معرفی نامزدهای نهایی جایزه داستانی زنان بریتانیا ، حضور دو برنده پیشین بوکر در میان نامزدها

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، 6 کتاب به فهرست نهایی جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا راه یافتند.

معرفی نامزدهای نهایی جایزه داستانی زنان بریتانیا ، حضور دو برنده پیشین بوکر در میان نامزدها

آخرین مجموعه از سه گانه تالار گرگ تحت عنوان آینه و چراغ چند هفته پیش منتشر شد و علاوه بر فروش بالای خود پیروز شد در فهرست نهایی سال جاری هم حضور یابد.

نام های بزرگی در جایزه سال جاری برای به دست آوردن جایزه 30 هزار پوندی رقابت می نمایند. منتل، که پیش از این دو بار برنده جایزه بوکر شده است، برای به دست آوردن جایزه سال جاری با برناردین اواریستو، برنده بوکر در سال 2019 رقابت خواهد نمود. برناردین اِواریستو با دختر، زن، دیگری در این فهرست حضور دارند. آن اینرایت، برنده سال های پیشین جایزه بوکر با داستان بازیگر در فهرست اولیه حاضر بود اما در نهایت شگفتی به فهرست نهایی راه نیافت.

نکته جالب توجه نکردن هیئت داوران به وصیت ها، داستان جدید مارگارت آتوود و ادامه داستان سرگذست ندیمه در این فهرست است که سال گذشته استقبال زیادی از آن شد.

نامزدهای حاضر در فهرست نهایی جایزه ادبیات زنان به توضیح زیر است:

دومینیکن نوشته آنجی کروز

دختر، زن، و دیگری نوشته برناردین اِواریستو

یک هزار کشتی نوشته ناتالی هینز

آینه و چراغ نوشته هیلاری منتل

هوا نوشته جنی اوفیل

همنِت نوشته مگی اُفارل

پائولا هاوکینز، نویسنده کتاب دختری در قطار و یکی از داوران جایزه سال جاری درباره فهرست نهایی گفت: آثار خیلی خوبی در مسابقه شرکت کردند. به نظرم داشتن این همه داستان خوب در یک سال خیلی عجیب است.

هاوکینز از داستان هیلاری منتل تمجید کرد و گفت: نمی دانم چگونه این کار را می نماید. داستانی را که صد سال پیش اتفاق افتاده است به قصه ای تبدیل کند که ما احساس کنیم همین هفته اتفاق افتاده است. استفاده او از زبان چنان شگفت انگیز است که به شدت به عصر حاضر مربوط است و احساس نمی کنیم فقط آیندگان می توانند حرف او را درک نمایند.

هیئت داوران به ریاست مارتا لین فاکس برای انتخاب فهرست بلند 152 رمان را برررسی کردند و در نهایت 16 کتاب را انتخاب کردند. هاوکینز گفت بیشتر رمان هایی که در این رقابت شرکت نموده اند هویت و مهاجرت را به عنوان موضوع انتخاب نموده بودند: البته در همه کتاب ها تنش شخصیت ها معین بود که به نظر می رسد به اتفاقات کنونی جهان در زمینه تنش سیاسی و تنش آب و هوایی در داستان های سال جاری منعکس شده است.

جایزه ادبیات داستانی زنان، که پیش از این با عنوان جایزه اورنج یا بیلیز شناخته می شد، مهم ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالیانه برگزار می گردد و اولین بار در سال 1996 و برای بزرگداشت اصالت و فزونی آثار زنان در سراسر جهان تشکیل شده است. برای شرکت در این جایزه کتاب باید به زبان انگلیسی نوشته و بین ماه های آوریل 1019 تا مارس 2020 در بریتانیا منتشر شده باشد. پیش از این نویسندگانی چون زادی اسمیت، لیونل شیور، چیماماندا آدیچی، کامیلا شمسی و نائومی آلدرمن برنده این جایزه شده اند. سال گذشته ازدواج آمریکایی نوشته تایری جونز، نویسنده آمریکایی به عنوان برگزیده جایزه زنان انتخاب شد.

برنده جایزه ادبیات داستانی بریتانیا در سال 2020 در تاریخ 3 ژوئن معرفی می گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 486

به "معرفی نامزدهای نهایی جایزه داستانی زنان بریتانیا ، حضور دو برنده پیشین بوکر در میان نامزدها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی نامزدهای نهایی جایزه داستانی زنان بریتانیا ، حضور دو برنده پیشین بوکر در میان نامزدها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید