تکلیف خرید سربازی برای چند سال آینده معین شد ، در ایران سربازی اجباری نداریم

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی طرح موضوع خرید خدمت سربازی در برنامه هفتم توسعه را رد کرد و گفت: آنچه در مجلس برای مشخص تکلیف مشمولان غایب خدمت سربازی مطرح است، مسائلی نظیر ارتقای آموزشی و مهارتی و بعلاوه اشتغال بعد از خدمت سربازی و حقوق سربازان است.

تکلیف خرید سربازی برای چند سال آینده معین شد ، در ایران سربازی اجباری نداریم

به گزارش خبرنگاران، علی آقازاده دافساری با اشاره به آخرین اقدامات قوه مقننه درباره مشمولان دوران وظیفه عمومی اظهار کرد: لایحه اصلاح قانون وظیفه عمومی که دولت تهیه نموده بود، در حال طی کردن مراحل تکمیلی خود است.

وی بعلاوه در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس برنامه ای برای معین تکلیف مشمولان غایب خدمت سربازی دارد؟ گفت: آنچه که در این زمینه مطرح است مسائلی نظیر ارتقای آموزشی و مهارتی و بعلاوه اشتغال بعد از خدمت سربازی و حقوق سربازان است.

رئیس کمیته دفاع کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه موضوع خرید سربازی مشمولان غایب در برنامه هفتم مطرح نیست، مطرح نمود: در برنامه هفتم توسعه خرید و حذف سربازی اجباری مطرح نیست؛ چراکه معتقدم اصلاً چیزی به عنوان سربازی اجباری نداریم بلکه برابر قانون هر فرد ذکوری برای استمرار امنیت کشور مکلف به خدمت وظیفه عمومی برابر مقررات است.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت شانزدهم اردیبهشت ماه امسال از قرار گرفتن لایحه اصلاح قانون وظیفه عمومی برای طی مراحل قانونی در دستور کار دولت اطلاع داد و گفت: توسعه مفهوم وظیفه عمومی به امور فرهنگی، فناوری و مالی، تغییر در معافیت ها و معاف شدن مشمولان مازاد به تشخیص ستاد کل، از مواردی است که در لایحه در نظر گرفته شده است.

پیشتر در تاریخ 16 شهریور 1400 طرح ساماندهی و معین تکلیف مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی از سوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول و مقرر شد که این طرح، برای رسیدگی در نوبت کمیسیون های تخصصی و سپس صحن مجلس قرار بگیرد که هنوز این اتفاق نیفتاده و سرنوشت این طرح نامعلوم است.

در مقدمه این طرح که به امضای 46 نفر از نمایندگان مجلس رسیده بود، قید شده که مطابق آمار اعلامی بیش از 3 ﻣﯿﻠﯿﻮﻥ ﻧﻔﺮ ﻣﺸﻤﻮﻝ ﻏﺎﯾﺐ ﺍﺯ ﺧﺪﻣﺖ ﻣﻘﺪﺱ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ که به لحاظ سن این افراد و تامین مخارج افراد تحت تکفل عملاً امکان انجام خدمت سربازی ندارند. بعلاوه بر اساس جزئیات این طرح مشمولانی که دارای 8 سال غیبت از خدمت وظیفه عمومی هستند، می توانند متناسب با مدرک تحصیلی شان با پرداخت جریمه، کارت معافیت خدمت دریافت نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1784

به "تکلیف خرید سربازی برای چند سال آینده معین شد ، در ایران سربازی اجباری نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف خرید سربازی برای چند سال آینده معین شد ، در ایران سربازی اجباری نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید