امروز در فضا: آپولو، 14 روی ماه فرود آمد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، شاید بتوان گفت که آپولو- 14 بعد از آپولو- 11، از مهم ترین مأموریت های پروژه آپولو است و برنامه فضایی آمریکا را نجات داد.

امروز در فضا: آپولو، 14 روی ماه فرود آمد

5 فوریه 1971 دو فضانورد از فضاپیمای آپولو- 14 پیاده شدند و قدم روی سطح ماه نهادند.

فضاپیمای حامل سه فضانورد، ساعت 4:03 بعدازظهر به وقت نیویورک، با راکت ساترن 5 از مجتمع پرواز 39 پایگاه فضایی کندی پرتاب شد و آپولو- 14 را به سوی ماه به پرواز درآورد.

آپولو- 14 درست بعد از مأموریت ناموفق آپولو 13 به پرواز عایدی، بنابراین فشار بسیار زیادی روی آژانس فضایی و سرنشینان بود. ادگارد میچل درباره مأموریت گفته است:

ما می دانستیم که اگر مأموریت شکست بخورد، مجبور بودیم برگردیم و به احتمال زیاد برنامه آپولو به سرانجام می رسید. هیچ راهی نبود که ناسا دو شکست پشت سر هم را تحمل کند و می دانستیم که مسئولیت بزرگی به ما سپرده شده است و باید مطمئن می شدیم که کار به درستی انجام خواهد شد.

با وجود مشکلاتی که پس از پرواز و درحین فرود ایجاد شد، مأموریت ادامه پیدا کرد تا بعد از 79 ساعت فضاپیما به مدار ماه برسد. چند ساعت بعد از فرود ماه نشین، دو پیاده روی فضایی انجام شد.

سه فضانورد مأموریت: آلن شپرد، ادگار میچل و استوارت روسا

دستاورد های مأموریت

دو فضانورد آپولو- 14 پس از فرود، دوربین تلویزیونی را برپا کردند، آنتن ارتباطی را مستقر کردند، نمونه جمع آوری کردند، عکاسی کردند و پکیج آزمایشگاهی سوخت اتمی آپولو را روی سطح ماه نصب کردند. این پکیج به دانشمندان اجازه می داد تا روی سطح ماه لرزه نگاری انجام دهند.

در پیاده روی دوم، فضانوردان باید تمام تجهیزات خود را در یک چرخ دستی فضایی می گذاشتند و مسیر را تا دهانه ای به نام Cone می پیمودند. خطر اتمام اکسیژن باعث شد تا مرکز کنترل دستور بازگشت به محل فرود را صادر کند. اما بعد ها تصاویر نشان دادند که آن ها تا 20 متری هدف پیشروی نموده بودند.

قبل از بازگشت به فضاپیما، شپرد با انداختن دو توپ گلف روی ماه، رخدادی ورزشی را نیز در فضا رقم زد. در این مدت، روسا در مدار باقی ماند و از ناحیه های مختلف ماه عکاسی و محل فرود مأموریت های بعدی را معین کرد.

9 روز پس از پرتاب ساترن 5 از پایگاه فضایی کندی، آپولو- 14 بر سطح آب های اقیانوس آرام فرود آمد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1706

به "امروز در فضا: آپولو، 14 روی ماه فرود آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز در فضا: آپولو، 14 روی ماه فرود آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید