همکاری علمی و پژوهشی برای توسعه روابط محققان ایرانی و چینی در 3 جهت شکل گرفت

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، همکاری های مشترک علمی و فناورانه میان محققان ایرانی و سایر کشور ها هر روز در حال توسعه بوده و تعاملات علمی با محققان کشور چین یکی از این همکاری ها است.

همکاری علمی و پژوهشی برای توسعه روابط محققان ایرانی و چینی در 3 جهت شکل گرفت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه روابط بین الملل علمی و دانشگاهی را همواره در اقدامات خود مد نظر داشته است. در این راستا هم هر سال فراخوان های همکاری مشترکی را منتشر می کند.

یکی از اقدامات صندوق توسعه روابط علمی محققان ایرانی و کشور چین است. در زیر سه اقدام صندوق برای توسعه این همکاری های مشترک آمده است.

1. همکاری با آکادمی علوم چین

6 سال پیش صندوق همکاری خود را با آکادمی علوم چین از طریق انتشار فراخوان صندوق علمی راه ابریشم آغاز کرد. تا کنون 6 فراخوان مشترک منتشر شده است. بر اساس این فراخوان صندوق و آکادمی حداکثر از سه پروژه مشترک میان محققان ایرانی و چینی حمایت می کنند.

این فراخوان در راستای فعالیت های پژوهشی مشترک میان محققین ایرانی و محققین آکادمی علوم چین در قالب پروژه های تحقیق و توسعه مشترک و کارگاه های مشترک اعلام و اجرایی می شود.

2. همکاری با وزارت علم و فناوری چین

تا به امروز یک فراخوان مشترک میان صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری و وزارت علم و فناوری طبیعی چین منتشر شده است. دومین فراخوان مشترک این دو مرکز هم امسال قرار است منتشر شود. بر اساس این همکاری از 10 پژوهش میان محققان دو کشور حمایت می شود.

3. همکاری با بنیاد ملی علوم طبیعی چین

نخستین همکاری میان صندوق و بنیاد ملی علوم طبیعی چین امسال شکل گرفت و نخستین فراخوان همکاری منتشر شد. بر این ساس قرار است تا 15 طرح مشترک میان محققان دو کشور برای اجرا حمایت شود. این طرح های پژوهشی مشترک در سه زمینه علمی علوم زیستی، علوم مواد و ریاضیات هستند.

صندوق با این همکاری های علمی و پژوهشی و حمایت راستا انجام پروژه های مشترک میان محققان دو کشور را هموار کرده است. پس محققان می توانند در بیشتر حوزه های علمی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1299

به "همکاری علمی و پژوهشی برای توسعه روابط محققان ایرانی و چینی در 3 جهت شکل گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری علمی و پژوهشی برای توسعه روابط محققان ایرانی و چینی در 3 جهت شکل گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید