عروس دریایی کاوشگر می شود

به گزارش باشگاه فوتبال بارسلونا، عروس دریایی در این آزمایش تنها دو برابر انرژی مصرف کرد و این نشان می دهد که این دستگاه باعث می شود کاوش این موجودات ارزش و کارایی بیشتری داشته باشد.

عروس دریایی کاوشگر می شود

دانشمندان با اتصال یک پروتز به بدن عروس های دریایی موجب سریعتر شنا کردن آن ها شدند تا از آن ها برای کاوش های اعماق دریا استفاده نمایند. دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک-Caltech) و دانشگاه استنفورد می خواهند عروس های دریایی را به کاشفانی در اعماق دریا تبدیل نمایند که می توانند به سراسر اقیانوس سفر نمایند و هنگام سفر، اطلاعات محیط را ضبط نمایند.

محققان در مقاله ای که در مجله Science Advances منتشر شده است، توضیح داده اند که چگونه پروتز های ریز و میکروالکتریکی را ابداع کرده اند که می تواند به عروس دریایی متصل شده و باعث شوند آن ها سریعتر و کارآمدتر شنا نمایند.

این وسیله با قطر حدود دو سانتی متر و یک قلاب چوبی به عروس دریایی وصل می شود و عروس دریایی را با تکانه های الکتریکی تحریک می کند تا سریعتر شنا کند. عملکرد این وسیله مشابه روشی است که یک ضربان ساز، قلب را تحریک می کند تا بهتر بتپد.

این دستگاه موجب تسریع سه برابری شنای عروس دریایی می شود و عروس دریایی حدود چهار تا شش سانتی متر در ثانیه شنا می کند. عروس دریایی در این آزمایش تنها دو برابر انرژی مصرف کرد و این نشان می دهد که این دستگاه باعث می شود کاوش این موجودات ارزش و کارایی بیشتری داشته باشد.

محققان می گویند عروس های دریایی را با دقت ارزیابی کرده اند تا از عدم آسیب دیدن آن ها اطمینان حاصل شود. عروس دریایی گیرنده های مغزی یا گیرنده درد ندارد، اما می توانند هنگام تحمل فشار و استرس، یک ماده مخاطی ترشح کند. در حالی که آن ها در این حالت و با وجود اتصال این دستگاه هیچ مخاطی ترشح نکردند و به محض اینکه پروتز برداشته شد، آن ها با سرعت معمول خود شنا کردند.

اکنون که دانشمندان توانسته اند شنای عروس دریایی را سریعتر نمایند، می خواهند راهی برای هدایت آن پیدا نمایند تا بتوانند در مأموریت های تحقیقاتی در اقیانوس ها از آن ها استفاده نمایند.

به گفته این محققان، عروس دریایی با این پروتز بیش از هزار برابر کارآمدتر از ربات های کاوش دریا است، ضمن اینکه به وفور در اقیانوس ها دیده می شوند. همچنین آن ها انرژی مورد نیاز خود را تامین می نمایند و می توانند به عمیق ترین نقاط اقیانوس سفر نمایند.

جان دبیری یکی از محققان این مطالعه گفت: تا به امروز فقط 5 تا 10 درصد از حجم اقیانوس ها مورد بررسی قرار گرفته است، بنابراین می خواهیم از این موقعیت که عروس های دریایی در همه جای اقیانوس وجود دارند، استفاده کنیم تا پیشرفت قابل توجهی در اندازه گیری ها و اطلاعات داشته باشیم، کاری که به دلیل هزینه بالا توسط ربات ها و زیردریایی ها ممکن نیست.

وی افزود: اگر بتوانیم راهی برای هدایت این عروس های دریایی پیدا کنیم و همچنین آن ها را به حسگر هایی مانند حسگر سنجش دمای اقیانوس، سنجش شوری، سنجش میزان اکسیژن و ... مجهز کنیم، می توانیم یک نقشه جهانی از اقیانوس ها ایجاد کنیم، در حالی که تنها چند دلار برای هر عروس دریایی هزینه می کنیم.

محققان مدت ها است که به استفاده از عروس های دریایی برای این منظور می اندیشند، چرا که روش بهتری نسبت به طراحی زیردریایی ها و کاوشگر های رباتیک است.

عروس دریایی گونه ای از بی مهرگان است که در شاخه مرجانیان طبقه بندی می شود. این موجودات قادر به شنا کردن می باشند. گونه های متفاوتی از این جاندار وجود دارد. عروس دریایی در همه اقیانوس ها یافت می شود. گونه ای از آن ها در آب شیرین زندگی می کند که اندازه ای کمتر از نیم اینچ و رنگی سفید و روشن دارد. این گونه نیش ندارد.

عروس های دریایی از نظر شکل، اندازه و رنگ های متنوع به گونه های مختلف تقسیم بندی می شوند. عروس های دریایی از قدیمی ترین موجودات زنده دریایی اند که از 650 میلیون سال پیش تا به امروز در دریا ها زیست می نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: f30bar3a.ir شناسه مطلب: 253

به "عروس دریایی کاوشگر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عروس دریایی کاوشگر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید