لاوروف: کرونا هم نتوانست باعث وحدت کشور ها شود، انتظار زیادی از روی کار آمدن دولت بایدن نداریم

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای با اشاره به شرایط سیاست بین المللی در سال 2020 و چالش های پیشِ روی جامعه جهانی، به تشریح اولویت های سیاست خارجی مسکو، روابط با کشور های غربی، به خصوص آمریکا و انتظارات از دولت جدید ایالات متحده پرداخت.

لاوروف: کرونا هم نتوانست باعث وحدت کشور ها شود، انتظار زیادی از روی کار آمدن دولت بایدن نداریم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در روز های پایانی سال جاری (میلادی) در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری نووستی خاطرنشان کرد که در سال 2020 اصلی ترین مسئله مطرح برای سیاست بین المللی این بود که جهان چه نتیجه گیری ای از بیماری همه گیر ویروس کرونا خواهد گرفت و آیا کشور ها پیروز شدند در برابر این تهدید مشترک با یکدیگر وحدت به وجود آورند.

وی همچنین درباره امکان چرخش روسیه به سمت شرق، انتظارات مسکو از جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا و امکان تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی موجود و نجات پیمان آسمان باز، توضیح داد.

لاوروف در پاسخ به سؤال خبرنگار ریانووستی درباره امکان افزایش همکاری های نظامی ـ فنی بین مسکو و تهران، تأکید کرد: در زمان حاضر، هیچ محدودیتی در همکاری نظامی ـ فنی با ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد. دو کشور روسیه و جمهوری اسلامی ایران حق تعامل در این زمینه را دارند و سیاست ما در خصوص همکاری های نظامی با سایر کشورها، کاملاً مطابق با هنجار های حقوق بین الملل است و با انطباق کامل با قوانین مربوط به کنترل صادرات روسیه انجام می شود که یکی از دقیق ترین قوانین موجود در جهان است. تکرار می کنم که روسیه ضمن ادامه همکاری های نظامی ـ فنی با جمهوری اسلامی ایران، که بدون تردید حق تضمین توانایی های دفاعی خویش را دارد، به طور کامل به تعهدات بین المللی خود پایبند است و همواره از اولویت حفظ ثبات و امنیت در منطقه پیروی می کند.

شیوع کرونا هم نتوانست باعث وحدت کشور ها برای مقابله مشترک با چالش های مشترک شود

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که سال 2020 برای روابط بین الملل، سال سختی بود و نمی توان به طور خلاصه نتایج آن را یک پیروزیت بزرگ یا شکست بزرگ ارزیابی کرد. بدیهی است که بیماری همه گیر ویروس کرونا تأثیر منفی بر سیاست و دیپلماسی جهان گذاشته و بحران عمیقی در اقتصاد جهانی ایجاد کرده است و اکنون نیز یک دوره بهبودی طولانی و سخت پیشِ روی همه کشورهاست، در عین حال، چالش ها و تهدید های موجود، از جمله تروریسم، قاچاق مواد مخدر و انواع دیگر جرایم فراملیتی از بین نرفته است، بحران های درازمدت قبلی همچنان شعله ور و کانون های جدیدی از تنش نیز به وجود آمده است.

به گفته وی، بدین ترتیب، متأسفانه، وجود مسائل مشترک، از جمله شیوع بیماری کوویدـ 19، هنوز منجر به وحدت و یکپارگی جامعه جهانی برای مقابله با چالش ها و جلوگیری از آن ها نشده است.

لاوروف ادامه داد: دلیل اصلی این مسئله، همان طور که ما بار ها در این باره صحبت کرده ایم، عدم تمایل تعدادی از کشور های غربی، به رهبری ایالات متحده، برای برقراری همکاری سازنده و برابر با سایر نقش آفرینان بین المللی است. همتایان غربی همچنان به استفاده فعال از طیفی گسترده از ابزار های نامآغاز ـ از جمله اعمال فشار تا جنگ اطلاعاتی ـ ادامه دادند. آن ها درخواست های دبیرکل سازمان ملل و کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای کنار گذاشتن تحریم های یکجانبه ـ با توجه به شرایط اضطراری انسانی در جهان ـ به منظور امکان دسترسی و تأمین داروها، تجهیزات و مواد غذایی مورد نیاز برای مبارزه با ویروس برای همه کشور ها را نادیده دریافتد، در این رابطه، ابتکارعمل رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای اعلام کریدور سبز در عرصه تجارت بین الملل و توقف جنگ تجاری و تحریم ها، نیز مورد توجه غربی ها قرار نگرفت، این در حالی است که خط مشی واشنگتن در از بین بردن پایه های بیشتر معماری ثبات راهبردی جهانی و کنترل تسلیحات هم همچنان ادامه دارد.

وی افزود: در چنین شرایطی، ما همه اقدامات لازم را برای محافظت قابل اعتماد از منافع ملی خود انجام دادیم و در عین حال به پیشبرد یک برنامه بین المللی سازنده و یکپارچه ادامه دادیم و در جهت اطمینان از تقسیم ناپذیری امنیت در همه ابعاد آن فعالیت داریم که از جمله تلاش های سازنده روسیه، با میانجی گری فعال شخص ولادیمیر پوتین، متوقف کردن درگیری های خونین در منطقه قره باغ کوهستانی بود. ما همچنان فعالانه به حل وفصل سیاسی و دیپلماتیک بحران در سوریه ادامه میدهیم و در تلاش های بین المللی برای شکستن بن بست مناقشه نظامی داخلی در لیبی مشارکت داریم.

مسکو انتظار زیادی از آغاز دوره ریاست جمهوری بایدن برای بهبود روابط دوجانبه ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سؤالی درباره انتظارات مسکو از دوره ریاست جمهوری جو بایدن توضیح داد: متأسفانه، هیچ دلیلی برای بهبودی سریع یا حتی تثبیت روابط با آمریکا وجود ندارد. تمایلات شدید ضد روسی در ایالات متحده فرصتی برای اصلاح روابط بین مسکو و واشنگتن که به گروگان اختلافات سیاسی داخلی در این کشور تبدیل شده، باقی نمی گذارد و نمی توان روی تغییرات در دولت جدید آمریکا حساب کرد.

سرگئی لاوروف، اولویت های اصلی در روابط بین مسکو و واشنگتن در دوره بایدن را بدین شکل توصیف کرد که از میان برداشتن آوار کنونی در روابط دوجانبه کار آسانی نخواهد بود و تیم ورودی به کاخ سفید باید تمایل متقابل خود برای بهبود روابط با فدراسیون روسیه را با برداشتن گام های کوچک نشان دهد.

وی افزود: در دستور کار دوجانبه مجموعه ای از موضوعات روی هم انباشته شده که برخی از آن ها فوری است و دولت جدید واشنگتن مجبور به حل سریع آن ها خواهد بود که از کار عادی سازی عملکرد در عرصه روابط خارجی گرفته تا حل پرونده های بشردوستانه و در پایان هم پرداختن به مسائل امنیتی بین المللی و ثبات راهبردی؛ که تلاش برای حل یکباره تمامی مسائل لازم نیست، بلکه دولت جدید آمریکا می تواند از منطق گام های کوچک برای تعامل استفاده کند و روسیه برای چنین کاری آماده است، البته با این درک که روابط بین المللی باید بر اساس اصول صداقت و در نظر دریافت منافع متقابل ساخته خواهد شد، و نه بر اساس یک نظم جهانی با موضوع آمریکایی که واشنگتن در آن از جمله آن کس که قوی تر است، حق با اوست، استفاده می کند.

به گفته لاوروف، مسکو بر این عقیده است که روابط روسیه و آمریکا توان بالقوه تحقق نیافته ای دارد، طرف روسی تلاش خود را برای کنار گذاشتن اختلافات بکار می بندد، ولی بقیه ماجرا به اراده سیاسی طرف آمریکایی بستگی دارد.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که مسکو آماده ادامه مذاکرات با ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات است، ولی صحبت درباره پارامتر های خاص خیلی زود است، در حالی که پیشنهادات روسیه به طرف آمریکایی برای اطمینان از تأمین ثبات راهبردی همچنان اهمیت دارد، هرچند توافقات تنها در نتیجه تمایل مقامات واشنگتن برای در نظر دریافت منافع و نگرانی های روسیه امکان پذیر خواهد بود، چراکه توافق خیابانی دوطرفه است.

سرگئی لاوروف در این مصاحبه همچنین وعده داد که روسیه در سال 2021، همچنان سیاست خارجی واقع بینانه و مسئولیت پذیری خود را ادامه خواهد داد و تلاش برای شکل گیری نظم جهانی چند قطبی عادلانه تر و دموکراتیک تر کمک می کند و مانند گذشته، برای تعامل سازنده متقابل، تا آنجا که شرکای خارجی برای این کار آماده بوده و آن ها هم به منافع ملی روسیه احترام بگذارند، آمادگی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 916

به "لاوروف: کرونا هم نتوانست باعث وحدت کشور ها شود، انتظار زیادی از روی کار آمدن دولت بایدن نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: کرونا هم نتوانست باعث وحدت کشور ها شود، انتظار زیادی از روی کار آمدن دولت بایدن نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید