صنعت آی تی دنیا 4 تریلیون دلاری می گردد

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، شیوع کرونا عملاً زمینه ساز رشد پذیرش محصولات دیجیتال در دنیا شد و با اینکه 2020 سالی بسیار سخت بود ولی بسیاری بر این باورند که در 2021 شاهد شکوفایی و چشم انداز مثبت صنعت آی تی در دنیا خواهیم بود.

صنعت آی تی دنیا 4 تریلیون دلاری می گردد

طبق پیش بینی مؤسسه تحقیقاتی گارتنر، میزان سرمایه گذاری در صنعت آی تی در سال 2021 به 4.1 تریلیون دلار خواهد رسید که نشان از رشد8.4درصدی نسبت به سال 2020 دارد و می توان گفت که این صنعت به دوران پیش از کرونا بازخواهد گشت.اما این موضوع برای همه کشورها و مناطق جهان صدق نمی کند و بعضی مناطق ازجمله امریکای لاتین باید برای بهبود کامل شرایط آی تی خود تا سال 2024 صبر نمایند.

سیگنال های مثبت حوزه آی تی

بیش از یک سال از وقوع پاندمی کووید 19 درجهان می گذرد و شاید بتوان گفت صنعت آی تی در خط مقدم مقابله با این ویروس مرموز قرار گرفته است؛ صنعتی که مردم را با دورکاری، آموزش از راه دور، خرید آنلاین و... مأنوس کرد و عملاً تا حدودی جلوی شیوع بیشتر کرونا را در جهان گرفت؛ درحالی که با شروع واکسیناسیون درجهان بسیاری از کشورها کوشش می نمایند زندگی خود را به دوران پیش از کرونا نزدیک نمایند محققان مؤسسات پژوهشی به دنبال برآوردهایی از شرایط بهبود این صنعت در جهان هستند. البته باید گفت بیشتر محققان رشد مثبت سرمایه گذاری در همه حوزه های آی تی در جهان تا سال 2022 را پیش بینی می نمایند.

طبق پیش بینی گارتنر، میزان سرمایه گذاری در سال 2021 در حوزه آی تی به4.1تریلیون دلار می رسد درحالی که در سال 2020 نسبت به سال 2019 شاهد کاهش2.2درصدی میزان سرمایه گذاری جهانی در این صنعت بودیم چراکه مدیران کمپانی ها بیشتر ترجیح می دادند در شرایط کرونا که منجر به دورکاری کارمندان در بیشتر نقاط جهان، تحصیل، خرید آنلاین و... شد در نوآوری ها و تکنولوژی هایی با مأموریت حیاتی هزینه نمایند.

حالا به نظر می رسد مدیران جهان عزم خود را جزم نموده اند تا در سال 2021 گام هایی برای بهبود این شرایط بردارند. جان-دیوید لاولاک معاون برجسته تحقیقات در مؤسسه گارتنر دراین باره گفت: سال گذشته کمپانی های مختلف در جهان میزان هزینه برای توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات خود را به نحو چشمگیری افزایش دادند تا بتوانند ظرف چند هفته نیروی کار خود را از راه دور فعال نمایند اما پیش بینی می شود در سال 2022 در همه بخش های آی تی شاهد رشد باشیم؛ بیشترین افزایش سرمایه گذاری به وسایل دیجیتال با رشد 11درصدی مربوط می شود و پس از آن هم نرم افزارهای شغلی با رشد 10.8درصدی قرار دارند چراکه کارفرمایان و سازمان ها تمرکز خود را به تأمین محیط های کاری پربازده و نوآورانه برای نیروی کار خود معطوف نموده اند.

شرایط آی تی امریکای لاتین

هرچند میزان هزینه برای توسعه آی تی و صنعت فناوری گامی روبه جلو محسوب می شود و در مجموع کشورهای جهان تصمیم گرفته اند تا سرعت بیشتری به بهبود شرایط این حوزه بدهند و خود را آماده دوران پساکرونا نمایند اما کشورهایی هم در جهان هستند که چندان نمی توان نسبت به شرایط آنها خوشبین بود. درحالی که بعضی کشورها تا خاتمه 2021 احتمالاً صنعت آی تی خود را با سرمایه گذاری های عمده از شرایط دوران کرونا خارج می نمایند اما امریکای لاتین شرایطی مشابه ندارد و پیش بینی می شود که احتمالاً این کار تا سال 2024 طول خواهد کشید. به گفته محققان مؤسسه گارتنر، این منطقه در میان آخرین مناطقی از جهان قرار گرفته که به سطح آی تی پیش از شیوع کرونا بازمی گردند؛ این درحالی است که میزان هزینه و سرمایه گذاری در صنعت آی تی در چین از سال 2019 یعنی قبل از شیوع کرونا پیشی گرفته و انتظار می رود این صنعت در امریکای شمالی و اروپای غربی تا خاتمه 2021 بهبود یابد.

پیش بینی می شـود میزان سرمایه گذاری در صنعت آی تی در امریکای لاتین در سال 2021 نسبت به 2020، افزایش 7.7درصدی داشته باشد که البته در این میان آرژانتین با 10.4درصد، بیشترین رشد را ثبت خواهد نمود. پس از آن مکزیک با پیش بینی رشد 10درصدی در میزان سرمایه گذاری برای صنعت آی تی واقع شده است و رده های بعدی این پیش بینی هم به برزیل، پرو، شیلی و کلمبیا اختصاص می یابد.

گزارش دیگری که توسط کمپانی پژوهشیIDC منتشر شد نیز پیش بینی نموده است برزیل به عنوان عظیمترین بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در امریکای لاتین در سال 2021 رشدی 7درصدی داشته و ارزش بازار آن به 64.4 میلیارد دلار خواهد رسید. البته گفتنی است که بیشترین تمرکز در برزیل بر بخش های امنیت سایبری و سیستم های ابری است و می توان آنها را حوزه های کلیدی در این کشور برای سرمایه گذاری آی تی دانست. در سال 2021، هزینه امنیت سایبری در برزیل بیش از 900 میلیون دلار خواهد بود که 12.5 درصد بیشتر از سال قبل است.

پیش بینی می شود که ارزش سیستم های ابری در برزیل نیز در سال 2021 به 3 میلیارد دلار برسد که نسبت به سال 2020 افزایش 46.5 درصدی دارد و پذیرش هوش مصنوعی نیز قرار است رشد کند.طبق پیش بینی IDC، حدود یک چهارم سازمان های عظیم در برزیل از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده می نمایند و هزینه های هوش مصنوعی در برزیل در سال 2021 به 464 میلیون دلار خواهد رسید.همچنین انتظار می رود فروش تبلت ها و نوت بوک ها در برزیل در سال 2021 به 4.7 میلیارد دلار برسد که 21 درصد بیشتر از سال قبل است و البته 7.3 درصد از کل سرمایه گذاری های آی تی در این کشور را به خود اختصاص می دهد.

رشد سرمایه گذاری در منطقهMena

یکی دیگر از مناطقی که نسبت به آسیا و امریکای لاتین سریع تر به حالت پیش از کرونا بازخواهد گشت، منطقه Mena است. جان-دیوید لاولاک معاون برجسته تحقیقات در مؤسسه گارتنر گفت: اقتصادهای مختلف به گونه ای متفاوت به پاندمی کووید 19 پاسخ دادند. دیجیتالی شدن سریع منطقه Mena بخصوص کشورهای حوزه خلیج فارس پیش از شیوع کرونا شروع شده بود به همین دلیل هم این منطقه نسبت به آسیا و امریکای لاتین سریع تر به حالت پیش از کرونا بازخواهد گشت. مدیران این منطقه در سال 2021 بیشتر بر زیرساخت های نرم افزاری و سرورها سرمایه گذاری می نمایند.

میزان هزینه پیش بینی شده در حوزه آی تی در منطقه Mena(خاورمیانه و آفریقای شمالی) در سال 2021 درمجموع به171میلیارد دلار می رسد. این رقم نشان از رشد 4.5درصدی نسبت به 2020 دارد درحالی که میزان سرمایه گذاری در حوزه آی تی در جهان با رشد 8.4درصدی به 4.1تریلیون دلار خواهد رسید.به گفته وی، به دلیل شیوع کرونا بیشتر پروژه های آی تی دراین منطقه به تعویق افتاده یا متوقف شدند اما انتظار می رود در سال 2021 به موازات بهبود شرایط کشورها و بالاتر رفتن درک کشورها از اکوسیستم دیجیتال، میزان سرمایه گذاری برای آی تی بهبود یابد و این منطقه در دو سال آینده احتمالاً به دوران قبل از کرونا بازخواهد گشت.در سه ماهه نخست 2021 در دوبی پروژه های دوبی هوشمند 2021، ویزای کار از راه دور و سیاست های قانونگذاری مالی جدیدی پایه گذاری شدند که با توجه به آنها، انتظار می رود میزان سرمایه گذاری در تکنولوژی این منطقه تقویت شود و بشدت بالا برود.

در منطقه آسیا-اقیانوسیه نیز مؤسسه IDC پیش بینی رشد سرمایه گذاری در زمینه آی سی تی تا 924میلیارد دلار دارد که رشدی 4.9درصدی را نسبت به سال 2020 نشان می دهد و انتظار می رود تا سال 2024 به یک تریلیون دلار برسد. در این منطقه درسال 2021 جدا از صنایع مصرفی مرتبط با آی تی، بالاترین رشد سرمایه گذاری در صنعت آی تی به صنایع مخابراتی و بانکداری با رشد 29درصدی مربوط می شود.

در اروپا اما میزان سرمایه گذاری در صنعت آی تی بیشتر به امنیت سایبری بازمی شود که پیش بینی می شود این رقم در سال 2021 به 35.6 میلیارد دلار برسد و در این میان، بانکداری بیشترین سرمایه گذاری امنیت سایبری را دریافت خواهد نمود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 1128

به "صنعت آی تی دنیا 4 تریلیون دلاری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت آی تی دنیا 4 تریلیون دلاری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید