کشف یک گنجینۀ باستانی نقره در عمان

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تیمی از باستان شناسان بین المللی با همکاری و یاری وزارت میراث و گردشگری عمان از یک گور ماقبل تاریخ متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد در دهوی، استان باطنه شمالی در کشور عمان مجموعه شگفت انگیزی از جواهرات نقره را کشف نموده است.

کشف یک گنجینۀ باستانی نقره در عمان

خبرنگاران | تیم مشترک عمانی-آمریکایی به سرپرستی پروفسور ناصر الجهواری و پروفسور خالد داگلاس از دانشگاه سلطان قابوس و پروفسور کیمبِرلی ویلیامز از دانشگاه تِمپِلِ فیلادلفیای ایالات متحده آمریکا یک سایت متعلق به اوایل عصر برنز را در منطقۀ دهوی در استان باطنه شمالی حفاری کردند. مجموعه یافت شده شامل بخش هایی از گردن بند ها با مهره ها و چندین حلقه است.

به گزارش خبرنگاران ، جالب اینجاست که یکی از حلقه های نقره منقوش به مُهری است که یک گاومیش هندی را به تصویر می کشد، نمادی که معرف فرهنگِ دره سِند (یا هاراپا) است که نشان می دهد تاجران آن موقع به تجارت بین منطقه ای مشغول بودند. (تصویر اصلی این مطلب نیز سرِ یک گاومیش هندی را نشان می دهد که سرش را در آخور فرو برده است.)

این تصویر روی مُهر های سنگیِ گردِ مرتبط با سِند در ایران، بحرین، بین النهرین و عمان کاملاً رایج است، اما نسبتاً در دره سِند غیرمعمول بوده است. در واقع، این تصویر روی مُهر های ساخته شده از سنگ های نرم محلی در عمان در سالوت و المیصر کشف شده بود. با این حال، این نخستین باری است که این تصویر روی یک حلقه انگشتر فلزی کشف شده است.

گور 1 در دهوی حاوی جواهرات نقره، سفال، ظروف سنگی و تزیینات شخصی دیگر بود.

به گفته پروفسور جاناتان مارک کِنویِر کارشناس فناوری های باستانی از دانشگاه ویسکونسین-مَدیسون آمریکا، حلقه های مُهر مربوط به دوره های بعدی بودند. اما این اکتشاف تایید می نماید که مردمان عصر برنز دارای قوه ابتکار بیشتر و به لحاظ فنی پیشرفته تر از چیزی بودند که ما قبلاً تصور می کردیم. آن ها در یک مرحله بسیار ابتدایی، راه چاره های اجرایی ارائه کردند که موجب رشد مالی در هزاره ها بعدی شد. چیزی که این یافته را خیره کننده تر می نماید این حقیقت است که جواهرات یافت شده از جنس نقره ای هستند که به احتمال زیاد از آناتولی (ترکیه) آمده است.

منبع: arkeonews

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 20 آبان 1401 بروزرسانی: 20 آبان 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1663

به "کشف یک گنجینۀ باستانی نقره در عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک گنجینۀ باستانی نقره در عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید