ترک خوردگی چندبنای تاریخی در خوی ، آرامگاه شمس آسیب جدی ندید

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی با تشریح شرایط آثار تاریخی خوی در زلزله های اخیر گفت: بخش هایی از بازار و ساختمان تاریخی شورای شهر، موزه و چند بنای تاریخی دیگر در خوی بر اثر زلزله ترک خورده و تخریب شده اند، درحالی که آرامگاه شمس آسیب جدی ندیده است.

ترک خوردگی چندبنای تاریخی در خوی ، آرامگاه شمس آسیب جدی ندید

به گزارش ایسنا، مرتضی صفری با اشاره به پایش و آنالیز اولیه بنا های تاریخی شهرستان خوی پس از دو زلزله اخیر که آخرین زلزله 5.9 ریشتر قدرت داشت و متاسفانه با تلفات انسانی همراه بود، اظهار کرد: در 10 روز گذشته دو زمین لرزه با قدرت بالا در خوی رخ داد. پس از زلزله اول، به خوی رفتیم و از بازار تاریخی خوی و بعضی بنا های دیگر آن که در معرض خطر تخریب بودند، بازدید کردیم. بعضی بنا های تاریخی بر اثر زلزله اول آسیب هایی دیده بودند. در زلزله دوم هم دوباره شاهد ایجاد ترک ها و ریختن گچ بری ها از سقف و نمای بعضی بنا های تاریخی بودیم و ترک خوردگی بیشتر در بازار تاریخی و ساختمان شورای شهر خوی که یک بنای تاریخی است، مشاهده شد.

او اضافه نمود: در موزه خوی نیز ویترین ها آسیب دیده اند و حتی یکی از اشیای موجود در موزه هم دچار آسیب شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی گفت: در شکل کلی تخریب جدی در بنا های تاریخی خوی نداشتیم و برآورد کلی ما این است که برای جبران خسارت های ناشی از زلزله های اخیر به اعتباری حدود پنج میلیارد تومان احتیاج داریم.

صفری بعلاوه درباره وضعین آرامگاه تاریخی شمس تبریزی که در شهر خوی واقع شده است، اظهار کرد: درباره شرایط این آرامگاه نگران بودیم، اما خوشبختانه آرامگاه شمس آسیب جدی در این زلزله ندیده است و فقط ترک خوردگی های جزئی در این بنا دیده شده است. بعلاوه در اطراف مقبره شمس کارگاه های ساختمانی وجود داشت که خوشبختانه مجموعۀ در حال ساخت این محوطه هم آسیب جدی ندیده است.

او سپس به ساخت وساز در اطراف آرامگاه شمس اشاره نمود و گفت: محوطه اطراف این مقبره، کوچک بوده و برای گردشگران فضای مناسب و کافی نداشت، از این رو با تملک زمین ها و خانه های اطراف این مقبره در حال احداث مجموعه گردشگری هستیم. در سفر اخیری هم که به خوی داشتم با شورای شهر و شهردار جلساتی داشتیم و قرار بر این شد که مدیریت شهری هم در این پروژه به ما یاری نمایند تا ظرف یک سال آینده این مجموعه به بهره برداری برسد. متولی این پروژه میراث فرهنگی آذربایجان غربی است و از اعتبارات عمرانی ملی، وزارت میراث فرهنگی و سفر ریاست جمهوری برای این پروژه استفاده می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در انتها، درباره شرایط پل های تاریخی خوی، اظهار کرد: پل های تاریخی خوی در زلزله آسیب جدی ندیده اند.

عکس هایی که در ادامه این خبر منتشر شده، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در اختیار ایسنا قرار داده و مقدار خسارتِ زلزله به بعضی بنا های تاریخی خوی را نشان می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1704

به "ترک خوردگی چندبنای تاریخی در خوی ، آرامگاه شمس آسیب جدی ندید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترک خوردگی چندبنای تاریخی در خوی ، آرامگاه شمس آسیب جدی ندید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید