بلایی که قورت دادن آدامس بر سر بچه ها می آورد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تهران (پانا) - آن افسانه دوران مدرسه، که بلعیدن یک بسته آدامس می تواند باعث باقی ماندن آدامس هضم نشده تا هفت سال در معده تان گردد را یادتان هست؟ واقعا چه اتفاقی برای بدنتان می افتد، اگر آدامس تان را ببلعید؟

بلایی که قورت دادن آدامس بر سر بچه ها می آورد

به گزارش بهداشت نیوز، آیا آدامس بلعیده شده ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها در معده شما زندگی می نماید؟ آیا این شیرینی جویدنی باعث مسدود شدن روده شما می گردد؟ آیا مانند کف کفش، به دیواره های معده شما می چسبد؟ و در نهایت آیا به بدن شما آسیب می رساند؟ ادامه مطلب را بخوانید تا از آنچه بلعیدن آدامس های جویدنی بر سر اعضای داخلی بدنتان می آورد، مطلع شوید:

1. بدنتان برای تجزیه آدامس بلعیده شده کوشش می نماید

خیلی از افسانه هایی که از قدیم وجود دارند، دارای بخشی از حقیقت است و این افسانه که آدامس به مدت هفت سال در بدن شما زندگی می نماید از این قاعده مستثنا نیست! واقعیت این است که بدن نمی تواند همه آدامس هایی را که شما می بلعید، هضم کند. پایه آدامس در واقع مثل فیبر موجود در سبزیجات خام، ذرت، هسته پاپ کورن و دانه ها غیر محلول است. بدن ما آنزیم های گوارشی که بتواند به طور خاص پایه آدامس را تجزیه کند، ندارد. پس از بلعیدن غذاهای معمول، آنزیم های موجود در سیستم گوارش، کربوهیدرات ها را به قندها (یا گلوکز)، پروتئین ها را به اسیدهای آمینه و چربی ها را به اسیدهای چرب تجزیه می نمایند.

در موارد بسیار نادر، مقدار زیاد آدامس های بلعیده شده به همراه ایجاد یبوست، می تواند سبب مسدود شدن روده بچه ها گردد

در سراسر دستگاه گوارش، باکتری ها مقدار زیادی از مواد مغذی را از غذای شما گرفته و آغاز به انتقال آن ها به بدن می نمایند، و هورمون انسولین برای راهنمایی تمام آن گلوکزها، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب تجزیه شده به عضلات و بافت ها، به منظور سوزاندن انرژی یا ذخیره به صورت چربی، وارد عمل می گردد.

آدامستان چطور؟ خب، در حالی که بدن شما از عهده تجزیه و مدیریت مواد نگهدارنده، طعم دهنده ها، شکر و شیرین نماینده ها برمی آید، نمی تواند پایه آدامس را تجزیه کند. این ماده فقط با مواد دیگر موجود در معده شما جمع می گردد (به هیچ چیز نمی چسبد)، و با سرعت هر چیز دیگری در بدنتان حرکت می نماید.

2. هرچند بسیار نادر است اما بلعیدن آدامس می تواند موجب انسداد روده گردد

در موارد بسیار نادر، مقدار زیاد آدامس های بلعیده شده به همراه ایجاد یبوست، می تواند سبب مسدود شدن روده بچه ها گردد. به همین دلیل است که باید بلعیدن مکرر آدامس نهی گردد، به ویژه در بچه ها.

3. بلعیدن مکرر آدامس می تواند منجر به مسائل رنج آور گردد

محققان می گویند: صرف نظر از سن تان، اگر مرتباً مقدار زیادی آدامس می بلعید، خود را در معرض خطر درد شکم، گاز، اسهال، یبوست مزمن و زخم های دهانی قرار می دهید.

4. چقدر طول می کشد تا آدامس بلعیده شده از بدن دفع گردد؟

به گفته کارشناسان بهداشت، دفع آدامس بلعیده شده از بدن 40 ساعت تا 7 روز زمان می برد. آدامس نسبت به فرآیند هضم تا حدی مقاومت دارد.

احتمالاً این ماده خوراکی کندتر از هر ماده غذایی دیگر، از بدن دفع می گردد. اما در نهایت امواج طبیعی در دستگاه گوارش به نوعی آن را به سمت بیرون هل می دهند و دفع آن کاملاً بدون عارضه اتفاق می افتد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1032

به "بلایی که قورت دادن آدامس بر سر بچه ها می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که قورت دادن آدامس بر سر بچه ها می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید