سعی کردم رستم و رخش به واقعیت نزدیک باشد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، فردین اسفندیاری در گفتگو با خبرنگار خبرنگاران در خراسان رضوی، با بیان اینکه اثر رستم و رخش مجسمه ای بود که دو سال پیش طرح آن در فراخوانی کشوری پذیرفته شد و برای اجرای آن چیزی حدود سه ماه زمان و نتیجه بسیار عالی و در توس نصب شده است، شاگردی در محضر پدرش را مهم ترین انگیزه شروع کار حرفه ای مجسمه سازی دانست.

سعی کردم رستم و رخش به واقعیت نزدیک باشد

وی گفت: پدر نیز مشغول حرفه مجسمه سازی هستند و در ایامی که من در محضر ایشان شاگردی می کردم به غیر از ساخت سفارش ها برای مجموعه شخص خود مجسمه هایی از شخصیت های اسطوره ای مانند رستم و اسفندیار را تصویرسازی می کردند.

این هنرمند مجسمه ساز با بیان اینکه من نیز مانند پدر به ساخت مجسمه هایی با هیبت علاقه خاصی دارم و منشاء ساخت آثارم به ویژه اثر رستم و رخش از افکار پدر گرفته شده و به عبارتی پدر الگوی من در ساخت تمام آثارم است، افزود: از ابتدای آغاز کار و در دوران کودکی هنگام کار با پدر سوال های زیادی در خصوص شخصیت هایی که ایشان تصویرسازی می کردند، می پرسیدم و پدر نیز در ادامه داستان این شخصیت ها را برای من تعریف می کردند و علاقه من به این داستان ها باعث شد کار ادامه پیدا کند و من نیز مانند پدر حرفه مجسمه سازی را پیش گیرم.

فردین اسفندکمک که اصالتا آذری است اما به مشهد مهاجرت کرده و ساکن این شهر است، گفت: زمانی که فراخوانی در این حوزه داده شد، فرصت را مغتنم شمرده و برای حس خوبی که نسبت به این کار داشتم، فعالیت را آغاز و ماکتی را اجرا کردم که در داوری نهایی فراخوان به تایید رسید و پس از تایید اجازه داده شد تا کار در ابعاد اصلی ساخته شود.

این هنرمند مجسمه ساز در خصوص محل نصب مجسمه رستم و رخش افزود: پس از تایید نهایی کار زمان به انتخاب محل نصب اثر رسید و در بازرسی هایی که برای محل نصب در آن زمان انجام شد، محل فعلی اثر در ابتدای بلوار شاهنامه نهایی شد و تصمیم گرفتیم با یک تغییر رویکرد در پایه کار که طراحی آن نیز توسط یکی از اعضای گروه انجام شد، زشتی ورودی آرامگاه گرفته شود و کاری فاخر به نمایش درآید.

اسفندکمک ادامه داد: لازم به ذکر است که در بررسی های اجرا شده و همکاری مسئولان وقت ساخت این اثر نهایی شد و پس از انتخاب محل نصب مجسمه ارتفاعی 5.5 متری بر روی پایه ای 5 متری برای فضای بررسی شده، مد نظر گرفته شد و به عقیده من اندازه ای کاملا مناسب بود.

وی در خصوص متریال به کار رفته در ساخت این اثر گفت: این مجسمه در کارگاه و با متریال فایبرگلاس ساخته شده و بر روی آن پتینه برنزی کار شده است؛ در آن زمان با توجه با محدود بودن زمان تحویل این کار، امکان ساخت آن با برنز وجود نداشت. البته امیدوارم که این برنز شدن این مجسمه محقق شود. با اینکه کار به صورت کامل با برنز ساخته نشده است اما پتینه کاری های برنزی آن حس و حال برنز را به بیننده خود القا می کند و این کار موفقیت اثر را به دنبال دارد.

اسفندکمک ادامه داد: ساخت و نصب این مجسمه با توجه به موضوعیتی که دارد، یکی از کارهای پر سر و صدای من بود. پس از انقلاب که ساخت چنین آثاری کمتر شده بود برای مردمی که به این شخصیت ها علاقه دارند و نیاز می دانند که قهرمان ملی شان به تصویر کشیده شود کاری جدید و ارزشمند بود.

وی مدعی شد: با توجه به تغییرات و اتفاقاتی که در مدیریت جدید شهری مشهد رخ داده بود، این امکان و فضا به تمامی هنرمندان کشور داده شد تا حس درونی شان را نسبت به شخصیت های تاریخی و ملی هویدا کنند و آن را به تصویر بکشند.

این مجسمه ساز افزود: به همین دلیل کیفیت آثار کار شده متناسب با شخصیت های مورد نظر بالا رفت و این اتفاق باعث شد مردم با دیدن این گونه آثار حس غرور را دوباره تجربه کنند. با نصب این مجسمه هنوز هم از این اثر و ساخت آن صحبت می شود که برای من حس افتخار را به دنبال دارد.

اسفندکمک در خصوص بازخورد ساخت مجسمه رستم و رخش تشریح کرد: زیباترین بازخوردی که من از ساخت این اثر داشته ام این جمله بوده است، رستمی که در این اثر به تصویر کشیده شده، همان رستمی است که تمام دوست دارانش تصور می کنند.

وی در خصوص ظرافت به کار رفته در این اثر اظهار کرد: در این حرفه بحث ساخت دو بخش را شامل می شود؛ یک بخش جنبه هنری و بخش دیگر جنبه مطالعاتی آن است. جنبه هنری اثر که فیگور روی اسب را شامل می شود بر اساس کلیت ها و ذهنیت هایی که در ذهن داشتم، پیش رفت و در جلسه هایی که با دکتر یاحقی و دکتر راشد محصل داشتیم برای نزدیک شدن اثر به واقعیت بسیار از راهنمایی های این دو نفر استفاده کردیم.

این هنرمند مجسمه ساز افزود: در نهایت ما بر اساس نظرات این دو استاد دانشگاه، پوشش ها، گرز، کلاهخود و ... را تغییر دادیم و از نظرات آن ها در برخی از بخش ها که نیاز بیشتری به توضیح و کمک داشتیم، استفاده کردیم و به ماکت اصلی کار رسیدیم. در نهایت اصل کار از روی ماکتی که از چند فیلتر عبور کرده بود، ساخته شد و می توان گفت که ظرافت های اثر از این موارد نشات گرفته است.

اسفندکمک گفت: من برای تمام کارهایی که انجام می دهم، ارزش قائل هستم و اینکه می بینم پس از سال ها مجدد به اثر پرداخته می شود، راضی می شوم. البته حفظ و نگهداری از اثر نیز برای من بسیار ارزشمند بوده و حس خوبی را به من منتقل می کند و با توجه به اینکه این اثر با متریال ماندگاری ساخته نشده است، اگر به خوبی محافظت شود مدت زمان زیادی پابرجا خواهد ماند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اثر جدید در دست ساخت ندارم و متاسفانه توفیق نداشتم که امسال اثری از من در جلوخان فردوسی نصب شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1140

به "سعی کردم رستم و رخش به واقعیت نزدیک باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعی کردم رستم و رخش به واقعیت نزدیک باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید