سال 99 با شدیدترین فشار تحریمی سپری شد ، درآمدهای نفتی این سال معادل 10 درصد میانگین 10 ساله قبلی بود

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، خبرگزاری خبرنگاران-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: دولت آینده برای پایداری منابع درآمدی خود باید به سمت تقویت پایه های مالیاتی برود و با اتکا به آن کشور را مدیریت کند.

سال 99 با شدیدترین فشار تحریمی سپری شد ، درآمدهای نفتی این سال معادل 10 درصد میانگین 10 ساله قبلی بود

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛داود بهبودی امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: شروع دولت در سال 92 با شرایط خاصی از لحاظ مالی، اجتماعی و سیاسی روبرو و فشار تحریمی، موج تورمی، اختلالات بازارهای مختلف، انتظارات تورمی، کاهش عایدیهای نفتی و سایر چالش ها موجب بروز نابسامانی های مالی در کشور شد.

وی اضافه نمود: سال 99 با شدیدترین فشار تحریمی سپری شد و عایدیهای نفتی این سال معادل 10 درصد میانگین 10 ساله قبلی بود یعنی اگر سالانه حدود 45 میلیارد دلار از محل فروش نفت به بودجه یاری می شد در سال گذشته از این محل حدود پنج تا 6 میلیارد دلار وصول شد.

توزیع دو هزار و 150 میلیارد تومان برای طرح های آذربایجان شرقی در امسال

بهبودی گفت:درامسال بر اساس مصوبات شورای برنامه ریزی یک هزار و 650 میلیارد تومان و از محل تبادل ملی هم 500 میلیارد تومان برای اجرای طرح ها و پروژه ها در سطح دستگاه های اجرایی استان توزیع شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اعتبار پروژه های ملی استان را علاوه بر پروژه های استانی خواند و گفت: در امسال حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان هم برای این پروژه ها هزینه می گردد که بعضی از آن ها در قالب طرح های سراسری اجرا می گردد.

این اقتصاددان یادآور شد: هر سال حداقل حدود پنج هزار میلیارد تومان از منابع ملی و استانی در بخش های عمرانی دولتی استان هزینه می گردد و تخصیص اعتبارات امسال نسبت به سال گذشته بهتر بوده و در بعضی موارد تا حدود 70 درصد تخصیص یافته در سال 98 به طور میانگین 35 درصد تخصیص اعتبار صورت گرفته است.

هزینه کرد 16 هزار میلیارد تومانی دولت در استان در سال 1400

بهبودی توضیح داد: در سال 1400 حدود 6 هزار میلیارد تومان پیش بینی وصول عایدی شده است درحالی که مجموع اعتبارات هزینه ای و عمرانی دولت در استان حدود 16 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

بهبودی، ادامه داد: مجموع اعتبارات موجود در استان تحت عناوین اعتبارات استانی، اعتبارات توازن، ردیف های متغیر، ردیف های ملی و سایر عناوین است که در قالب قوانین بودجه سالانه در توزیع اعتبارات لحاظ می گردد.

وی اضافه نمود: اعتبارات از منابع مختلف تامین می گردد و در بیش از 80 درصد بودجه های عمرانی کشور در قالب پروژه های ملی و ردیف های متمرکز توزیع شده و کمتر از 20 درصد به اسم ردیف های استانی توزیع می گردد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: بخش عمده پروژه های استان شامل سدها، راه آهن، مترو، آزادراه ها و جاده های بین شهری بوده که اعتبار آن ها در قالب اعتبارات ملی تخصیص می یابد.

بهبودی ادامه داد: در بخش زیر بنایی مانند راه، زیرساخت های سلامت، شبکه درمان و بیمارستان کارهای خوبی در هشت سال گذشته در استان انجام شده است اما هنوز در بحث زیرساخت های انرژی، استان با استاندارها و ظرفیت ها فاصله دارد.

وی با بیان اینکه در زمینه فراوری و انتقال برق کمبودهایی در استان وجود دارد، گفت: برنامه هایی برای توسعه در این بخش وجود دارد که از جمله شامل احداث یک نیروگاه در بناب بوده و خطوط انتقال و نیروگاه های فراوری برق استان باید ترمیم و تقویت گردد.

احتیاج اعتباری 400 میلیارد تومانی سد شهید مدنی برای تکمیل

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به احداث سد خداآفرین به اسم بزرگترین سد استان و سایر سدها، گفت: هنوز 2 سد شهید مدنی در اطراف تبریز و شهریار میانه به بهره برداری نرسیده است و فرایند احداث آن ها ادامه دارد.

بهبودی اذعان داشت: با وجود اینکه در چندین سال گذشته اعتبار خوبی برای سد شهید مدنی تزریق نشده ولی با تامین حدود 400 میلیارد تومان از سوی دولت یا بخش خصوصی می توان آن را تکمیل کرد.

وی در مورد آخرین شرایط راه آهن میانه-تبریز هم ابراز داشت: شرکت پیمانکار قول داده تا انتها تیر ماه بهره برداری تا ایستگاه خاوران را انجام دهد اما اگر این ایستگاه به تبریز وصل نگردد برای ما به معنای به بن بست رسیدن این راستا است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: میانگین رشد مالی کشور در 10 سال اخیر با توجه به نوسانات مختلف و رشدهای منفی و مثبت آن در این سال ها حدود صفر درصد بوده است؛ بنابراین نباید انتظار داشت در این بازه زمانی شاخص های رفاه و برخورداری در سطح جامعه به شکل میانگین تحول عجیبی داشته و یا توقعات مردم را برآورده کند.

دولت آینده برای برای اصلاح ساختار مالی ایده داشته باشد

بهبودی با اشاره به فشار مالیاتی بیشتر بر روی بخش صنعت گفت: دولت آینده برای پایداری منابع عایدیی خود باید به سمت تقویت پایه های مالیاتی برود تا سرجمع عایدیهای مالیاتی خود را افزایش دهد و با اتکا به آن کشور را مدیریت کند.

بهبودی، با تاکید بر لزوم تقویت سرمایه گذاری در دولت نو، اضافه نمود: احتیاجمند استفاده از سرمایه گذاری های خارجی در کشور هستیم تا از این ظرفیت برای توسعه بخش های مختلف استفاده گردد تا شاهد توسعه مالی، افزایش اشتغال جوانان و امیدآفرینی در جامعه شد.

وی یادآوری کرد: دولت آینده برای بهبود شرایط موجود باید برای اصلاح ساختار مالی ایده داشته باشد، اقدامات روبنایی انجام دهد و نحوه تعاملات با دنیا را تغییر دهد و در این زمینه احتیاجمند تغییر بعضی پارادایم ها (الگوواره ها) است.

بهبودی، ادامه داد: دولت نو باید با استفاده از تجربه 40 ساله نظام و استفاده از تجارب کشورهای دیگر برای رشد شاخص های برخورداری جامعه الزامات آن را فراهم کند و رویکردهای نوینی پیش بگیرد.

سامانه SDI تحولی بنیادین در نظام برنامه ریزی

در ادامه، پرویز محمدزاده، معاون توسعه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، گفت: با پیاده سازی پروژه) SDI سامانه زیرساخت داده های مکانی) تحولی بنیادین در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری استان و کشور رخ خواهد داد.

وی اضافه نمود: اکنون در این سامانه، بسیاری از لایه های اطلاعاتی از جمله اطلاعات سند آمایش استانی و جهت گیری ها برای توسعه بارگزاری شده است. دستگاه های زیادی در حال ملحق شدن به این سامانه هستند که اگر تمامی دستگاه های استان اطلاعات خود را در این سامانه وارد نمایند، تصمیم گیری در سطح کلان استان بر اساس این سامانه و ملاحظات آمایش می تواند درصد تحقق اهداف و برنامه های آمایش را بالا ببرد.

در زمینه مدیریت و کنترل پروژه، پیشرفت چندانی نداشتیم!

در ادامه شاهین فتحی، معاون امور هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، گفت: علارغم تمامی تحولات و پیشرفت ها، در زمینه مدیریت و کنترل پروژه، پیشرفت چندانی نداشتیم چون این بحث یک علم نوینی است که طی دو دهه اخیر در دنیا مطرح شده است.

وی اضافه نمود: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان همیشه ناظر بر حسن اجرای پروژه ها بوده و اکنون می توان گفت که بالای 95 درصد پروژه های استان، انحراف کمتری نسبت به اهداف مدنظر داشته اند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1227

به "سال 99 با شدیدترین فشار تحریمی سپری شد ، درآمدهای نفتی این سال معادل 10 درصد میانگین 10 ساله قبلی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 99 با شدیدترین فشار تحریمی سپری شد ، درآمدهای نفتی این سال معادل 10 درصد میانگین 10 ساله قبلی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید