درمان دیابت با کپسول هوشمند

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، تزریق روزانه انسولین برای صدها میلیون نفر مبتلابه دیابت دردسرساز است و بلعیدن یک قرص خوراکی روشی بسیار آسان تر محسوب می گردد و اکنون محققان دانشگاه نیویورک ابوظبی (NYU) روش جدیدی برای قرار دادن انسولین در کپسول هایی ایجاد نموده اند که می تواند به وسیله معده به جریان خون منتقل و در زمان احتیاج در بدن آزاد گردد.

درمان دیابت با کپسول هوشمند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بیماری دیابت با سطوح متناقض انسولین، هورمون تنظیم نماینده سطح گلوکز در خون، شناسایی و به طور معمول این بیماری با تزریق های زیر جلدی منظم از انسولین کنترل می گردد، اما ممکن است استفاده از انسولین برای خود بیماران سخت باشد و باعث گردد بعضی از افراد از میزان دوز دارو مورد احتیاج مصرفی صرف نظر نمایند.

روشی مناسب در این مورد استفاده از قرص انسولین است که متاسفانه توسعه این نوع سیستم بسیار مشکل است. انسولین یک مولکول شنماینده است که قبل از اینکه درمان جادویی داشته باشد، به سرعت در معده تجزیه می گردد. بنابراین بیشتر چالش دانشمندان یافتن راه هایی برای بسته بندی انسولین است تا به حدی زنده بماند که بتواند در دیواره روده نفوذ کند و وارد جریان خون گردد.

در حال حاضر، محققان در NYU ابوظبی سیستمی ایجاد کردند که این کار را انجام می دهد. این گروه آنچه را که نانوذرات چارچوب آلی پیوند خوراکی وابسته به ایمن (nCOF) نامیدند در کپسول ایجاد کردند. در این کپسول ها با یاری صفحات نانو از انسولین در برابر محیط نامساعد معده محافظت و سپس به وسیله روده به جریان خون راه پیدا می نمایند.

هنگامی که nCOF ها در خون قرار بگیرند، می توانند به طور اتوماتیک سطح انسولین بیمار را کنترل نموده و فقط در صورت احتیاج دارو را آزاد نمایند. مکانیزم موجود در آن کاملا هوشمندانه است. گلوکز یک مولکول کوچک است که در منافذ موجود در nCOF گنجانده می گردد و با افزایش سطح گلوکز به ذرات نانو فشار وارد می گردد، جایی که انسولین در آن موجود است. این روش به وسیله دیگری نیز موثر واقع شده است؛ با کاهش دوباره سطح گلوکز خون، ترشح انسولین آن نیز کند می گردد.

فرح بنیتو، محقق اصلی این تحقیق می گوید: این روش بر موانع موجود در استفاده از قرص های حاوی انسولین غلبه نموده و با استفاده از نانوذرات nCOF مملو از انسولین توانستیم از آنها در برابر محیط معده دفاع و همچنین نسبت به افزایش گلوکز نیز واکنش ایجاد کنیم. این فناوری واکنش سریع به افزایش قند در خون نیز می باشد و از مصرف بیش از حد انسولین نیز جلوگیری می نماید و به طور چشمگیری باعث بهبود رفاه بیماران دیابتی می گردد.

در آزمایش های اجرا شده روی موش های دیابتی، تعیین شد که nCOFs ظرف دو ساعت پس از بلعیدن نانوذرات، سطح گلوکز خون موش ها را به حد طبیعی برمی گرداند.

روش های دیگر تحویل انسولین خوراکی در حال توسعه است، دو روش Oramed و HDV-I قبلا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده اند اما همچنان روش میکروسوزن هایی که مستقیما انسولین را به دیواره روده تزریق می نمایند، جهت منحصر به فردتری طی می نمایند.

این گروه اظهار کرد: سیستم جدید nCOF چند مزیت دارد؛ انسولین نه تنها با موفقیت به وسیله جهت دستگاه گوارش حفظ می گردد، بلکه اولین موردی است که می تواند افزایش قند خون را هدف قرار دهد. به علاوه، نانوذرات ظرفیت بالایی برای ذخیره انسولین دارند که حدود 65 درصد وزن آنهاست.

مطمئنا برای آنالیز اینکه آیا این منافع به انسان منتقل می گردد، کار بیشتری لازم خواهد بود. اما با این وجود یک پیشرفت امیدوارنماینده محسوب می گردد.

نتایج این تحقیق در مجله Chemical Science منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1076

به "درمان دیابت با کپسول هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان دیابت با کپسول هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید