هماهنگی بخش ها برای اجرایی شدن تجربه برق امید در بخش آب

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تهران (پانا) - وزیر نیرو با اشاره به اجرای تجربه طرح برق امید در بخش آب و برنامه ریزی برای تدارک مقدمات اجرایی شدن آن بر لزوم هماهنگی بخش های مختلف صنعت آب و برق تاکید نمود.

هماهنگی بخش ها برای اجرایی شدن تجربه برق امید در بخش آب

به گزارش وزارت نیرو، رضا اردکانیان امروز یکشنبه در جلسه امور برق وزارت نیرو و در جمع مدیران ارشد این بخش که با موضوع برق امید برگزار شده بود، بر لزوم هماهنگی بخش های مختلف صنعت آب و برق تاکید نمود و گفت: با توجه به تدارک مقدمات لازم برای اجرایی شدن این طرح در بخش آب، ضروری است که در این زمینه هماهنگی کاملی بین بخشهای مختلف وزارت نیرو ایجاد گردد.

وزیر نیرو با بیان اینکه ضروری است آموزش ها، فعالیت های رسانه ای و بهره گیری از همه راهکارهای اطلاع رسانی با شدت بیشتری ادامه یابد تا به تاثیرگذاری منجر گردد، گفت: باید موضوع انرژی و چگونگی مدیریت مصرف انرژی به یکی از محورهای تبادل نظر و بحث در جامعه تبدیل شده و قرار دریافت در زمره مشمولان طرح برق امید، برای همه مشترکان و مردم مهم باشد.

وی با بیان اینکه اطلاعات طرح هرچه دقیق تر و شفاف تر باشد، تحلیل ها به نتیجه بهتری خواهد رسید، به ایجاد رقابت میان شرکت ها اشاره نمود و گفت: این ایجاد رقابت باعث خواهد شد تا نوآوری ها بیشتری در زمینه اجرا نمود پیدا کند.

وی در رابطه با طراحی قبوض جدید برق گفت: تا حد امکان باید اطلاعات صحیحی در مورد راهکارهای کاهش مصرف برق به مشترکان داده گردد تا همه مشترکان از جایگاهشان در زمینه مصرف مطلع شوند؛ چرا که اعتماد مردم، سرمایه اصلی وزارت نیرو است و باید از این سرمایه مراقبت کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به پیشگامی صنعت برق در تخفیف صد درصدی هزینه برق مشترکان گفت: این پیشگامی باعث شد تا بخش های گاز و آب نیز در این حوزه وارد شوند.

بر پایه این گزارش، وزیر نیرو در حاشیه جلسه امور برق که در مرکز پایش صنعت برق برگزار شده بود، از نمایشگاه سیر تکمیلی قبض برق در ایران و نمونه کولر آبی کم مصرف با برق خودتامین که انرژی مورد احتیاج آن از پنل خورشیدی تامین می گردد، بازدید کرد.

این گزارش حاکی است، پس از تصویب طرح برق امید، جمع بندی بر این بود که مشترکان برق برای دستیابی به مزایای این طرح باید به اطلاعات کامل تری از میزان مصرف برق خود در مقایسه با دوره های قبلی و همچنین تعیین شدن میزان فاصله با جداول مصرف برق داشته باشند؛ به همین منظور، مجموعه توانیر نمونه کاملی از قبض برق را با امکانات مقایسه مشترک با مشترکان هم رده در منطقه جغرافیایی خود و در بین سایر مشترکان شهرستان خود طراحی نموده است.

در قبوض جدید برق، با نمودارهای گرافیکی میزان مصرف مشترک در مقایسه با سقف مجاز مصرف در هر پله مصرفی تعیین است و همزمان در سامانه برق ایران (اپلیکیشن برق من) در دسترس عموم مردم قرار می گیرد.

همچنین در این مراسم، مدل خود تامین برق مشترکان خانگی به وسیله پانل خورشیدی بر بام منازل نیز با حضور وزیر نیرو مورد بازدید نهاده شد. در این مدل، پنل های خورشیدی قابل نصب روی کولرهای آبی بر بام منازل است.

بر پایه این گزارش، برای نصب و اجرای مولد های خورشیدی کوچک مقیاس در قالب طرح برق امید به میزان هزینه اجرا، متقاضی برای دریافت وام به بانک معرفی می گردد و هر مشترک تنها می تواند یک بار از مزایای این طرح استفاده کند. علاوه بر آن، سود وام دریافتی تا سقف 2 میلیون تومان توسط وزارت نیرو از طرح یارانه سود تسهیلات پرداخت می گردد.

لازم به ذکر است با نصب هر سامانه 0.5 کیلوواتی خورشیدی مقیاس کوچک به طور متوسط ماهیانه 75 کیلووات ساعت برق فراوری می گردد که این میزان در تابستان بیشتر از این مقدار بوده و به طور مستمر منجر به کاهش هزینه های مصرف برق مشترک می گردد؛ به این منظور یارانه مطابق با ساز و کار مصوب، توسط شرکت ساتبا پرداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 855

به "هماهنگی بخش ها برای اجرایی شدن تجربه برق امید در بخش آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هماهنگی بخش ها برای اجرایی شدن تجربه برق امید در بخش آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید