربی بیشتر و عضلهٔ کمتر، خصوصاً اگر بالای 50 سال سن داشته باشید.

اگر ادعای فراورینماینده های مکمل های لاغری واقعیت داشته باشد بسیار عالی به نظر می رسد، اما واقعیت غیر از این است. کمپانی های سازندهٔ مکمل های لاغری، برخلاف کمپانی هایی که دارو های پزشکی را می سازند، پیش از اینکه محصولات خود را روانه بازار نمایند، احتیاجی نیست تأییدیه بگیرند که فراوریاتشان ایمن یا مؤثرند. حتی محصولاتی که ادعا می نمایند طبیعی و بی ضررند، لزوماً برای شما سالم نیستند. بهتر است از روش های علمی و تأیید شده برای کاهش وزن یاری بگیرید.

برنامه های دتوکس یا سم زدا

برنامه های سم زدایی یا دتوکس در برترین حالت خود باعث کاهش وزن ناشی از وزن آب و مدفوع می شوند، اما می توانند خطرناک باشند. این روش ها ریسک دهیدراسیون بدن، به هم خوردن تعادل الکترولیت ها و ... را در پی دارند.

از دست دادن زیاد مایعات از بدن اگر تحت نظر و مراقبت پزشکی نباشد خطرناک است و اگر با گرسنگی کشیدن هم همراه گردد خطرناک تر هم خواهد شد. بدن شما دارای سیستم بسیار کاملی برای سم زدایی و پاک سازی خودش است، بنابراین احتیاجی نیست از روش های خاصی برای دتوکس بهره ببرید و درگیر عوارض بعدی شوید و در ضمنً سیستم اتوماتیک بدنتان را هم به هم بریزید.

به جای روش های سم زدایی بهتر است نسبت به غذا هایی که می خورید دقیق تر باشید. اگر می خواهید بدنتان را پاک سازی کنید، زیاد آب بنوشید و غذا های فیبردار بیشتر بخورید.

تخلیه تعمدی غذا به هر مدلی

تخلیه تعمدی یعنی اینکه عمداً استفراغ کنید، غذا را بجوید و تُف کنید و یا از ملین های سوءبهره ببرید. این رفتار های ناسالم و خطرناک بیشتر از آنچه فکر کنید رواج دارند و مسائل جدی برای سلامتی ایجاد می نمایند و در ضمنً اولین قدم به سمت ابتلا به اختلالات خوردن هستند.

اسید معده بسیار قوی است. این اسید قوی برای معده ضروری است تا غذا را جهت گوارش و جذب آماده کند. محتویات معده قرار است در معده بمانند، نه اینکه به سمت حلق و دهانتان برگردند. استفراغی که بسیار اسیدی است می تواند مری و دهان و مینای دندان را نابود کند و همین باعث افزایش خطر بعضی از سرطان ها و پوسیدگی دندان می گردد، خصوصاً اگر تبدیل به عادت گردد.

غذای خورده شده را مرتباً با استفراغ بالا آوردن یا از ملین ها استفادهٔ نادرست کردن باعث از دست رفتن مایعات بدن هم می گردد که می تواند دهیدراسیون و به هم خوردن تعادل الکترولیت های بدن را به همراه داشته باشد.

همهٔ این روش ها برای وزن کم کردن خطرناک اند، اما خطرناک ترین آن ها استفاده از شربت ایپکاک است که یک دوز آن می تواند با به هم ریختن ضربان قلب منجر به حمله قلبی و مرگ گردد.

بالا آوردن غذای خورده شده به هر روشی راه درستی برای کاهش وزن نیست. درست غذا خوردن برترین رویکرد برای لاغری است.

ورزش های سخت و شدید

شاید در خصوص تأثیرات ورزش های پر شدت بر کاهش وزن زیاد شنیده باشید، اما در دنیای واقعی این گونه نیست و می تواند مسائلی برای سلامتی ایجاد کند. ورزش های سخت به بدن آسیب می زنند، بدن را دهیدراته می نمایند و تعادل الکترولیت های بدن را به هم می زنند و در ضمنً در خیلی از افراد از نظر روانی این تصور ایجاد می گردد که ورزش شدید، تنبیهی برای پُرخوری است.

با معده خالی ورزش کردن

وقتی بدن شما برای انجام فعالیت ها به انرژی احتیاج دارد، اگر به میزان کافی غذا نخورید، سراغ تجزیهٔ عضلات می رود تا آن ها را به گلوکز تبدیل نموده و انرژی فراوری کند. ورزش کردن با معده خالی باعث می گردد با کمبود انرژی شدیدی روبرو شوید و عضلاتتان را از دست بدهید و آسیب هم ببینید.

یادتان باشد وقتی سریع وزن کم می کنید، بیشتر محتمل است این وزن برگردد، آن هم با چربی بیشتر و عضلهٔ کمتر، خصوصاً اگر بالای 50 سال سن داشته باشید.

دارو های مجاز و غیرمجاز

استفاده از انواع دارو ها برای کاهش وزن و لاغری نیز اشتباهی است که پیامد های جدی دارد. خطرات بالقوه مرتبط با استفاده از دارو هایی مانند کوکائین و دارو هایی که برای اختلال بیش فعالی و کم توجهی، اختلالات تیروئیدی و یا دیابت تجویز می شوند با هدف کاهش وزن، هر نتیجه ای دارد به جز لاغری! مصرف این دارو ها با خطر اعتیاد، مسائل رابطه، اضطراب، سر درد های شدید، سکته مغزی و قلبی، مسائل کلیوی و ریوی همراه است.

پودر دینیتروفنول (DNP)

مطالعات زیادی نشان داده اند دینیتروفنول که عامل موجود در خیلی از دارو های کاهش وزن است برای سلامت انسان بسیار خطرناک می باشد. تا سال 2011، 62 مورد مرگ گزارش شد که مستقیماً با مصرف مکمل کاهش وزن دینیتروفنول مرتبط بوده اند. این عامل کاهش وزن بابت کاهش اشتها، افزایش دمای درونی بدن و افزایش ضربان قلبی که ایجاد می نماید معروفیت دارد.

رژیم های غذایی که فقط بر پایهٔ پروتئین اند.

البته منظور ما تمام رژیم های کاهش وزنی است که متمرکز بر مصرف تنها یک مادهٔ مغذی هستند. تمامی این رژیم های لاغری وادارتان می نمایند گروه های غذایی خاصی را از رژیم غذایی تان حذف نموده و فقط چیز هایی را بخورید که از یک گروه غذایی اند. همهٔ ما می دانیم که انسان، مواد مغذی مورد احتیاج بدنش را از راه خوردن غذا های متنوع و متفاوت از تمام گروه های غذایی دریافت می نماید.

سیگار کشیدن

همهٔ ما می دانیم که سیگارکشیدن مضرات بی شماری دارد، اما بعضی از افراد، خصوصاً جوانان، از سیگارکشیدن به عنوان راهی برای رژیم گرفتن استفاده می نمایند. نیکوتین سرکوب نمایندهٔ اشتهاست، اما خطرات سیگار برای سلامتی ارزش هیچ دست آوردی را ندارد. سیگارکشیدن به تمام ارگان های بدن آسیب می زند، باعث سرطان می گردد و بیماری های قلبی و تنفسی و دیگر بیماری ها را ایجاد می نماید.

در ضمنً افراد سیگاری وقتی سعی می نمایند سیگار را ترک نمایند و این عادت اعتیادآور را کنار بگذارند به افزایش وزن دچار می شوند که در واقع از عوارض جانبی ترک سیگار است. خلاصه اینکه به هیچ دلیلی به سیگار روی نیاورید!

فقط مایعات خوردن

مصرف غذا به صورت مایع، چه سوپ باشد و چه آبمیوه، شیوهٔ مناسبی برای کاهش وزن نیست، خصوصاً در بلندمدت. خیلی از سوپ ها به خصوص سوپ های آماده دارای سدیم زیادی هستند که می توانند فشار خونتان را بالا ببرند و از جهت کالری نیز بدنتان نمی تواند با خوردن سوپ، کالری کافی دریافت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1401 بروزرسانی: 19 آذر 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1673

به "برای لاغری به هیچ وجه نباید از این روش ها استفاده کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای لاغری به هیچ وجه نباید از این روش ها استفاده کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید