تنش میان کابل و واشنگتن در مورد نحوه خروج از بگرام

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرنگاران، گروه بین الملل: بعد از گذشت چند روز از اقدام نظامیان آمریکایی در خروج از پایگاه بگرام افغانستان، فرمانده ارتش این کشور نام داشت که نظامیان ایالات متحده در نیمه های شب و بدون اطلاع دادن به مقامات کابل اقدام به ترک این پایگاه کرده اند.

تنش میان کابل و واشنگتن در مورد نحوه خروج از بگرام

در همین رابطه شب گذشته جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در پاسخ به خبرنگاری که صحت این موضوع را از وی سوال کرده بود نام داشت که برنامه خروج از بگرام با مقامات دولت افغانستان هماهنگ شده بود.

این در حالی است که ژنرال میرعبدالله کوهستانی فرمانده نو پایگاه بگرام، به خبرنگاران گفت: ما در مورد خروج آمریکایی ها از این پایگاه شایعاتی شنیدیم و ساعت هفت صبح متوجه شدیم که این خبر حقیقت دارد و آن ها بگرام را تخلیه کرده اند.

از سوی دیگر سخنگوی ارتش آمریکا حاضر نشد در مورد انتقاد نظامیان افغانستان اظهار نظر کند و به بیانیه هفته گذشته ارتش آمریکا ارجاع داد. در آن بیانیه گفته شده بود که پس از اعلام تاریخ خروج کامل نیروهای آمریکایی در اواسط ماه آوریل از سوی جو بایدن، فرایند تحویل پایگاه های آمریکایی به ارتش افغانستان آغاز شده است.

به گفته مقامات ارتش افغانستان، قبل از ورود نیروهای این کشور به پایگاه بگرام در ساعت هفت صبح گروه کثیری از مردم این پایگاه را غارت کرده بودند.

عبدالرئوف، یک سرباز ارتش افغانستان، گفت: ما ابتدا فکر می کردیم این ها طالبان هستند. به گفته او، فرماندهان آمریکایی از فرودگاه کابل تماس گرفتند و گفتند ما در فرودگاه هستیم.

پایگاه نظامی بگرام

ژنرال میرعبدالله کوهستانی تاکید کرد که با وجود پیشروی های اخیر طالبان، نیروهای ارتش افغانستان می توانند از بگرام دفاع کنند. در پایگاه هوایی بگرام یک زندان بزرگ با حدود پنج هزار زندانی هم وجود دارد که ظاهراً بیشتر آن ها از اعضای طالبان هستند.

به گفته وی نیروهای آمریکایی حدود 3.5 میلیون قطعه تدارکات و وسیله را در پایگاه جا گذاشته اند که فهرست دقیق آن به ارتش افغانستان تحویل داده شده است. بخشی از تدارکات بطری های آب و جیره غذایی آماده برای سربازان است.

بر اساس این گزارش، ارتش افغانستان روز دوشنبه پس از استقرار در بگرام تأسیسات این پایگاه را به گروه کثیری از خبرنگاران نشان داد.

وسعت این پایگاه که استفاده از آن فقط در انحصار نیروهای آمریکایی بود به مقدار یک شهر کوچک است. در قلب آن دو باند پرواز و بیش از صد جایگاه استقرار جنگنده ها وجود دارد. این پایگاه یک بیمارستان مجهز به 50 تخت دارد و انبارهای بزرگ آن مملو از تدارکات و وسایل گوناگون است.

سربازان افغان از تخلیه بی خبر پایگاه بگرام گله دارند. یکی از آن ها گفت: آمریکایی ها با خروج شبانه و بی خبر از بگرام تمام حسن نیت 20 سال گذشته را از دست دادند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1247

به "تنش میان کابل و واشنگتن در مورد نحوه خروج از بگرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش میان کابل و واشنگتن در مورد نحوه خروج از بگرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید