پشت پرده برکنـاری رحمانی از وزارت صمت

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرنگاران: رضا رحمانی با حکم حسن روحانی رئیس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت برکنار شد. شنیده ها حکایت از آن دارد که دو عامل دلیل برکناری رحمانی بوده است.

پشت پرده برکنـاری رحمانی از وزارت صمت

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران اولین دلیل که بسیاری به آن استناد نموده اند به آشفتگی بازار خودرو و عدم کنترل قیمت خودرو در بازار بازمی گردد؛ دلیلی که می توان گفت پوششی برای دلیل اصلی است. براساس شنیده ها عدم همراهی وزیر صنعت، معدن و تجارت در به نتیجه رسیدن طرح تفکیک و قرار دریافت در جبهه مخالفان تجزیه صمت، عمده عاملی است که موجب شد تا حکم برکناری رحمانی از سوی رئیس جمهور زده گردد.

قائم مقام؛ جایگزین

اما جایگزین وزیر برکنار شده کیست؟ حسین مدرس خیابانی که قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی محسوب می شد، جایگزینی است که رئیس جمهور به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزیده است، مدرس خیابانی بوروکرات منضبطی است که تخصص اصلی او تنظیم بازار است. سیاستی که دولت در سال های اخیر به شدت به آن تمایل پیدا نموده و علاقه مند به کنترل قیمت از این راستا است.

ماموریت های مدرس در صمت

رئیس جمهور در حکم صادره برای سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت پنج ماموریت را در نظر گرفته است که در این خصوص می توان گفت چهار ماموریت ابعاد کلان دارد و یک ماموریت به صورت خاص به بازار خودرو اختصاص یافته است. ماموریت های واگذاری به مدرس خیابانی شامل مدیریت بازار و تامین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، برطرف موانع فراوری و تعمیق ساخت داخل، یاری به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار است.

واکنش بهارستان نشین ها

از سوی دیگر براساس اخبار منتشر شده در بعضی سایت ها خبر عزل رحمانی در حالی منتشر شد که وی در جلسه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور باعنوان فعال کردن فعالیت های مالی در کشورهای همسایه حضور داشت و جالب تر اینکه در این جلسه قائم مقام او که از قضا حالا سرپرست این وزارتخانه شده نیز او را در این جلسه همراهی می کرد.

رحمانی کجا خبر عزل را شنید؟

پیش از صدور حکم رئیس جمهور زمزمه های استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس مطرح شده بود، در این خصوص احمد امیرآبادی فرهانی نماینده قم در توییتی گفت مردم عزیز بدانند آقای روحانی به خاطر مسائل شما یا قیمت خودرو آقای رحمانی وزیر صمت را برکنار نکرد، چهارشنبه به رحمانی ابلاغ شد اگر مجلس به وزارت بازرگانی رای ندهد باید استعفا دهید، وزیر هم استعفا را نپذیرفت و برکنار شد.خیابانی 30 خردادماه سال 98 به عنوان قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی انتخاب شد و در آن موقع عنوان وزیر در سایه را به خود اختصاص داد، به گفته فعالان مالی صدور حکم قائم مقامی برای خیابانی در زمانی صادر شد که احتمال تشکیل وزارت بازرگانی شدت گرفته بود و این انتخاب به منظور معرفی خیابانی به عنوان وزیر وزارتخانه جدید اجرا شده بود.

حسین مدرس خیابانی، دانش آموخته دانشگاه علم و صنعت ایران است و حدود 17 سال در وزارت بازرگانی در مسوولیت هایی چون قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی، مدیرکل برنامه ریزی وزارت بازرگانی، مدیرکل تامین و توزیع کالا، مدیرکل دفتر تنظیم بازار، هیات مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران مشغول بوده و همچنین نزدیک به 10 سال به عنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره چند واحد فراوریی و صنعتی از جمله شرکت های سیمان زنجان، سیمان فیروزکوه، مجتمع فولاد خراسان، موتورسازان (تراکتورسازی ایران)، سیمان مازندران، سیمان غرب و شرکت توسعه صادرات را در کارنامه خود دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 525

به "پشت پرده برکنـاری رحمانی از وزارت صمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده برکنـاری رحمانی از وزارت صمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید