خبرنگاران نشست صلح افغانستان در دوحه برگزار شد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تهران- خبرنگاران- نشست احیای گفت و گوهای صلح افغانستان شامگاه جمعه با حضور نمایندگان، طالبان، آمریکا، پاکستان، چین و روسیه در شهر دوحه برگزار شد.

خبرنگاران نشست صلح افغانستان در دوحه برگزار شد

به گزارش خبرنگاران، منصور احمد خان سفیر پاکستان در افغانستان در پیام توییتری نوشت: ما امروز در نشستی متشکل از کنندگان چین، پاکستان، روسیه و ایالات متحده در دوحه دیدار کردیم و بر لزوم تسریع در حل و فصل سیاسی افغانستان تأکید کردیم.

احمد خان در ادامه نوشت: برای تسهیل فرایند کار، ما همچنین با هیات های طالبان و جمهوری افغانستان دیدار کردیم.

محمد نعیم وردک سخنگوی طالبان نیز در پیام توییتری نوشت: امشب یک نشست پنج جانبه بین امارت اسلامی افغانستان، ایالات متحده، روسیه، چین و پاکستان در دوحه برگزار شد. در طول جلسه ما در مورد حذف نام رهبران و اعضای امارت اسلامی از لیست های سیاه، آزادی زندانیان باقی مانده، شرایط فعلی کشور و مسائل مربوط به فرایند صلح مصاحبه کردیم.

کنندگان ویژه کشورهای شرکت کننده در این نشست در تلاش برای احیای گفت و گوهای صلح افغانستان و یافتن یک سازش پیش از ضرب الاجل اول مه (11 اردیبهشت) مهلت مشخص شده در توافق نامه ترامپ با طالبان، جمع شدند.

امریکا، روسیه، چین و پاکستان در نشست ماه قبل اظهار داشتند که از احیای امارات اسلامی در افغانستان پشتیبانی نمی کنند و از حکومت و شورای عالی مصالحه ملی خواستند که به گونۀ علنی با کننده گان طالبان دربارۀ یک راه حل سیاسی از راه مذاکره به نتیجه برسند.

طالبان و آمریکا در اسفند سال 98 در دوحه پایتخت قطر توافقنامه صلح را به امضاء رساندند و قرار بود طبق این توافقنامه آمریکا تمام نیروهای خود را تا اول ماه مه (11 اردیبهشت) از افغانستان خارج کند.

دولت بایدن با نادیده دریافت توافقنامه دوحه در هفته های گذشته اظهار داشت که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان در 11 سپتامبر سال جاری انجام خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1168

به "خبرنگاران نشست صلح افغانستان در دوحه برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نشست صلح افغانستان در دوحه برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید