سازمان نقشه برداری طرح آمایش سرزمینی ساخت یک میلیون مسکن را تهیه کند

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تهران (پانا) - مشاور و رئیس حوزه ریاست سازمان برنامه از سرپرست نو سازمان نقشه برداری کشور خواست تا نسبت به ارائه طرح آمایش سرزمینی برای برنامه دولت سیزدهم مبنی بر ساخت 1میلیون مسکن در سال، وارد عمل گردد.

سازمان نقشه برداری طرح آمایش سرزمینی ساخت یک میلیون مسکن را تهیه کند

به گزارش سازمان برنامه و بودجه، بابک افقهی در مراسم تودیع و معارفه سرپرست سازمان نقشه برداری که با حضور ممبینی معاون کل سازمان برنامه و جاویدانه، سرپرست تازه سازمان نقشه برداری برگزار گردید، اضافه کرد: سازمان نقشه برداری یکی از سازمان های بسیار مهم حاکمیتی است و پیش احتیاج اصلی بسیاری از فعالیت های عمرانی، دفاعی و برنامه ریزی توسعه کشور است که حاصل زحمات همکاران عزیز در سازمان نقشه برداری کشور است.

وی با بیان اینکه اطلاعات مکانی یکی از عناصر پایه ای توسعه مبتنی بر دانایی است بیان نمود: سازمان نقشه برداری از نقش محوری حاکمیتی که برای آن در نظر گرفته شده فاصله گرفته است. سازمان نقشه برداری کشور باید با پایش تغییرات مهندسی سرزمینی در مدیریت مخاطرات طبیعی و پیش آگهی مدیریت بحران نقش آفرینی کند. این سازمان باید با بازیابی نقش خود، صندلی خود را تقویت و تحکیم کند و داده هایی که این سازمان فراوری می نماید در برنامه ریزی ها، به خصوص در برنامه تدوین قوانین بودجه سنواتی و علی الخصوص تدوین برنامه هفتم توسعه استفاده گردد.

مشاور معاون رئیس جمهور و رئیس حوزه ریاست سازمان برنامه و بودجه با اشاره به انتخاب مدیران جوان و توانمند در این سازمان گفت: بنا بر فلسفه کاری که در دولت سیزدهم منشأ عمل قرار گرفته فصل نوینی از رویش مدیران جوان در گام دوم انقلاب اسلامی شروع شده است و بر این اساس با توجه به تأکیداتی که دکتر میرکاظمی؛ ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه داشتند؛ بعد از آنالیز فراوان از بدنه خود سازمان؛ مهندس جاویدانه برای سرپرستی سازمان نقشه برداری کشور انتخاب شد.

افقهی در ادامه اضافه کرد: از آقای جاویدانه انتظار است از همه ظرفیت ها و توانمندی های سازمان استفاده کنند و امیدواریم با توجه به نیروی جوانی که در اختیار دارند شاهد ارتقا منزلت سازمان و افزایش روحیه تعامل و همکاری تیمی در سازمان نقشه برداری باشیم.

وی با بیان اینکه دکتر میرکاظمی مأموریت ویژه ای برای شناسایی استعدادهای جوان داده اند اضافه کرد: سیره عملی حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب و به تبع آن رئیس جمهور محترم اعتماد به جوانان است و ما مصمم هستیم جوانان انقلابی توانمند و دارای انگیزه، شور و اشتیاق برای کار و خلاقیت را در بخش های مختلف سازمان برنامه و بودجه شناسایی، معرفی و بکارگیری و بعضاً ارتقا دهیم.

افقهی با اشاره به جابجایی های صورت گرفته در پست های مدیریتی سازمان برنامه و بودجه گفت: این جابجایی ها به مثابه سنت الهی که همه شئون خلقت دائماً در حال تغییر است، یاری می نماید رویش های تازه و ایده های نو در سازمان برنامه و بودجه و سازمان های تابعه به وجود بیاید و به امید خدا منشأ خدمات خیر برای کشور گردد.

وی در خاتمه سخنان خود با تبریک به اقای جاویدانه گفت: با توجه به تجربه و تخصص و نیروی جوانی که آقای جاویدانه دارند امید داریم در آینده نه چندان دور شاهد اتفاقات مفید و مثمرثمر در سازمان نقشه برداری کشور باشیم.

وی از سرپرست تازه سازمان نقشه برداری کشور خواست تا نسبت به ارائه طرح آمایش سرزمینی برای برنامه محوری دولت سیزدهم مبنی بر ساخت 1 میلیون مسکن در سال فوراً وارد عمل گردد.

توضیح وظایف سازمان نقشه برداری مرتب مرور گردد

رحیمی ممبینی، معاون کل سازمان برنامه هم در این مراسم گفت: سازمان نقشه بردای کشور یکی از حرفه ای ترین و تخصصی ترین دستگاه های اجرایی کشور است لذا با توجه به فنی و تخصصی بودن این سازمان انتخاب دکتر جاویدانه به اسم فردی جوان و از بدنه سازمان نقشه برداری مفید حال کشور خواهد بود.

معاون کل سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه سازمان نقشه برداری به استناد قوانین متعدد وظایف بسیار مهمی بر عهده دارد اضافه کرد: توصیه جدی دارم توضیح وظایف سازمان نقشه برداری مرتب مرور گردد تا اهداف سازمان به شکل بهتری محقق گردد.

معاون کل سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: تشکیل سازمان نقشه برداری و استمرار فعالیت آن مستند به قوانین و مقررات متعددی است که آخرین استناد قانونی، ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور است که به استناد آن فعالیت های مرتبط با نقشه برداری و اطلاعات مکانی، عکسبرداری هوایی، تهیه و فراوری نقشه های پوششی و شهری در مقیاس های مختلف و نظارت بر آن در بخش غیرنظامی بر عهده این سازمان است و سازمان به منظور تحقق این وظایف بحمدالله دارای ایستگاه های دائمی ژئودینامیک و سایر شبکه های مبنایی است که لازم است بری حفظ و به روز نگهداری آن ها بطور مستمر اقدام لازم صورت گیرد. این سازمان در پایش تغییرات پوسته زمین در ارتباط با مدیریت بحران و سایر مخاطرات مترتب می تواند نقش مهمی را ایفا کند و بحمدالله در این راستا اقدامات خوبی را انجام داده است.

ممبینی گفت: نقش سازمان در ارتباط با داده های مکانی در راستای آمایش سرزمین یا مکان یابی طرح های مهم عمرانی، نقش به سزائی است لذا توصیه می کنم که مدیریت سازمان و سایر همکاران در انجام وظایف محوله که بعضًا جنبه حیاتی دارد از هیچگونه کوششی دریغ نکنند. وظیفه داریم که مطالب علمی و کارشناسی منطبق با وظایف خود را در اختیار تصمیم گیرندگان بگذاریم.

بودجه بندی بر مبنای صفر

معاون کل سازمان برنامه و بودجه با اشاره به قانون بودجه گفت: ما باید حتماً قبل از بودجه ریزی بر مبنای عملکرد، بودجه بندی بر مبنای صفر داشته باشیم یعنی اگر دستگاه هایی می خواهند در قوانین بودجه حضور داشته باشند اول باید حقانیت و مشروعیت خود را اثبات کنند و توضیح وظایف آنها معین گردد. اگر چنین کاری بگردد چه بسا بودجه دستگاه ها کاهش یابد و به حق بودجه دستگاه هایی را باید افزایش داد که سازمان نقشه برداری کشور در زمره چنین دستگاه هایی است که وظایف حاکمیتی حیاتی و سنگینی را دارد. لذا اصرار دارم که ریاست سازمان و همکاران این سازمان بطور مرتب اهداف و وظایف سازمان را برای خود مرور کنند و در تحقق آن وظایف و تعمیق آن کوشش کنند که شرعاً و قانوناً وظیفه ماست.

وی سپس با بیان اینکه نقش سازمان نقشه برداری کشور در قانون جامع حدنگار (کاداستر) بسیار مهم است اضافه کرد: نقش سازمان نقشه برداری کشور در ارتباط با آمایش سرزمین و جانمایی طرح های اولویت دار کشور بسیار مهم است.

در ادامه مراسم جعفرزاده ایمن آبادی رئیس پیشین سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به بعضی از فعالیت های صورت گرفته در سازمان نقشه برداری در دوران مدیریتش گفت: ظرفیت نیروی انسانی بسیار عالی در سازمان نقشه برداری وجود دارد و انتخاب مدیری جوان، باهوش و انقلابی از بدنه سازمان انتخاب هوشمندانه ای است.

جاویدانه سرپرست تازه سازمان نقشه برداری کشور هم در خاتمه این مراسم گفت: نگاهی که در تیم مدیریتی سازمان برنامه و بودجه وجود دارد این است که به بدنه سازمان نقشه برداری توجه ویژه داشته باشند که این نوع نگاه بسیار ارزشمند است.

وی اضافه کرد: کوشش می کنیم زمینه بهره مندی نظام اسلامی از ظرفیت های سازمان نقشه برداری فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1335

به "سازمان نقشه برداری طرح آمایش سرزمینی ساخت یک میلیون مسکن را تهیه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان نقشه برداری طرح آمایش سرزمینی ساخت یک میلیون مسکن را تهیه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید