شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان تشکیل می گردد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) با اختصاص 80 میلیارد تومان برای ایجاد 12 مرکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان در قالب شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان موافقت کردند.

شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان تشکیل می گردد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز بخش هزینه ای لایحه بودجه 1401 با پیشنهاد جمعی از نمایندگان که به وسیله دکتر زهرا شیخی ارائه شد یک جزء به بند (ب) تبصره 17 الحاق کردند.

طبق این مصوبه به منظور تامین هزینه تاسیس 12 مرکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان و تشکیل شبکه ملی تشخیص و درمان سرطان پستان شامل استان های اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و گلستان مبلغ 800 میلیارد ریال از محل ردیف شماره 60-550000 جدول شماره(9) ماده واحده لایحه بودجه سال 1401 کسر و به ردیف شماره 113674 با عنوان جهاد دانشگاهی پژوهشکده سرطان پستان مندرج در پیوست اطلاعات تکمیلی لایحه بودجه اضافه گردد.

زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در شرح پیشنهاد ارائه شده گفت: شایع ترین سرطان، سرطان پستان است در صورتی که زود شناسایی گردد، درمان قطعی دارد و اگر هم دیر شناسایی گردد، درمان آن به هزینه های زیادی احتیاج دارد.

وی با اشاره به این که سن ابتلا به سرطان پستان در دنیا 50 سال است که متاسفانه در ایران به 40 سال رسیده است، ادامه داد: وقتی مادر و خانمی به سرطان پستان مبتلا می گردد کل خانواده تحت تاثیر قرار می گیرند به طوری که بعضا مجبور می شوند برای پرداخت هزینه های درمان، حتی فرش زیر پایشان را بفروشند. حال آن که می توان با راه اندازی مراکز پیشگیری و درمان و شبکه ملی سرطان پستان در کشور ضمن پیشگیری از ابتلا به این بیماری با تشخیص زودرس بیماری امکان درمان آسان تر این بیماری را فراهم کرد.

دکتر رامین صرامی فروشانی، رئیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی هم با تقدیر از اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب پیشنهاد تامین هزینه طرح اعلام کرد: سرطان پستان، شایع ترین سرطان زنان در ایران و دنیا شناخته شده که مهمترین عامل مرگ و میر بانوان در اثر سرطان است. درمان سرطان پستان در صورت تشخیص در مراحل اولیه، قطعی است و احتمال بهبود و بقای بیمار با تشخیص زودرس بسیار بالاست. تشخیص دیررس این سرطان منجر به عواقب و هزینه های بالای درمان برای بیمار، خانواده و نهایتاً جامعه می گردد.

وی اعلام کرد: در سالهای اخیر جهاد دانشگاهی با تاسیس پژوهشکده سرطان معتمد و تمرکز بر شایعترین سرطان بانوان کشور، سعی نموده است مدلی جامع و بومی برای تشخیص و درمان زودرس بانوان مبتلا به سرطان پستان را معرفی کند.

رئیس پژوهشکده سرطان گفت: در حال حاضر مرکز تحقیقات سرطان پستان پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی با چند دهه تجربه به وسیله انجام طراحی های حرفه ای، ایجاد زیرساخت های پیروز به ایجاد یک مجموعه و سیستم جامع در حوزه پیشگیری، تشخیص، لازم و به کارگیری متخصصان بنام کشور و ارائه خدمات درمانی در زمینه سرطان پستان شده است

صرامی فروشانی اعلام کرد: این پژوهشکده که در سه حوزه پژوهش، آموزش و خدمات تخصصی درمانی به طور حرفه ای در زمینه سرطان پستان فعالیت می نماید، آماده است تا تجربیات و توانمندی های خود را در سطح کشور به وسیله شبکه گسترده جهاد دانشگاهی به اشتراک گذارده و ارائه کند. در این راستا طرح تاسیس 11 مرکز استانی پیشگیری، غربالگری، تشخیص زودس و درمان سرطان پستان و تشکیل شبکه ملی تشخیص و درمان سرطان پستان شامل استانهای اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، همدان، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، گلستان به پیشنهاد و به وسیله این پژوهشکده در دست اجراست.

رئیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی با بیان این که جهاد دانشگاهی به عنوان مجموعه ای چابک با شبکه ای گسترده به پهنای کشور عزیزمان، حل معضلات ملی به وسیله توسعه فناوری را در دستور کار داشته و آماده اجرای جهادی ماموریت های ملی است، تاکید نمود: اعطای ماموریت ملی تشکیل شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان، نشان از اعتماد نمایندگان ملت به این نهاد مولود انقلاب اسلامی دارد و ان شاء الله جهادگران این پژوهشکده با در کف نهادن تمام توان خود در اجرای این پروژه بزرگ ملی، قدردان اعتماد و حمایت نمایندگان ملت خواهند بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1562

به "شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان تشکیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان پستان تشکیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید