دستگاه سختی سنج آب چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، قطعا مهمترین دلیل هر کدام از شما برای خرید و نصب یک دستگاه تصفیه آب چه دستگاه صنعتی و نیمه صنعتی و چه دستگاه های تصفیه آب خانگی بهبود کیفیت و افزایش سلامت آب مصرفی شماست فاکتور های مهمی نظیر مزه آب، استفاده از الکترولیز و ... برای سنجش میزان عملکرد دستگاه های تصفیه آب استفاده میشوند اما مهمترین شاخص در سنجش میزان تصفیه دستگاه های تصفیه آب میزان کاهش سختی آب است که توسط دستگاه های سختی سنج که به اصطلاح tds که مخفف عبارت (Total dissolved solids) می باشد ، قابل اندازه گیری و سنجش است. میزان تی دی اس (TDS) آب با کیفیت آب رابطه معکوس دارد.

دستگاه سختی سنج آب چیست و چه کاربردی دارد؟

TDS که به مجموع کل مواد آلی و غیرآلی نظیر محلول در حجم مشخصی از آب گفته میگردد یکی از مهم ترین عوامل در سنجش استاندارد کیفیت مطلوب آب شرب می باشد. واحد سنجش سختی آب که تمامی دستگاه های سختی سنج بر اساس آن تنظیم شده اند ppm که همان میلی گرم بر لیتر است می باشد . مقدار سختی آب هیچ ارتباط مستقیم و مشخصی با ph (که بیانگر میزانی اسیدی بودن آب است) ندارد و این تصور که آب هایی با سختی پایین خاصیت اسیدی زیادی دارند کاملا اشتباه و غیر علمی است.

آب هایی با سختی پایین اغلب در منطق کوهستانی و به دور از آلودگی های محیطی و شهری یافت میشوند اما آب شهری وابسته به موقعیت مکانی غالبا سختی بالایی دارد (بین 200 تا 2000) که عمل کاهش سختی آب در تصفیه آب های سرامیکی توسط فیلتر سرامیکی دستگاه و در دستگاه های شش مرحله ای و مبتنی بر اسمز معکوس توسط فیلتر Ro(ممبران) صورت میگیرد.

مقدار TDS استاندارد مشخص شده توسط سازمان بهداشت جهانی و استاندارد بین المللی در آب آشامیدنی باید در بازه 20 تا 90 ppm باشد که تا بازه 120 ppm برای نوشیدن مجاز و در بازه کمتر از 20ppm تا صفر کاملا سختی آب از بین رفته و تبدیل به آب مقطر میگردد. توجه داشته باشید که افزایش یا کاهش ناگهانی مقدار سختی آب و تجاوز آن از بازه فوق دردسر های زیادی را برای سلامت انسان به همراه خواهد داشت همچنین وجود سختی آب بالا در مصارف کشاورزی، آزمایشگاهی و دامداری نیز مشکل ساز است. برای نحوه سنجش مقدار EC آب و سختی آب در مصارف صنعتی و مشاوره دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی تصفیه آب با کارشناسان AwaterZ در ارتباط باشید.

چگونه بفهمیم TDS آب مصرفی تنظیم نیست؟

پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که میزان سختی آب در مناطق شهری بالاتر از حد مجاز است و در صورت عدم تصفیه آب شهری ممکن است با مشکلاتی نظیر بیماری های قلبی و عروقی ، خشکی چشم و پوست و دیگر بیماری های پوستی و همچنین بیماری هایی کلیوی رو به رو شوید همچنین سختی پایین آب تمام املاح و مواد مورد احتیاج در آب را از بین می برد و باعث ضعف بدن، پایین آمدن متابولیسم و کم خونی می گردد مشکلاتی که با وجود فیلتر های مینرال و مواد معدنی در دستگاه های تصفیه آب شش مرحله ای حل شده است.

بهترین راه حل برای سنجش و اندازه گیری سختی آب ، استفاده از دستگاه سختی سنج یا TDS-METER می باشد این دستگاه قیمت کاملا مناسبی دارد و به سادگی قابل استفاده است اما موارد دیگری نظیر تلخی آب ، نشان از کاهش املاح آب و سختی دارد که با ایجاد پیغام های عصبی از کلیه ها و مجاری گوارش نشان از در خطر بودن سلامت آب و احتیاج به تنظیم مجددTDS دارد،همچنین وجود مزه گل آلود یا کدر بودن رنگ آب و وجود گچ نیز نشانگر ورود آلاینده ها به آب است که سختی بالای آب را نشان می دهد.در این مرحله احتیاج است با خدمات پشتیبانی و سرویسکار دستگاه تصفیه آب خود تماس بگیرید یا با آموزش های AwaterZ تکنسین شخصی خودتان شوید!

چگونه از دستگاه سختی سنج آب (tdsmeter)استفاده کنیم؟

تا اینجای کار به لزوم استفاده از دستگاه سختی سنج آب (tdsmeter) پی بردیم و فهمیدیم این دستگاه کوچک چقدر در سلامتی آب مصرفی تاثیر گذار است حالا وقت آن است به آموزش نحوه استفاده از دستگاه سختی سنج آب بپردازیم.

ما در اینجا نحوه کار با دستگاه سختی سنج آب HM که رایج ترین مدل دستگاه های سختی سنج در بازار ایران است را آموزش می دهیم اما بقیه مدل های سختی سنج نیز کاملا مشابه هستند.

دستگاه های HM قابلیت سنجش دما و سختی آب را با دقت 1 PPM دارند. این دستگاه علاوه بر سختی سنجی قابلیت مشخص دما را نیز دارد ، مدل تایوانی سختی سنج HM قابلیت تنظیم مجدد و کالیبراسیون را نیز دارا می باشند.

دستگاه سختی سنج HMسه کلید اصلی دارد که عبارتند از:

1-کلید روشن و خاموش ON/OFFدستگاه:

از این کلید برای روشن و خاموش کردن دستگاه سختی استفاده میگردد ، اگر مدت زیادی است که سختی سنج خود را روشن ننموده اید احتیاج ایت چند ثانیه به طور مدت این دکمه را فشار دهید تا دستگاه روشن گردد همچنین توجه داشته باشید این دستگاه قابلیت خاموش شدن اتوماتیک ندارد و در صورت خاموش نکردن دستی سختی سنج های HMباتری این مدل از سختی سنج ها تمام شده و غیرقابل استفاده می شوند.

2- کلید HOLD:

پس از اینکه سختی سنج را روشن و داخل نمونه آب مورد آزمایش قرار دادید گاهی اوقات امکان مشاهده سریع عدد نشان داده شده روی صفحه سختی سنج وجود ندارد در این حالت احتیاج است که دکمه HOLD سختی سنج را گرفته تا عدد روی آن ثابت بماند از این قابلیت در مواردی که شیر برداشت دستگاه تصفیه آب در جایی با دسترسی پایین واقع شده است یا سختی مورد اندازه گیری از آب چاه یا گودال هایی با عمق زیاد است که شما قابلیت دسترسی سریع به عدد دستگاه را ندارید استفاده میگردد.

3-کلید TEMP:

این کلید تعبیه شده روی بدنه دستگاه های سختی سنج HM همانطور که از نامش پیداست درجه حرارت آب را بر حسب سانتی گراد نمایش میدهد .

علاوه بر این سه کلید بخش های دیگری نظیر باتری دستگاه سختی سنج وجود دارد که از یک باتری ساعت استفاده می گردد، باید دقت نمود این قسمت در برابر آب حساس بوده پس به هیچ وجه نباید داخل آب قرار بگیرد و تنها در صورت اتمام باتری و از کار افتادن سختی سنج باید پلمب باتری این بخش را باز نمود.

عمل سختی سنجی آب نیز توسط دو سوزن باریک و حساس انجام میگردد که توسط یک درپوش پلاستیکی محافظت میشوند.

نحوه کارکرد دستگاه سختی سنج آب:

برای اندازه گیری سختی آب توسط دستگاه سختی سنج HM دو روش مرسوم وجود دارد.

1: مقدار کمی از آب را داخل درپوش دستگاه ریخته و بدنه دستگاه را داخل درپوش قرار میدهیم پس از بی حرکت شدن آب عدد روی صفحه دستگاه را میخوانیم.

2: درپوش را در میاوریم، سوزن های سر دستگاه را تمیز نموده و داخل حجم مقدار کمی از آب قرار میدهیم و بین 5 تا 7 ثانیه نگه میداریم، به آرامی دکمه هولد را گرفته و سختی سنج را از آب در می آوریم عدد روی نمایشگر سختی آب را برحسب PPM نمایش میدهد.

حتما دقت داشته باشد آب مورد آزمایش ساکن و بدون حرکت باشد، همچنین آب باید در دمای اتاق(25-27درجه) مورد آزمایش قرار گیرد که این دما توسط دکمه TEMPقابل اندازه گیری می باشد.

در دستگاه های سختی سنج که به قابلیت کالیبراسیون مجهز میباشند باید بعد از هر دوره استفاده کالیبراسیون مجدد دستگاه صورت گیرد تا نتایج آزمایش ها با دقت بیشتری به دست بیاید برای این کار احتیاج است محلول های کالیبراسیون سختی سنج را تهیه نموده و آنها را در درپوش دستگاه ریخته و با استفاده از دکمه کالیبراسیون عمل کالیبره سازی دستگاه سختی سنج صورت گیرد. دقت داشته باشید که محلول کالیبراسیون باید ایزوله بماند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دستگاه سختی سنج آب از سایت AwaterZ همین حالا اقدام کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 957

به "دستگاه سختی سنج آب چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه سختی سنج آب چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید