11 ترند هیجان انگیز دکوراسیون و چیدمان در سال 2022

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، ترندهای دکوراسیون همواره در حال تغییر و نو شدن هستند اما وقتی به سال 2022 میلادی نزدیک می شویم، همه چیز متفاوت خواهد بود! انتظارات ما از خانه، محل کار، مد و طراحی در دو سال گذشته که بسیار پرچالش بودند عوض شده است. سال میلادی نو فرصت بی نظیری خواهد بود که نفسی تازه کنیم و تغییراتی در محیط زندگی مان ایجاد کنیم تا دوباره به خودمان یادآوری کنیم که خانه چقدر جای ارزشمند و مهمی برای همه ما است.

11 ترند هیجان انگیز دکوراسیون و چیدمان در سال 2022

در ادامه با ما در خبرنگاران مگ همرا باشید تا ترندهای دکوراسیونی را آنالیز کنیم که طراحان دکوراسیون برای این سال پیشنهاد می دهند.

1. رنگ های خنثی و طبیعی

رنگ های خنثی و و رنگ هایی که از محیط طبیعی الهام گرفته شده باشند، هرگز از مد نمی افتند. طراحان دکوراسیون انتظار دارند در سال نو پیش رو، استقبال مردم از رنگ های طبیعی حتی بیشتر از قبل نیز باشد و طراحی به سبک کلاسیک بسیار مطرح گردد.

در سال 2022 میلادی ما شاهد حضور قدرتمند رنگ های خاکستری، بژ، سفید و قهوه ای تیره در رنگ آمیزی دیوارها خواهیم بود. رنگ هایی که به شکل طبیعی در زمین و خاک وجود دارند، حس خانه و سکونت گاه را به خوبی برای ما تداعی می نمایند. بعد از دو سال زندگی و کار مستمر درون خانه در دوره پاندمی کرونا، ما تمایل بیشتری به ایجاد یک محیط آرام داریم و چنین تمایلی اندازه استفاده از رنگ های طبیعی و خنثی را بالا خواهد برد.

از آنجایی که همه ما در دو سال گذشته بیشترین زمان مان را در خانه سپری نموده ایم و با ترندهای دکوراسیون سال های گذشته مثل آوردن گیاهان سبز و درختچه های کوچک به داخل خانه همراه شده ایم، از مجذوب کنندهیت و سرزندگی رنگ سبز باخبر هستیم. از این رو، تنالیته های مختلفی از رنگ سبز را هم در دکوراسیون خواهیم دید.

چه در مبلمان و چه عناصر تزئینی، رنگ ها و بافت های الهام گرفته از طبیعت رایج تر می شوند و رنگ هایی مانند آبی، سبز و رنگ های خاکی و بعلاوه اشکال و پترن های ارگانیک و طبیعی بسیار پرهوادار خواهند شد.

2. همراهی رنگ های سبز و صورتی

هر چقدر هم که هوادار آرامش رنگ های کلاسیک و خنثی باشید، باز هم مجذوب کنندهیت رنگ های شاد را نمی توانید نادیده بگیرید! پیشنهاد طراحان برای سال نو میلادی یک ترکیب رنگی خاص است، رنگ صورتی و رنگ سبز در کنار هم. ترکیب های قبلی این دو رنگ را فراموش کنید چون طراحان ایده های خلاقانه تری برای شما دارند، برای مثال رنگ سبز زمردی درخشان را در کنار رنگ صورتی مرجانی تصور کنید که چقدر هیجان انگیز خواهد بود.

با توجه به روانشناسی رنگ ها و احتیاجهای روزافزون انسان به داشتن محیطی قابل کنترل و البته امن، حضور تنالیته های رنگ سبز در بین رنگ های ترند دکوراسیون به خاطر خاصیت آرامش بخشی است که دارند و به مغز سیگنال امنیت می دهند. علت انتخاب رنگ صورتی هم در کنار دیوارها و سقف هایی به رنگ های خنثی، این است که به راحتی حس لطافت و گرمای ملایمی یه فضای زندگی شما خواهد داد. نرمی و لطافت و صمیمیت موجود در رنگ صورتی شاید همان چیزی باشد که در دوران خانه نشینی کرونایی به آن احتیاج داریم.

3. هم زیستی با طبیعت

میل به داشتن گیاهان سرزنده و شاداب در خانه و محل کار، در همه جهان رو به افزایش است و برای طراحی محیطی طبق ترندهای دکوراسیون، حتما خریدن چند گیاه سبز را در برنامه خود داشته باشید. اثر آرام بخشی رنگ سبز در کنار انرژی مثبتی که گیاهان با خود به خانه می آورند عالی است.

در این روزهایی که ارتباط ما با طبیعت کمتر شده و بیشتر زمان خود را در فضاهای بسته سپری می کنیم، داشتن گیاهان آپارتمانی و دنبال کردن دستورالعمل های نگهداری از آن ها برترین روش برای حفظ ارتباط با طبیعت است. برای بالا بردن انرژی محیط زندگی خود، فضایی آرام، با نور ملایم، تهویه طبیعی و در ارتباط با طبیعت بسازید. اگر به هر علتی امکان وارد کردن گیاهان را به فضای زندگی خود ندارید، طراحان دکوراسیون پیشنهاد می نمایند جزئی از عناصر طبیعت را به وسیله اکسسوری هایی به شکل گیاه یا دیوارپوش های زیبا با مضمون طبیعت را کنار خود داشته باشید.

با یک جستجوی ساده می توانید فهرست گیاهانی که در بین ترندهای دکوراسیون هستند و با شرایط شما مطابقت بیشتری دارند پیدا کنید. این روزها گیاهان مجذوب کننده تری مطرح شده اند که حال و هوایی متفاوت از گیاهانی که قبلا مرسوم بودند به خانه شما خواهند بخشید. اخیرا سانسوریا، برگ انجیری، فیکوس لیراتا و زاموفیلیا جزو انتخاب های اول طراحان هستند.

4. استفاده از خطوط منحنی در طراحی مبلمان

به گفته کارشناسان، به کار بردن خوط منحنی آخرین ترند دکوراسیونی است که در روی مبلمان حاکم شده و در سال 2022 هم با قدرت پیگیری خواهد شد. فراوری مبلمانی که مهم ترین ویژگی ظاهری شان خطوط نرم و منحنی است در سال گذشته رونق گرفت و بیشتر مدل ها، بازطراحی و بهبود ویژگی های مبلمانی بود که در دهه های 60 و 70 میلادی مطرح شده بودند.

فعال جهانی دکورسیون پیش بینی می نمایند این ترند موقت و زودگذر نیست و مدت زمان زیادی دوام خواهد آورد و حتی فکر می نمایند نظر کسانی که از این مبلمان استفاده نموده باشند، به زودی به سمت قطعات دیگری جلب خواهد شد که طراحی منحنی دارند و آینده طراحی اکسسوری ها با سرعت زیادی به سمت خطوط قوس دار و منحنی حرکت خواهد نمود.

5. استفاده بیشتر از مواد و مصالح پایدار

یوسلین کاسترو، طراح داخلی ارشد در مجموعه Mackenzie Collier Interiors، می گوید: بدون شک در سال 2022، مواد و متریال های سازگار با محیط زیست بیش از هر زمان دیگری محبوب خواهند بود. علت این محبوبیت بالاتر رفتن سطح مطلعی مردم درباره مسائل ناشی از گرمایش زمین و فراوری بی رویه زباله است.

دوست داران حفاظت از محیط زیست فعالیت های زیادی برای ترویج ارزش های پایداری، مصرف کمتر و بازیافت انجام داده اند و نتایج این فعالیت ها را امروزه در تغییر سبک زندگی و انتخاب های شهروندان مطلع می بینیم. پایداری در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین اولویت ها در انتخاب هر چیزی است. گرایش مردم به خرید لوازم گرمایشی کم مصرف، نورپردازی متعادل و کم هزینه تر، انتخاب مبلمان و وسایل خانه که اصول پایداری در آن ها رعایت شده باشد کاملا معین است.

کاسترو ادامه می دهد: وجه اخلاقی و انسانی استفاده از موادی که قابل بازیافت باشند و زباله کمتری فراوری نمایند بسیار مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفته است. این توجه و علایق به ویژه در بین نسل های جوان تر که در جنبش های پایداری مشارکت داشته اند دیده می گردد. این نسل از جوانان برای خرید و بازسازی خانه های شان حتما به مواد و مصالح پایدار روی خواهند آورد.

6. منسوجات و پارچه های لوکس

طراحان ترندهای دکوراسیون سال 2022 میلادی، برای متعادل کردن رنگ های سرد و گرم در فضا های داخلی، به سمت استفاده از پارچه های لوکس، فاخر و مجلل رفته اند. پارچه ها علاوه بر آوردن رنگ های گرم و متنوع به محیط، برای افزودن بافت و عمق هم به فضا مهم هستند. اگرچه طراحی دکوراسیون کلاسیک و منوکروم همواره زیبا و محبوب است اما قدرت پارچه های رنگارنگ در تنوع بخشیدن به دکوراسیون همیشگی تان را دست کم نگیرید. پارچه های دلخواه تان را به سهولت می توانید در کوسن، روتختی، رویه مبل و تاج تخت خواب به کار ببرید و از زیبایی چشم نواز آن ها لذت ببرید، نمونه هایی مثل پارچه های مخمل و طرح داری که در گذشته هم بسیار محبوب بودند.

پس در سال آینده در فروشگاه های لوازم خانه، پارچه هایی با رنگ های شاد و چاپ های گل دار را زیاد خواهید. مطمئن باشید که استفاده از آن ها در کنار رنگ های خنثی و خاکستری بی نهایت مجذوب کننده خواهد بود.

7. سبک وینتیج باقدرت در حال بازگشت است

وینتیج به اثری گفته می گردد که در دوره خاصی مطرح شده باشد و زمان آن وسیله گذشته باشد، در صورتی که آن وسیله در گذشته بسیار باب شده و مورد استفاده و توجه همگان قرار گرفته باشد و مجدد در زمانی غیر از آن موقع خاص مورد استفاده قرار بگیرد، وینتیج محسوب می گردد.

پارچه های لوکس و طرح داری که پدربزرگ و مادربزرگ های شما استفاده می کردند، تنها چیزهایی نیستند که به ترندهای دکوراسیون سال 2022 خواهند پیوست، بلکه مبلمان و اکسسوری های خانه ای که در آن دوره محبوب بودند هم دوباره به عرصه مد باز خواهند گشت. به راحتی می توانید در بازارهای کوچک محلی، فروشگاه های سنتی و دست دوم فروشی ها مبلمان و اکسسوری های پیدا کنید که با اندکی تغییر و تعمیر، قابل استفاده در دکوراسیون های مدرن شوند. اگر چنین انتخابی داشته باشید در کنار حس مثبت نوستالژیکی که سبک وینتیج به خانه شما می آورد، می توانید به خودتان افتخار کنید چرا که یک قدم مثبت به نفع طبیعت و کاهش زباله برداشته اید و چند وسیله ای که هنوز سالم هستند را دوباره به چرخه مصرف بازگردانده اید.

8. مبلمان و فضاهایی که بیش از یک کاربرد دارند

یکی از ترندهای دکوراسیون که طراحان بیش از همه درباره آن هیجان زده هستند، تمرکز بر فضاها، اتاق ها، مبلمان و وسیله های چندمنظوره است. چند ماه خانه نشینی در دوره ی پاندمی فرصتی بود که همه متوجه شوند که چگونه از هر فضایی در خانه شان بیشترین استفاده را بنمایند و چطور عملکرد بهتری برای هر اتاق طراحی نمایند. در این دوره تصور مردم از چند منظوره بودن فضای زندگی عوض شده و روینمودهای معقول تر و متعادل تری نسبت به طراحی و بازسازی خانه پیدا نموده اند زیرا احتیاجهای افراد خانواده متفاوت از قبل شده است. تحصیل آنلاین و دورکاری در حال تبدیل شدن به یک واقعیت در جامعه است و اگر قرار باشد زمانی بیشتر از قبل در خانه سپری کنیم، حتما به چیزی بیشتر از تقسیم بندی رایج فضاها در خانه احتیاج خواهیم داشت.

علاوه بر خانه، تمرکز طراحان به سمت مبلمان و وسایلی جلب شده که بیش از یک کاربرد داشته باشد. اگر خانه کوچک یا اجاره ای دارید، این وسیه ها برای شما ایدئال خواهند بود. مبلمان چند منظوره، میزهای تاشو و وسیله های کم جا که قابل تطبیق با فضاهای خانه های کوچک باشند، بسیار مجبوب و پرهوادار خواهند بود.

9. طراحی مرکب و در هم تنیده

مفهوم طراحی درهم تنیده یا طراحی مرکب مفهوم نوی در جهانی دکوراسیون است. ما قبلا مرز معینی مثلا بین اتاق خواب و دفتر کار داشتیم. طی چند ماهی که گذشت، این مرزها محو شدند و در نتیجه طراحان ترندهای دکوراسیون به فکر خلق سبکی از فضاها افتادند که از ابتدا به شکل ترکیب فضاها باهم شکل بگیرد. اصل مهم در طراحی فضاهای مرکب، حضور مستمر و مدوام ساکنان در آن است که احتیاجهای این ساکنین باید به برترین وجه پیش بینی و برآورده گردد.

با توسعه این سبک از طراحی در آینده نمونه های بیشتری از آن خواهیم دید. در حال حاضر عناصر بصری که طراحان انتخاب نموده اند تا فضای بسته خانه را با فضای نیمه باز بالکن ترکیب نمایند، استفاده از مصالح با طرح طبیعی، ایجاد لبه های نامنظم، تخته سنگ ها، چمن و چوب هستند تا اجزایی از طبیعت را به خانه ها بیاورند.

10. بارقه هایی از سبک طراحی ژاپنی

یکی از زیباترین ترندهای دکوراسیون سال 2022، طراحی فضاهای داخلی به سبک ژاپنی است. مهم ترین ویژگی این سبک، تاکید بسیار بر مینیمالیسم و ساده گرایی است. طراحان پیشنهاد می نمایند برای الهام گرفتن از این سبک زیبا، در طراحی خانه نظم و تعادل را در اولویت قرار دهید، پالت رنگی خنثی داشته باشید، از خطوط صاف و یکنواخت بهره بگیرید و گیاهان سبز را به عنوان نماد زندگی به محیط زندگی خود بیاورید.

11. استفاده از تزئینات دست ساز

خانه ما نه تنها فضایی است که در آن زندگی می کنیم، بلکه در خصوص اینکه ما چه کسی هستیم و چه چیزی را دوست داریم حرف هایی برای گفتن دارد. طراحان می گویند در سال 2022 به سمتی خواهیم رفت که تزئینات دست ساز که محصول فکر های خلاق و دست های توانا هستد بیشتر از قبل وارد فضای زندگی ما شوند. هنرها و صنایع دستی همواره یک گزینه ی عالی برای یادآوری خاطرات خوب و روزهای آرام هستند. ما همواره از دست سازه ها و البته سازندگان شان برای خلق چیزهای نو الهام می گیریم.

به گفته طراحان ترندهای دکوراسیون، اکسسوری های دست ساز بسیار مطرح خواهند بود. با خریدن و هدیه دادن این اشیای ارزشمند،هم از ایده های خلاقانه سازندگان محلی حمایت می کنی و هم در راهی نزدیک تر به آرمان های پایداری و حفاظت از طبیعت گام برمی دارید. به این ترتیب، اشیای تزئینی خانه شما ارزشی بسیار فراتر از یک شی صرفا لوکس خواهد داشت.

در آخر

فرقی نمی کند کجا زندگی می کنید، همه ما احتیاج داریم محیط اطراف مان را زیباتر کنیم. دنبال کردن ترندهای دکوراسیون لزوما به این معنا نیست که خانه هایی دست نخورده مشابه آن چه در مجله ها می بینیم بسازیم، بلکه این ترندها می توانند سرنخی برای ما باشند تا بتوانیم محیطی زیباتر از قبل خلق کنیم. برای ما بنویسید شما چه ایده هایی برای تغییر دکوراسیون و چیدمان در سر دارید.

منبع: the spruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1462

به "11 ترند هیجان انگیز دکوراسیون و چیدمان در سال 2022" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 ترند هیجان انگیز دکوراسیون و چیدمان در سال 2022"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید