نقش زنان در صنایع دستی کشورها

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، شورای جهانی صنایع دستی (WCC) وابسته به یونسکو در سال 1964 برای ارتقاء مشارکت و توسعه مالی به وسیله فعالیت های مرتبط با صنایع دستی، 10 ژوئن را روز جهانی صنایع دستی نامیده و هر ساله اعضای WCC در مراسم این روز برای ارتقاء همکاری های بین المللی شرکت می نمایند.

نقش زنان در صنایع دستی کشورها

به گزارش خبرنگاران، صنایع دستی آینه فرهنگ، سنت و زیبایی شناسی در هر کشوری محسوب می گردد و نقش زنان در این زمینه غیرقابل انکار است.

در کشورهای مختلف دنیا که در زمینه صنایع دستی معروف هستند، برنامه ریزی های خاصی برای کار زنان و هنرهای دستی آنان ارائه شده است. از جمله این کشورها می توان به هند، پاکستان و عمان اشاره نمود.

به لحاظ پیشرفت اقتصادی، صنایع دستی در هر کشور بسیار مهم هستند و در سال های اخیر بازار صنایع دستی دنیای شده و پیشرفت های زیادی در این زمینه اجرا شده است، اما در این میان نقش زنان همچنان کمرنگ است و شاید یکی از دلایل آن برنامه ریزی غیرسازمان یافته در استفاده از هنر دستی زنان بوده که موجب کاهش ارزش مهارت آنان در این زمینه شده است.

آمارها نشان می دهد کشورهای ثروتمند دارای اقتصاد غیررسمی و کشورهای در حال توسعه نیز اقداماتی در این زمینه انجام می دهند.

بر اساس این آمار، دانمارک 18 درصد، نیجریه و تایلند حدود 80 درصد و پاکستان نیز حدود 70 درصد اقتصاد غیررسمی دارند.

در واقع نیروی کار خانگی شامل زنان بوده و آنها یکی از بزرگ ترین گروه ها در زمینه فراوری صنایع دستی محسوب می شوند. زنان در شرکت های مختلف فعالیت هایی از قبیل ساخت اشیاء زینتی، گلدوزی، دوخت پوشاک، بافندگی، فرش و بافت شال انجام می دهند.

در قرن هجدهم و نوزدهم زنان صنایع دستی داخلی را فراوری و مصرف می کردند. آنان صنایع دستی را با انگیزه های مختلفی مانند تامین احتیاج اقتصادی خانواده، هنر و یا سرگرمی می ساختند.

البته ناگفته نماند در چندین سال اخیر نقش زنان در پروژه های کوچک و همچنین پروژه های خصوصی در مقیاس گسترده افزایش یافته و شبکه های متعددی نیز برای کسب و کار زنان ایجاد شده است، اما هنوز مسائل بسیاری در این زمینه وجود دارد.

در انجام گلدوزی که هنری سنتی است بسیاری از زنان با دارا بودن مهارت، مشکل بازاریابی کارهای دستی خود را دارند و در نتیجه این زنان هنرمند باید به افراد دیگر برای فروش صنایع منحصربه فرد خود تکیه نمایند که این افراد فروشندگان فروشگاه ها و صادرنمایندگان هستند. در نتیجه این زنان بی نام و نشان و وابسته به بازاریاب ها خواهند ماند.

صنایع دستی فعالیت فرهنگی شناخته شده ای در سراسر دنیا است و به عنوان مهارتی برای پیشرفت در بخش اقتصادی محسوب شده و زنان زیادی آن را پذیرفته و در این زمینه فعالیت دارند، اما آنان فاقد سوابق قابل توجهی بوده و در نتیجه پیشرفتی در این زمینه صورت نخواهد گرفت و تاثیر آن نیز بر اقتصاد کشورها کم است، چون این افراد محل مناسب یا زیرساخت مطلوبی برای بازاریابی صنایع دستی خانگی ندارند.

بر اساس گزارش ها یکی از عوامل عمده در گسترش اشتغال زنان در زمینه صنایع دستی، ایجاد زیرساخت های مناسب و بازارهای هدف است.

منابع:

abrokenbackpack.com

architecturaldigest.com

acci.org.af

www.ukessays.com

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 233

به "نقش زنان در صنایع دستی کشورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش زنان در صنایع دستی کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید