چرا متن سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین منتشر نمی گردد؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، رضا زبیب مدیر کل شرق وزارت امور خارجه در یک رشته توییت با عنوان برنامه همکاری جامع با چین چه چیزی نیست؟! به یک سری سوالات و ابهامات در خصوص سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین پاسخ گفت.

چرا متن سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین منتشر نمی گردد؟

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

متن این رشته توییت به شرح زیر است:

برنامه همکاری جامع با چین چه چیزی نیست؟!

ابعادی از این برنامه توسط وزارتخارجه و کارشناسان شرح داده شده یا می گردد. اما پرسش ها و نگرانی ها چیست؟

1- امتیاز تعیین و احیانا بزرگی واگذار شده؟

2- تجربه سریلانکا و ... تکرار می گردد

3- چرا متن منتشر نمی گردد؟

دو سوال اول، با ذهنیت و برداشت قرارداد از این سند مطرح می گردد. اما اصولا این سند، ماهیت و حتی شکل قرارداد/موافقتنامه ندارد بلکه صرفا یک نقشه راه و چارچوب روابط بلند مدت است. آنچه اکنون بصورت غیر مدون بین دو کشور وجود دارد، با یک افق بلند مدت تثبیت و تقویت شده است.

همکاری ها کشور ها به 2 شکل شروع و گسترش می یابد:1) توافق کلان سیاسی می نمایند تا حوزه های ممکن برای همکاری اجرایی را پیدا نمایند2) برای دستیابی به توافق اجرایی مهم، بدنبال وجود بستر سیاسی می گردند. این سند، هر 2 کار را نموده:اراده سیاسی را به نمایش گذاشته و حوزه های همکاری را هم تعیین نموده

بنا بر این، اصولا امتیازی مبادله نشده و لذا جای نگرانی از ناحیه آنچه غربی ها تله بدهکاری می گویند، و سریلانکا را مثال می زنند، وجود ندارد. آنچه پایه شکل گیری این سند بوده، مواضع همسوی 2 کشور در سطح بین المللی و منافع متقابل از همکاری مالی است. چنین سندی سود اجرایی و عینی دارد؟

سودفوری چنین سندی، تنوع بخشی به گزینه های ملی-بین المللی وسپس، تبدیل به قرارداد های اجرایی است. ظرفیت چنین سندی، امضای ده ها وبلکه صد ها قرارداد است.

چرا منتشر نمی گردد؟ انتشار موافقتنامه ها، الزامی قانونی دارد، اما انتشار اسناد غیرتعهدآور چندان متداول نیست. تحریم هم مانع دوچندان است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1068

به "چرا متن سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین منتشر نمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا متن سند جامع همکاری های 25 ساله ایران و چین منتشر نمی گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید