سهام ارزشی و سهام رشدی ؛ کدام انتخاب بهتری است ؟

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، سهامی که قیمت آن نسبت به مواردی مانند جریانات نقدی، بازدهی، سود نقدی یا ارزش دفتری پایین تر از میانگین آن ها در بازه زمانی معین باشد، سهام ارزشی نامیده می گردد.

سهام ارزشی و سهام رشدی ؛ کدام انتخاب بهتری است ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل خبرنگاران ، سهامداران بازار سرمایه همچون سایر سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری باید مجموعه ای از آموزش ها را فرا بگیرند. این روزها فعالیت در بورس بیش از هر زمان دیگری به دغدغه گروهی از افراد تبدیل شده است، به همین دلیل قصد داریم شما را با یکی از مفاهیم بازار سرمایه آشنا کنیم.

سهام ارزشی

سهام ارزشی، سهامی که قیمت آن نسبت به مواردی مانند جریانات نقدی، بازدهی، سود نقدی یا ارزش دفتری پایین تر از میانگین آن ها در بازه زمانی معین است، به عبارت دیگر می توان گفت که این سهام در بازار قیمت پایین تری نسبت به ارزش ذاتی خود دارند.

برای مشخص این ارزش ذاتی، از روش های ارزشیابی مختلفی استفاده می گردد که بر اساس متغیرهای بنیادی است.

همچنین نکنته حائز اهمیت در این بخش اینکه برای تشخیص سهام ارزشی می توان به نسبت p/e سهم توجه کرد و در صورتی که سهم دارای p/e کمی باشد یا کمتر از ارزش دفتری خود معامله شوند آن را می توان جزو سهام های ارزشی دانست.

سرمایه گذاران برای انتخاب سهام ارزشی، به ارزش روز این سهام توجه می نمایند و انتظار رشد چشمگیری از سهم ندارند به گونه ای که این سهام نسبت به سهام رشدی از حاشیه اطمینان بیشتری برخوردار هستند.

سهام ارزشی مربوط به شرکت هایی است که از نظر سودآوری مطلوب هستند، اما هنوز بازار به ارزش واقعی آن ها پی نبرده بنابراین سرمایه گذاران به امید این که در آینده ارزش واقعی این سهام کشف گردد و قیمت آن ها افزایش یابد در آن ها سرمایه گذاری می نمایند.

معیارهای بنیادی مانند بازدهی، سود نقدی، ارزش دفتری و سایر معیارهای سهام ارزشی در مقایسه با معیارهای مشابه در سایر سهام کمتر بوده و با قیمت هایی ارزان تر معامله می گردد.

ویژگی های سهام ارزشی

برای شناسایی شرکت های دارای سهام ارزشی، عوامل متعددی وجود دارد که در ادامه به بعضی از این عوامل اشاره می کنیم.

1- سهام ارزشی دارای بازدهی، سود نقدی، ارزش دفتری یا دیگر متغیرهای اقتصادی، کمتر از سایر سهام هم صنعت خود هستند، به عبارت دیگر با آنالیز متغیرهایی مانند p/e، این سهام ها ارزان به حساب می آیند.

2- سهام ارزشی، شرکت هایی هستند که از نظر بنیادی شرایط مطلوبی دارند اما بازار، قیمت آن ها را از ارزش ذاتی خود پایین تر نگه داشته.

3- نسبت قیمت به سود یا p/e سهام ارزشی پایین.

4- نسبت سود تقسیمی به قیمت یا d/p سهام ارزشی بالا.

5- همچنین در سهام ارزشی، نسبت فروش به قیمت سهم یا p/s و نسبت ارزش دفتری دارایی ها به ارزش بازار یا b/p، بالا است.

سهام رشدی

سهام رشدی را می توان گفت برعکس سهام ارزشی است به گونه ای که قیمتش نسبت به جریانات نقدی، بازده و همچنین سود نقدی و یا ارزش دفتری بیشتری معامله می گردد. به عبارت دیگر سهام رشدی سهامی هستند که قیمتی بالا نسبت به جریانات درآمدی و سود نقدی خود دارند یا این که بیش از ارزش ذاتی خود، قیمت گذاری شده اند. به دلیل این که این سهام در دوره ای رشدی بیشتر از میانگین داشته اند، بازار انتظار دارد که هم اکنون نیز این سهام، رشدی سریع تر از میانگین خود داشته باشند.

بنابراین پیش بینی می گردد که درآمد شرکت هایی که سهام رشدی دارند، نسبت به میانگین بازار بیشتر بوده و عملکرد بهتری نیز در بازار داشته باشند.

سهام رشدی بیشتر برای شرکت هایی است که هنوز به مرحله بلوغ خود نرسیدند و اغلب سود نقدی پرداخت نمی نمایند؛ زیرا سود شرکت را مجدد در پروژه های سرمایه گذاری خود، قرار می دهند. به همین دلیل فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری هستند و سرمایه گذاران آن ها از رشدهای آینده این نوع شرکت ها منتفع می شوند. این شرکت ها قابلیت بالایی در رشد دارند و میزان رشد آن ها به طور معمول از حد متوسط فراتر است. اندازه گیری رشد شرکت ها با متغیرهایی مانند افزایش میزان فروش و سود انجام می گردد. بنابراین سرمایه گذاران سهام رشدی از افزایش سود و قیمت سهم شرکت، بازدهی کسب می نمایند.

ویژگی های سهام رشدی

با توجه به تعریف سهام رشدی، متوجه شدیم که این سهام ها دارای ویژگی های خاصی هستند به گونه ای که برای تشخیص سهام رشدی از سایر سهام باید به موارد زیر در رابطه با این سهام دقت کرد.

1- سهام رشدی هم از نظر تاریخی و بر اساس سوابق عملکرد گذشته خود و هم از نظر آینده و بر اساس پیش بینی ها، دارای رشد بالایی هستند. در واقع این سهام بر اساس گذشته خود، انتظار رشد بالایی در آینده دارند.

2- قیمت های پیش بینی شده توسط تحلیلگران برای سهام رشدی بسیار بالا است. این سهام نسبت به سایر سهام دارای رشد چندین برابری هستند.

3- شرایط سودآوری سهام رشدی می تواند شرایط آینده آن ها را نشان دهد. توجه به سود سالانه قبل از اقتصادیات، فروش، eps و … باید عملکرد بسیار بهتری را نسبت به دیگر سهام و صنعت نشان دهد،به طوری که باید انتظار ارقامی بسیار بالا در حاشیه سود سهام شرکت های رشدی نسبت به صنعت خود داشت.

4- آنالیز میزان بازده حقوق صاحبان سهام یا ROE یکی دیگر از متغیرهایی است که برای تشخیص سهام رشدی باید در نظر گرفته گردد.

سهام رشدی یا سهام ارزشی؟

انتخاب بین دارایی های اقتصادی، اوراق بهادار و سهام همیشه یکی از دغدغه های سرمایه گذاران است. این که در دوره های زمانی مختلف، با توجه به ریسک و بازدهی های مورد انتظار کدام یک انتخاب گردد، در میزان سود کسب شده بسیار اهمیت دارد. با توجه به توضیحاتی که عنوان کردیم، سهام های ارزشی دارای ریسک سرمایه گذاری بسیار کمتری به نسبت به سهام های رشدی دارند.

سهامداران سهام ارزشی انتظار رشد چشمگیر یا تغییرات بالا از این سهام ندارندبه گونه ای که این سهامداران سهام ارزشی را در زمانی که قیمت پایینی دارند به امید این که در آینده، به قیمت واقعی خود برسد، خریداری می نمایند.

بنابراین سرمایه گذاران با توجه به تحمل و پذیرش ریسک خود می توانند بین سهام ارزشی و سهام رشدی انتخاب نمایند. همچنین می توان برای متنوع سازی سبد سرمایه گذاری و مدیریت ریسک، درصدی از هر دو نوع سهام را در پرتفوی سرمایه گذاری نگه داشت تا نتایج بهتری نصیب سرمایه گذاران گردد.

زمان مناسب برای سرمایه گذاری در سهام رشدی معمولا زمانی است که بازار وضع مطلوبی دارد و اقتصاد رو به بهبود است و یا این که ارزیابی قیمت سهام معقولانه صورت می گیرد. در این زمان، سودآوری شرکت ها در حال افزایش است. اما در مقابل، زمانی که بازار در رکود به سر می برد و یا ارزیابی منطقی از قیمت سهام وجود ندارد، سرمایه گذاری در سهام ارزشی معقول است. بنابراین با توجه به این که در برهه های زمانی مختلف، بازار با نوسان روبرو می گردد و دوره های رشد و رکود دارد، میزان سرمایه گذاری در سهام ارزشی و رشدی تغییر یابد. تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری (پرتفوی سرمایه گذاری) در این جا نیز اهمیت پیدا می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 846

به "سهام ارزشی و سهام رشدی ؛ کدام انتخاب بهتری است ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام ارزشی و سهام رشدی ؛ کدام انتخاب بهتری است ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید