خبرنگاران آزادسازی حریم عمارت مفخم بجنورد مشخص تکلیف شد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، بجنورد- خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: طرح آزادسازی بناهای مسکونی واقع در حریم مجموعه مفخم بجنورد به کمیسیون ماده 5 رفته و معین تکلیف شده است که شهرداری به زودی تملک این بناها را شروع می نماید.

خبرنگاران آزادسازی حریم عمارت مفخم بجنورد مشخص تکلیف شد

به گزارش خبرنگاران حبیب یزدان پناه شامگاه یکشنبه با بیان این مطلب در نشست هم اندیشی طرح بازآفرینی مجموعه تاریخی فرهنگی عمارت مفخم بجنورد گفت: با برطرف موانعی که بر سرراه اجرای این طرح وجود داشت و با یاری استاندار خراسان شمالی، کلنگ اجرای طرح احیا و بازآفرینی مجموعه فرهنگی تاریخی مفخم به زودی بر زمین خواهد خورد.

وی اضافه کرد: این طرح با مشارکت استانداری و دستگاه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، راه و شهرسازی، اوقاف، شهرداری و شورای اسلامی شهر به اجرا درمی آید و شهرداری بجنورد نیز به زودی برنامه های خود را شروع می نماید.

وی گفت: خراسان شمالی احتیاج به مجموعه تاریخی ممتازی دارد که علاوه بر حفظ هویت فرهنگی و تاریخی مرکز استان، پویایی مالی نیز برای منطقه ایجاد کند و این موارد در طرح بازآفرینی مجموعه مفخم دیده شده است.

یزدان پناه با اشاره به جای خالی مرکزی جامع و جذاب برای گردشگران در خراسان شمالی، اضافه کرد: مجموعه مفخم بجنورد به لحاظ گستره، بسیار نزدیک به میدان نقش دنیا اصفهان است و در طرح بازآفرینی آن نیز علاوه بر کاربری های فرهنگی و تاریخی مجموعه، ابعاد مالی و اجتماعی منظور شده است که تحقق آن یکی از کمبودهای عظیم استان در این زمینه را برطرف خواهد نمود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی با بیان اینکه تا به امروز 25 واحد مسکونی از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان برای بازآفرینی و احیای این مجموعه تاریخی واگذار شده است، گفت: با اجرای طرح بازآفرینی، مجموعه مفخم به مرکزی تفریحی، فرهنگی، تاریخی و مالی بدل خواهد شد که برای بینندگان تداعی گر میدان نقش دنیا اصفهان باشد.

وی اضافه کرد: غرفه های عرضه صنایع دستی نیز در طرح دیده شده است تا صنعتگران استان در این محل به عرضه محصولات تولیدی و کالاهای هنری خود بپردازند.

یزدان پناه اضافه کرد: اگر چه بنا بود با ادغام بیمارستان امام رضا(ع) در این طرح، جایگزین آن فضای درمانی جدیدی در همان نقطه از شهر ایجاد شده و همزمان با اجرای مراحل نخست طرح توسعه مجموعه مفخم، مرکز درمانی مجهزی با امکانات روزآمد نیز تحویل مردم مرکز استان داده گردد، اما در نهایت قرار شد بیمارستان امام رضا(ع) در این طرح به شکل کنونی خود باقی بماند.

عمارت مفخم در دهه 1250 خورشیدی، همزمان با دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار، به فرمان یارمحمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم، ایلخان طایفه کرد شادلو و حاکم آن روزگار منطقه شمال خراسان و استرآباد (گرگان کنونی) ساخته شد.

این مکان محل سکونت سردار مفخم و خانواده اش و نیز پذیرایی از مهمانان دولتی و رجال سیاسی آن روزگار بود و البته در همان دوران مراسم و تشریفات نظامی نیز در آن برگزار می شد و مسائل و مسائل سیاسی ایل هایی که زیر لوای حکمرانی او بودند، در آن آنالیز می شد.

نقشه عمارت مفخم توسط میرزامهدی خان شقاقی (ممتحن الدوله) کشیده شده است و او از نخستین معماران ایرانی بود که پس از تحصیل در دارالفنون، تحصیلات خود را در پاریس گذرانده بود.

وسعت عمارت مفخم که در 2 طبقه ساخته شده است، 50 در 23 متر است و ارتفاع بنا نیز به 9 متر می رسد.

در دوره قاجار عمارت مفخم همراه با بناهای دیگری از جمله آیینه خانه، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر آن در باغی عظیم واقع بوده که مجموعه دارالحکومه مفخم را تشکیل می داده است.

عمارت مفخم دارای 32 اتاق و 2 تالار با آینه کاری ها، کاشیکاری ها و گچبری های بسیار زیبا و تماشایی است و یکی از آثار بی نظیر عصر ناصرالدین شاه محسوب می گردد.

از مجموع آثار ثبت شده خراسان شمالی در فهرست ملی کشور 509 اثر تاریخی، 42 اثر طبیعی، 70 اثر ناملموس و 11 اثر نیز ثبت دنیای شده است.

استان خراسان شمالی با داشتن هزار و 200 اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 964

به "خبرنگاران آزادسازی حریم عمارت مفخم بجنورد مشخص تکلیف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آزادسازی حریم عمارت مفخم بجنورد مشخص تکلیف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید