تور ارزان تایلند: جشنواره سونگ کران، جشن آب بازی تایلندی

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، جشنواره ی سونگ کران یکی از برترین جشنواره های تایلند، به خصوص بانکوک است. در این جشن مردم به مدت یک هفته به خیابان ها آمده و روی هم می پاشند تا بدبختی و بدی های سال گذشته را با آن بشورند و سال نویی را با پاکیزگی شروع نمایند. برای آشنایی با این جشنواره که گردشگران را از سراسر دنیا برای شرکت در آن به بانکوک می کشاند با خبرنگاران همراه شوید.

تور ارزان تایلند: جشنواره سونگ کران، جشن آب بازی تایلندی

با تور ارزان تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا تایلند را ببینید.

لذت بردن و سرگرمی کردن بخش اعظمی از فرهنگ تایلندی را تشکیل می دهد و سرگرمی کردن میان آفتاب سوزان تابستان هم از این قاعده مستثنی نیست. گرم ترین ماه سال، آوریل شاهد یک جشنواره است که مردم محبت آمیز در خیابان ها باهم آب بازی می نمایند که این مراسم حدود یک هفته به طول می انجامد. در زمان برگزاری جشنواره اداره های دولتی، بانک ها و مغازه ها تعطیل می شوند اما مراکز خرید بزرگ معمولا باز هستند.

در این جشنواره گویی تمامی مردم شهر به خیابان ها می آیند و بسیاری به شهرهای خود می فرایند تا کنار خانواده های خود این مراسم را جشن بگیرند. به جای آن ها گردشگرانی شهر را پر می نمایند که به خاطر لذت بردن از یکی از رنگارنگ ترین و پرجشنواره ترین ماه های سال به بانکوک می آیند. جشن سونگ کران در تایلند به طور رسمی 3 روز (13 تا 15 آوریل) تعطیل است اما در حقیقت می توان گفت مردم یک هفته کار خود را تعطیل نموده و به جشن و خوش گذرانی می پردازند.

سونگ کران جشنی برای دور هم جمع شدن دوباره خانواده ها، بازدید از معابد و تمیز کردن سالانه خانه ها است. بسیاری از تایلندی ها این تعطیلات را غنیمت شمرده و این زمان را کنار خانواده ها و دوستان خود سپری می نمایند. طبق سنت، تایلندی ها در روز اول این تعطیلات مراسم Rod Nam Dum Hua را برگزار می نمایند که در تقویم رسمی آن ها به روز سالمندان نام گذاری شده است. در طول این مراسم جوان ها به کف دست سالمندان آب معطر می ریزند که نشانه فروتنی و درخواست دعای خیر از بزرگترها است.

روز دوم سونگ کران، در تقویم رسمی روز ملی خانواده است. خانواده ها صبح زود از خواب بیدار می شوند و به راهبان صدقه می دهند، سپس مردم روز خود را در کنار خانواده به خوش گذرانی می پردازند. یکی دیگر از مهم ترین مراسمات سونگ کران شستن مجسمه بودا است که در آن مردم با آب معطر مجسمه های بودا را چه در معبد و چه در خانه ها می شورند. تایلندی های مذهبی در مراسم های بودایی شرکت می نمایند.

علی رغم آنچه که شما در این جشنواره ببینید، این مراسم تنها آب پاشیدن بی هدف نیست.

آن ها با پاشیدن آب تمامی بدی های گذشته را شسته و سال نو را با شروعی نو شروع می نمایند. طبق سنت تایلندی ها به صورت مودبانه با کاسه آب روی اعضای خانواده، دوستان نزدیک و همسایه های خود آب می ریزند. از آنجایی که این مراسم به شکل یک جشنوراه درآمده است، کاسه به سطل یا شلنگ آب درآمده است و نشاط تعطیلات میان مردم شهر و گردشگران به خوبی دیده می گردد.

merit یکی از آیین های جدایی ناپذیر سونگ کران است و بازدید از 9 معبد هم در آن انجام می گیرد. قبل از این که تایلند در سال 1940 سال نوی میلادی را به عنوان جشن سال نوی خود بپذیرد، سونگ کران بر اساس تقویم شمسی محاسبه می شد که از یک سال به سال بعد متغیر بود. امروزه سونگ کران هر ساله در بانکوک از 13 تا 15 آوریل جشن گرفته می گردد. بسته به این که به کجای تایلند سفر کنید، تاریخ و طول این جشنواره متغیر است، پس قبل از سفر به دیگر شهرهای این کشور، از تاریخ و مدت زمان این جشنواره آگاه شوید.

احتمالا بزرگترین و بیشترین جمعیت در بانکوک گرد هم می آیند. خیابانی به طول 5 کیلومتر که به پاتونگ شناخته می گردد، در هر دو طرف مملو از جوانان تایلندی است که همگی وسیله ای با خود به همراه دارند تا بتوانند با آن روی بقیه آب بپاشند. برترین بخش قضیه آن است که شما می توانید از محیط نسبتا خشک عابرگذرها لذت ببرید و از بالا جشن و آب پاشی مردم را دیدن کنید. کلمه نسبتا در جمله قبل به این معنی است که در این عابرگذرها هم باید یک چیز پلاستیکی برای حمل آب به همراه داشته باشید. از این بالا شما می توانید جمعیت رنگارنگ زیادی از جوانان شاد و لبخند به لب تایلندی را ببینید که بین دو ردیفی از فروشندگان تفنگ های آبی، غذا و نوشیدنی به آرامی حرکت می نمایند. ماشین های آتش نشانی هم با شلنگ های آب در خیابان ها حضور دارند و مردم از این که در گرمای 40 درجه سانتی گراد می توانند زیر آب شلنگ های این ماشین ها قرار گیرند، بسیار مسرور هستند.

اما اگر می خواهید در نبردی هیجانی تر شرکت کنید، باید به خیابان خائو سان بروید. سراسر این خیابان به صحنه جنگ آبی تبدیل می گردد و به محض این که وارد خیابان شوید، همه جای تنتان خیس می گردد. در هر دو سر این خیابان پست های بازرسی پلیس واقع شده است تا بطری ها، قوطی ها یا پودرهای سفید رنگ را که مردم به صورت هم می مالند را از آن ها بگیرند. مراقب کف کاشی کاری شده خیابان ها باشید که به شدت لیز می شوند و امکان دارد سر خورده و زمین بخورید.

اما اگر ترجیح می دهید در جشن سونگ کران سنتی تری شرکت کنید، به منطقه فرا پرادائنگ بروید که مردم آن محله این جشنواره را به شکل سنتی برگزار می نمایند. اینجا جشن یک هفته دیرتر از دیگر نقاط بانکوک برپا می گردد و پر از مفهوم های فرهنگی است. شما اینجا نه تنها از آب بازی لذت می برید بلکه در فعالیت های فرهنگی هم مانند مراسم پرچم، پایکوبی رامان، مسابقات قایق رانی و فعالیت های دیگر شرکت می کنید.

جشن های مذهبی در Sanam Luang، روبه روی قصر بزرگ برگزار می گردد. در اینجا در اولین روز سونگ کران مجسمه بودا از موزه ملی بیرون آورده می گردد و در خیابان ها گردانده می گردد تا مردم روی آن آب بپاشند. سپس این مجسمه 3 روز آنجا می ماند تا مردمی که این مراسم را از دست داده اند، بتوانند به آن احترام بگذرانند. از دیگر مراسم های مذهبی ساخت گنبدهایی از شن و ماسه و تزئین آن با گل و پرچم های رنگارنگ است. این مراسمات در اطراف معابد مهم در منطقه Rattanokosin دیده می گردد.

کارهایی که باید در این جشنواره انجام دهید:

  • صدقه بدهید.
  • از کیسه های ضد اب برای محافظت از اشیای باارزش خود، مانند ساعت و ... بهره ببرید.
  • مراقب وسایل خود باشید.
  • برای رفتن به جاهایی که مراسم جشن سونگ کران برگزار می گردد، از حمل ونقل عمومی بهره ببرید.
  • به زبان تایلندی به مردم محلی سال نو را تبریک بگویید: Sawasdee Pee Mai.
  • لبخند بزنید و از این جشن نهایت لذت را ببرید.

کارهایی که نباید در این جشن انجام دهید:

  • راهبان، نوزادان و افراد مسن را خیس نکنید!
  • آب یخ یا آب کثیف روی مردم نپاشید.
  • برای جلوگیری از تصادف، روی موتورسیکلت سوارها آب نپاشید.
منبع: کجارو / bangkok.com
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1408

به "تور ارزان تایلند: جشنواره سونگ کران، جشن آب بازی تایلندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان تایلند: جشنواره سونگ کران، جشن آب بازی تایلندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید