آخرین یافته ها از جهش ویروس کرونا در ایران

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، دکتر محمدعلی ملبوبی معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: تعداد جهش های ویروس کرونا با فراوانی بیش از 5 جهش در هر مکان ژنی ویروس از دو ماه پیش تا کنون از 28 مورد به 35 جهش در 203 نمونه بیمار ایرانی رسیده است.

آخرین یافته ها از جهش ویروس کرونا در ایران

مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران با بیان اینکه بیش از نیمی از این جهش ها اختصاصی ایران بوده اند، گفت: از این تعداد، 25 جهش موجب تغییر در توالی پروتئین ها شده که احتیاجمند بررسی دقیق تر است.

نایب رئیس انجمن بیوتکنولوژی ادامه داد: از جمله جهش Val378Ile در ژن NSP2 در 78 درصد نمونه ها و جهش Leu3606Phe در ژن NSP6 در 60 درصد نمونه ها دیده شده که یافته قابل توجهی هستند.

م لبوبی خاطر نشان کرد: جهش Ser33Arg در پروتئین نوکلئوکپسید که در پاسخ ایمنی بدن نقش دارد، در 30 درصد نمونه های ایرانی دیده شده و جالب این است که تا کنون در سایر کشورها گزارش نشده و می توان گفت جهش اختصاصی ایران است.

مجری طرح ردیابی ژنتیکی ویروس کرونا در ایران مطرح کرد: جهش Asp614Gly در ژن Spike که جهشی رایج در اروپا است در 24 درصد نمونه های ایرانی از فروردین ماه 99 نیز گزارش شده است.

وی در ادامه تاکید نمود: جهش ها اغلب باعث تغییر اساسی نمی شوند ولی رصد آنها به صورت مداوم امری لازم است.

ملبوبی خاطر نشان کرد: البته تعداد کل جهش های شناسایی شده بیشتر است اما به دلایلی مانند خطای نمونه برداری و توالی یابی و وجود جهش های مختلف در حین تکثیر در بدن میزبان، ما فراوانی وجود بیش از 5 جهش در یک مکان ژنی را به عنوان شاخص جهش یک ژن در جمعیت در هر مرحله از بررسی گزارش می کنیم.

به گفته وی از آنجا که ویروس برای تکثیر به بدن میزبان احتیاج دارد، سرایت و تکثیر و در نهایت استقرار در هر جمعیتی با میزان رفت و آمد افراد جامعه با هم ارتباط مستقیم دارد. هرچه تجمع افراد با ویروس های جهش یافته در جامعه بیشتر باشد، احتمال کاهش شدت شیوع بیماری دیرتر اتفاق می افتد.

وی اضافه نمود: با توجه به نتایج به دست آمده، مهمترین راه چاره پیشنهادی با توجه به جهش های مشاهده شده در ایران، کاهش توزیع و اختلاط جهش ها در بین جمعیت های مختلف است. این مهم به وسیله کاهش ارتباط انسان ها با یکدیگر به صورت استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و عدم مسافرت امکان پذیر است.

ملبوبی تاکید نمود: یافتن ارتباط میان جهش های شناسایی شده با شدت سرایت و ابتلا به این بیماری از موضوعاتی است که احتیاج به بررسی عمیق تری دارد.

وی ادامه داد: تیم پژوهشی در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آمادگی خود را جهت ادامه این پژوهش در جهت بررسی جنبه های مختلف جهش های گزارش شده بر شدت سرایت و ابتلا، اثر گذاری داروهای کاندید و ارائه مدلی جهت پیش بینی موارد مشابه یا استفاده در مدیریت همه گیری این بیماری را در صورت فراهم کردن شرایط همکاری با مراکز مختلف از طرف دستگاه های ذیربط را اعلام می دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 858

به "آخرین یافته ها از جهش ویروس کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین یافته ها از جهش ویروس کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید