شیخک های دست نشانده آمریکا در خلیج فارس به گوشمالی احتیاج دارند

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، امروز شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به بحث و رای می گذارد. این پیشنهاد با مفاد تعهداتی که در برجام آمده است در تناقض است. چین و روسیه به عنوان دو کشور دارای حق وتو پیشاپیش اعلام نموده اند که این پیشنهاد را وتو خواهند کرد.

شیخک های دست نشانده آمریکا در خلیج فارس به گوشمالی احتیاج دارند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، شورای همکاری خلیج فارس، شامل شش کشور عربی کویت، عربستان، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان، با ارسال نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران شدند. این نامه با امضای نایف فلاح مبارک دبیرکل شورای مزبور ارسال شده است. در این نامه آمده است با توجه به اینکه ایران در راستای تسلیح و تجهیز گروه های فرقه گرا در منطقه حرکت می نماید و ایران از زمان صدور قطعنامه شماره 2231 سال 2015 از دخالت در امور همسایگان دست برنداشته است از این رو برداشته شدن محدودیت های تسلیحاتی ایران مناسب نیست مگر اینکه ایران از فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه و تجهیز گروه های مورد حمایت خود دست بردارد و از این رو تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای تضمین امنیت منطقه و جهان لازم است!

از آنجا که 6 کشور عضو این شورا بار ها نشان داده اند که در موضع گیری ها و عملکرد های منطقه ای و فرا منطقه ای از خود هیچ اراده ای ندارند و تا به امروز در همه موارد - بدون استثناء - با سازی که آمریکا کوک نموده است رقصیده اند! چرایی اتخاذ این موضع خصمانه را باید در نقطه دیگری بیرون از اراده شیوخ عیاش و بی اراده جست وجو کرد.

بیانیه 6 کشور دست نشانده خلیج فارس با این منظور به آن ها دیکته شده است که آمریکا بعد از ناکامی در تصویب پیشنهاد خود مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس به عنوان کشور های همسایه ایران استناد نموده و اعلام کند که همسایگان ایران هم نگران قدرت تسلیحاتی این کشور بوده و خواهان تمدید تحریم هستند!

در همین زمینه لازم به ذکر است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در پیغامی توئیتری از نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت و مواضع خصمانه این شورا علیه ایران استقبال کرد.

پمپئو در این پیغام توئیتری نوشت: نامه شورای همکاری خلیج فارس به شورای امنیت سازمان ملل برای درخواستِ تمدید تحریم تسلیحاتی ایران یک بیانیه متهورانه است!

در همین حال، آقای بهاروند معاون وزیر خارجه کشورمان اظهار داشت که نامه شورای همکاری جعلی است! و شرح نداد اگر این نامه جعلی است اولاً چرا آقای موسوی سخنگوی وزارت خارجه ارسال آن را تائید نموده و می گوید شورای موسوم به همکاری خلیج فارس به سخنگوی بعضی کوته فکران داخل شورا و خارج منطقه مبدل شده و دبیرخانه شورا نیز با تأثیر از سیاست ها و رفتار های اشتباه و مخرب بعضی اعضای آن، بلندگوی ایران ستیزان شده است؟! ثانیاً چرا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ارسال آن را به شورای امنیت سازمان ملل تائید نموده و از این شورا تقدیر می نماید؟! و از همه مهم تر اینکه چرا خود شورای موسوم به همکاری خلیج فارس آن را تکذیب نمی نماید؟!

انتظار این بود و هنوز هم هست که وزارت خارجه کشورمان در صندلی مسئول سیاست خارجی ضمن محکوم کردن صریح و سریع این اقدام خصمانه شیخک های توسری خور آن سوی خلیج فارس برای مقابله با این اقدام خصمانه دست به کار گردد و به عنوان مثال، از آنجا که 6 (به اصطلاح کشور) حاشیه خلیج فارس با موضع اخیر خود مصداق کشور های متخاصم تلقی می شوند، ایران می تواند با استناد به مواد 14 تا 23 کنوانسیون 1958 ژنو و مواد 17 تا 37 کنوانسیون 1982 جامائیکا، کشتی های عبوری آن ها را بازرسی کند و در صورتی که حامل تسلیحات بودند به آن ها اجازه عبور ندهد. چرا وزارت خارجه کشورمان از این امکان قانونی خود برای تنبیه شیخک های دست نشانده آمریکا در خلیج فارس استفاده نمی نماید؟!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 654

به "شیخک های دست نشانده آمریکا در خلیج فارس به گوشمالی احتیاج دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیخک های دست نشانده آمریکا در خلیج فارس به گوشمالی احتیاج دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید