اپراتورها چگونه دسترسی به کلاب هاوس را مختل کردند؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، بر اساس دستورالعمل سازمان تنظیم مقررات اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات با تغییر نحوه مسیریابی و تغییر DNS، دسترسی به کلاب هاوس را مختل کردند تا این طور به نظر برسد که این شبکه اجتماعی دچار اختلال شده است.

اپراتورها چگونه دسترسی به کلاب هاوس را مختل کردند؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که بر اساس مصوبه هیات وزیران موظف شده بود تخلف اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات برای ایجاد اختلال در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را آنالیز نموده و جزئیات آن را در سایت خود منتشر کند، امروز (شنبه) جزئیات فنی این تخلف را منتشر کرد.

همراه اول؛ با تغییر DNS

بر اساس بیانیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات سیار ایران، با تغییر DNS (خدمات دهندگان نام دامنه) کلاب هاوس را بر روی اپراتور خود مسدود نموده است. تغییر دیگر صورت گرفته در روش مسدودسازی است که به جای بازگرداندن آدرس پیوندها اقدام به عدم پاسخ به آدرس سایت موردنظر نموده است. به نحوی که پاسخی برای درخواست این دامنه ها از سوی DNS سرورهای آن شرکت داده نمی گردد اما با DNS های دیگر مانند 8.8.8.8 پاسخ داده می گردد و این موضوع حکایت از این دارد که این دامنه بر روی DNS های اپراتور همراه اول مسدود شده است. همچنین در ابتدای اختلال با توجه به وجود DNS Cache احتمالا 100 درصد کاربران با انسداد روبرو نمی شدند.

ایرانسل با تغییر در نحوه مسیریابی

در اپراتور ایرانسل مسدودسازی به صورت IP در بعضی مناطق صورت گرفته است، به این صورت که ابتدا IP های دامه WWW.clubhouseapi.com استخراج شده و سپس روی روتر آن اپراتور مسدود شده است.

اپراتور ایرانسل اقدام به مسدودسازی در بعضی مناطق خود نموده و در بعضی مناطق دیگر انسداد را حذف نموده است. این انسداد به گونه ای به نظر می رسد که کاربر احساس می نماید برنامه کلاب هاوس دچار اختلال است.

بعد از برقراری ارتباط بین کاربر و سامانه مرکزی نرم افزار، تجهیزات شبکه اپراتور با درصد بالایی بسته های ارتباطی را حذف می نماید و این کار باعث اختلال شدید می گردد و پیغام رسان مکررا جهت برقراری مجدد ارتباط، اقدام می نماید و کاربر پس از طی زمان انتظار طولانی به این نتیجه می رسد که ارتباط ممکن نیست.

شرکت مخابرات؛ مسدودسازی آدرس IP

در این اپراتور مسدودسازی به صورت آدرس IP صورت گرفته است به این صورت که ابتدای IP های دامنه سایت کلاب هاوس استخراج شده و سپس بر روی روتر آن اپراتور مسدود شده است. این انسداد نیز به گونه ای به نظر می رسد که کاربر احساس کند برنامه کلاب هاوس دچار اختلال شده است.

جریمه اپراتورهای متخلف

به گزارش ایرنا، 29 فروردین ماه پس از گذشت 10 روز از ایجاد اختلال اولیه در دسترسی به اپلیکیشن کلاب هاوس، وزارت ارتباطات پیشنهادی مبنی بر جریمه روزانه 50 میلیارد تومانی اپراتورها برای ایجاد اختلال خودسرانه در این اپلیکیشن به هیات وزیران ارائه کرد. با گذشت حدود 5 روز این پیشنهاد به تصویب رسید و ابلاغ شد.

هیات وزیران در جلسه 29 فروردین ماه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور مالی و دارایی و اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد ماده واحده قانون، اجازه مشخص و وصول کپی رایت فعالیت بخش غیر دولتی در زمینه پست و مخابرات -مشخص شده قانونی، مصوب 1392- تصویب کرد: به منظور حفظ حق دسترسی شهروندان و کاربران به خدمات فضای مجازی در صورتی که کارورها خارج از ترتیبات تعین شده قانونی، محدودیت، اختلال یا انسداد در نرم افزار، تارنماها (وب گاه ها)، برنامه های کاربردی وسایر خدمات مبتنی بر فضای مجازی به وجود آورند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) اقدامات لازم را به عمل می آورد.

دولت چه کرد؟

بر اساس این مصوبه دولت، سازمان تنظیم مقررات موظف است با جمع آوری مستندات فنی، ظرف 24 ساعت محدودیت، اختلال یا انسداد را به کارورها (اپراتورها) اعلام و هم زمان مراتب محدودیت، اختلال یا انسداد را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کند.

در صورتی که پس از یک هفته از اعلام سازمان تنظیم مقررات، کارور نسبت به برطرف محدویت، اختلال یا انسداد اقدام نکرد، سازمان تنظیم مقررات مجاز است با رعایت وظایف و اختیارات مقرر در اساسنامه و دیگر قوانین و مقررات مربوط، علاوه بر جریمه مشخص شده در بند 2 این تصویب نامه، نسبت به تعلیق (لغو موقت) یا کاهش مدت اعتبار پروانه کارور حداکثر به مدت دو سال اقدام کند.

به گزارش ایرنا، 19 فروردین ماه شبکه اجتماعی کلاب هاوس دچار اختلال شد. وزیر ارتباطات درباره فیلتر این شبکه اجتماعی گفت: چنین حکمی صادر و حتی مطرح نشده است، اما اختلال از سوی اپراتورها همچنان برقرار بود هرچند آن ها نیز اظهار داشتند هیچ دستور قضایی مبنی بر فیلتر این شبکه اجتماعی صادر نشده است.

پس از آن روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت با انتها ضرب العجل 24 ساعته این وزارتخانه به اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات برای ایجاد اختلال عمدی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از این اپراتورها شکایت کرد.

شکایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز با موضوع اختلال عمدی اپراتورهای مذکور در سامانه های رایانه ای و مخابراتی و با استناد به ماده 737 قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران تسلیم شد. بر اساس ماده 737 قانون مجازات اسلامی ایجاد هرگونه اختلال در ارتباطات کشور جرم تلقی می گردد.،ایرنا

بیشتر بخوانیم: اختلال کلاب هاوس؛ از شائبه فیلترینگ تا تهدید اپراتورهای خاطی

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1183

به "اپراتورها چگونه دسترسی به کلاب هاوس را مختل کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپراتورها چگونه دسترسی به کلاب هاوس را مختل کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید