بیرون از خانه بازی کردن بچه ها؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که بچه هایی که در بیرون از خانه بازی می نمایند، می توانند مهارت های زبانی خود را توسعه داده و با مسائل رفتاری کمتری روبرو می شوند.

بیرون از خانه بازی کردن بچه ها؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ساعد نیوز، بسیاری از بچه ها هیچوقت فعالیت های مرسوم دوران کودکی مثل بازی در جنگل یا ساختن قلعه های شنی را تجربه ننموده اند.

محققان دریافته اند که تمامی تفریحات ساده ای که می توان آن ها را در اوقات فراغت، بیرون از خانه برگزار کرد، به زودی جای خود را به بازی های کامپیوتری، بازی با موبایل های هوشمند، برنامه های تلویزیونی و سپری کردن اوقات با دوستان خواهد داد. در حقیقت نیمی از بچه ها کمتر از 5 ساعت در هفته را به بازی بیرون از خانه اختصاص می دهند.

هنگامی که کودک ما زمان زیادی را در خانه سپری می نماید، اتفاق عجیبی نیست که فعالیت هایی از قبیل بازی در جنگل ها و زمین های سرسبز، کاشتن دانه و بذر و بالا رفتن از درخت ها هم جزوی از بیشمار فعالیت هایی باشد که جوانان امروز هرگز آنها را تجربه ننموده اند.

برای بسیاری از افراد، این فعالیت ها بخش عظیمی از دوران کودکی آنها را تشکیل می دهد، و برای آنها خاطرات و تجربیاتی از طبیعتی که هم اکنون در آن زندگی می نمایند را به همراه داشته است.

این به این معنی نیست که والدین به این امر اهمیتی نمی دهند، بلکه 75% والدین به بازی بچه ها خود در محیطی خارج از منزل ابراز تمایل نموده اند. اما اگر حق انتخاب با خود بچه ها باشد، تنها 28% از والدین وجود دارند که بچه ها آنها بازی بیرون از خانه را به درون خانه ترجیح میدهند و اکثرا می گویند که از باری خارج ار خانه هیچ لذتی نمیبرند.

به گفته کارشناسان این موضوع نه تنها باعث استفاده از هوای تازه و ایجاد خاطرات غنی تری می شود، بلکه این گونه فعالیت ها باعث آموزش مهارت های ارتباطی و ایجاد خلاقیت در بچه ها میشود. این تحقیق همچنین نشان داده است که 13% از بچه ها تماشای تلویزیون و بازی با کامپیوتر را به بازی بیرون از خانه ترجیح می دهند. به همین دلیل محققان هشدار داده اند که این امر ممکن است باعث شکل گیری نسلی غیراجتماعی، غیرفعال و غیرخلاق شود.

بازی های بیرون از خانه بهترین مکان برای بچه ها برای کسب و تمرین کردن مهارت های فیزیکی، تقویت سیستم ایمنی بدن و تمرین مهارت های حل مسئله می باشد.

مطالعات صورت گرفته حاکی از آن است که بچه هایی که در بیرون از خانه بازی می نمایند، می توانند مهارت های زبانی خود را توسعه داده و با مسائل رفتاری کمتری روبرو می شوند. در حقیقت این تحقیقات نشان دادند که بچه ها هنگام بازی بیرون از خانه در مقایسه با زمانی که در خانه می باشند، هر کلمه را 5 بار تکرار می نمایند، همچنین ارتباط مستقیمی بین اضافه وزن و سپری کردن زمان کمی دربیرون از خانه وجود دارد.

بازی های بیرون از خانه همچنین به بچه ها احترام گذاشتن به یکدیگر و لذت بردن از طبیعت و حیوانات را به همراه دارد. بر اساس این تحقیقات تنها 4 نفر از هر 10 نفر کودک دانه هایی را برای رشد گل و گیاه در خاک کاشته اند، درحالیکه بیش از یک سوم آنها در کاشت میوه ها و سبزیجات یاری نموده اند.

فعالیت های بیرون از خانه می توانند خیلی ارزان یا حتی رایگان باشند. اما تحقیقات نشان داده اند که والدین از پیامدهای کمبود زمان برای این گونه بازی ها نگرانند، و در تلاشند تا وقتی را برای انجام این بازی ها در بیرون از خانه به همراه بچه ها خود اختصاص دهند.

سعی کنید از جاذبه های دیدنی در اطراف خودتان آغاز کنید، برای مثال پارک ها یا زمین های بازی می توانند برای آغاز گزینه مناسبی باشند.

اگرچه تحقیقان نشان داده است که یک چهارم والدین اذعان داشته اند که محیط سرسبز یا زمین بازی و پارکی برای بازی بچه ها در نزدیکی آنها وجود ندارد، اما با این حال خیلی از این مکان ها در شهر شما وجود دارد که به راحتی قابل دسترسی می باشد. حتی پارکها یا فضاهای سبز کوچک هم برای این بازی ها مناسب می باشند.

بازی های بیرون از خانه باید به یک تجربه روزانه برای بچه ها تبدیل شود.

چند توصیه باری اینکه بازی های خارج از خانه را برای بچه ها به تجربه ای جالب تبدیل کنیم.

تمرکز کنید : بچه ها عاشق اکتشاف هستند، پس سعی کنید به هنگام راه رفتن به همراه کودک خود، گیاهان یا حیوانات را به او نشان دهید، و یا یک بازی به دنبال یافتن گنج راه بیندازید، تا پیاده روی شما با او یک هدف نیز داشته باشد.

عجله نکنید : زمانی را برای بازی، زمانی را برای استراحت اختصاص دهید، نشانه های هر فصل را به او یادآور شوید ، و خاطراتی را باهم بسازید که تا خاتمه عمر در ذهن هر دوی شما باقی خواهند ماند.

چادر بزنید : اگر شما یا یکی از دوستانتان یک حیاط پشتی دارد که می توانید در آن کمپ بزنید، چرا که نه؟

از اتفاقات کوچک و ساده لذت ببرید : بسیاری از لذت های عظیم ، خیلی ساده اتفاق می افتند، مثل بازی با سنگ ها یا سوت زدن با علف های سبز!

به کند و کاو در طبیعت بپردازید : برای آغاز می توانید از حیاط خانه خودتان، همسایه یا نزدیکترین پارک آغاز کنید. میتوانید یک حشره را شکار کنید!

کاردستی درست کنید : بچه ها عاشق جمع آوری چیزهای مختلف از طبیعت هستند. پس آنها را تشویق کنید تا برگ ها یا میوه های کاج را برای ساختن یک کاردستی خانگی جمع نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 764

به "بیرون از خانه بازی کردن بچه ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیرون از خانه بازی کردن بچه ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید