اقدامات غیرانسانی آمریکا تهدیدی جدی برای حق مردم ایران در برخورداری از سلامت است

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، زهرا ارشادی سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنانی با موضوع دستور کار بهداشت جهانی و سیاست خارجی، هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید نمود تقویت نظام های سلامت بدون بهبود زیرساخت ها و حصول اطمینان از انتقال فناوری و دانش در زمینه های مرتبط محقق نخواهد شد.

اقدامات غیرانسانی آمریکا تهدیدی جدی برای حق مردم ایران در برخورداری از سلامت است

به گزارش خبرنگاران، ارشادی گفت این بدان معناست که دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت ارزان و داروهای ضروری، با کیفیت، ایمن، مؤثر، واکسن ها، فناوری های بهداشتی تشخیصی، بایستی برای همه کشورها بدون هیچ گونه تبعیض یا ملاحظات سیاسی در دسترس باشد.

وی اضافه کرد لزوم دسترسی همگان به مراقبت های بهداشتی، با کیفیت و به صرفه، اولویت اساسی برای توسعه بین المللی به شمار می رود و مسائل حوزه بهداشت نبایستی صرفاً در راستای منافع طرفهای خاص، سیاسی گردد.

وی گفت دسترسی همگان به مراقبت های بهداشتی ارزان یک مؤلفه ضروری برای پاسخ به همه گیری COVID-19 و سایر موارد اضطراری بهداشت عمومی و بهبود آن است. در این شرایط بی سابقه بهداشتی، همکاری، همبستگی و اتحاد بیش از هر زمان دیگری محور است. بیایید از این فرصت برای ترویج چندجانبه گرایی و مبارزه با یکجانبه گرایی به منظور تمرکز بر رسیدگی به این بحران انسانی به نفع همه استفاده کنیم.

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار کرد، در حالی که دنیا در کوشش برای مهار همه گیری ویروس کرونا است و ما نیز از این اصل که پیشرفت در سلامت دنیای در درجه اول به مشارکت های بین المللی و همکاری چندجانبه به ویژه در طی بحران های دنیای است حمایت می کنیم، با این حال، شاهد هستیم ایالات متحده و تعداد انگشت شمار دیگری از کشورها که کورکورانه از سیاست های آن پیروی می نمایند، اقدامات قهری یکجانبه (UCM) غیرانسانی از جمله تحریم های اقتصادی غیرقانونی و ظالمانه را بر تعدادی از کشورها از جمله کشورهایی که به شدت از پیامدهای شدید این همه گیری رنج می برند، اعمال می نمایند.

ارشادی تاکید نمود اقدامات قهری یکجانبه غیرانسانی ایالات متحده همچنان تهدیدی جدی برای حق مردم ایران برای سلامت و دسترسی به داروها و تجهیزات پزشکی لازم است. آنها ادعا می نمایند اقدامات قهری یکجانبه، شامل مواد غذایی و پزشکی نمی گردد اما در واقع، به واسطه تحریم ها و محرومیت کشورها از سیستم بانکی بین المللی برای جابجایی اقتصادی مربوط به این خرید ها، امکان دستیابی به آن اقلام به وسیله مکانیسم های تجاری و اقتصادی موجود سلب می گردد و دامنه این اقدامات به این کالاها نیز توسعه پیدا می نماید.

وی اعلام نمود جمهوری اسلامی ایران علیرغم این فشارهای ناعادلانه، پیشرفت های چشمگیری در زمینه بیوتکنولوژی و سلول های بنیادی داشته است و امروز با کمال افتخار اعلام می کنیم ایران به یکی از معدود کشورهای سازنده واکسن کووید-19 تبدیل شده است.

ارشادی گفت ایران علیرغم اینکه با شرایط دشواری مانند تحریم های غیرانسانی یکجانبه اعمال شده به وسیله کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده روبرو شده است. برای بیش از چهار دهه میزبان میلیون ها پناهنده افغان بوده و منابع بسیار مورد احتیاج خود را سخاوتمندانه با آنها به اشتراک گذاشته است، یک مثال ملموس آن واکسینه سازی تعداد زیادی از پناهجویان افغان و دیگر افغان های حاضر در ایران می باشد. با این وجود، در طول این سال ها، بخش بسیار کمی از هزینه های مربوط به ارائه این خدمات به وسیله سازمان های یاری نماینده بین المللی پوشش داده شده است. در حالی که ما خود را متعهد به تداوم ارائه چنین خدماتی می دانیم اما در غیاب یاری های اقتصادی کافی و مستمر جامعه دنیای، ارائه چنین تسهیلاتی به میلیون ها افغان نمی تواند ادامه یابد. ما تا امروز بسیار بیشتر از سهم خود در این زمینه یاری نموده و آن را انجام داده ایم و اکنون جامعه بین المللی است که بایستی بر اساس اصل همبستگی تعهد خود را در این زمینه انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1561

به "اقدامات غیرانسانی آمریکا تهدیدی جدی برای حق مردم ایران در برخورداری از سلامت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات غیرانسانی آمریکا تهدیدی جدی برای حق مردم ایران در برخورداری از سلامت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید